Komunikat: Disk Boot Failure


(Miettas) #1

Witam. Na starym komputerze mam system Millenium. Wczoraj normalnie na nim pracowałem. Dzisiaj niespodziewanie podczas uruchamiania wyświetlił się komunikat: DISK BOOT FAILURE , INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER. Wcisnąłem enter - nic się nie dzieje. Włożyłem płytkę z Millenium do CD-ROM-u - nie startuje. Próbowałem zmieniać kolejność bootowania w BIOS-ie i nic. Cały czas przy uruchamianiu, po teście pamięci pozostaje czarny ekran i ten sam komunikat.


(Leber86) #2

Też miałem kiedyś podobny problem, lecz już dokładnie nie pamiętam jak to naprawiłem. Spróbuj zasilić dysk z innej wtyczki. Kiedyś mi to pomogło, lecz nie jestem pewny czy przy tej usterce.


(ak6) #3

A dyskietki nie masz we flopie ??


(Miettas) #4

Nie, nie miałem dyskietki. Komputer uruchomiłem wreszcie z dyskietki startowej Win98 i od 2 godzin ScanDisk skanuje i naprawia jakieś błędy na dysku. Ciekawe co z tego wyjdzie?


(ak6) #5

Łoj, coś czuję, że nie za wiele. Pierwsze co zrobisz to zgraj w te pędy wszystkie dane. Najlepiej gdyby podpiąć ten dysk do innego kompa z systemem.


(Miettas) #6

Masz rację, niewiele wyszło. W czasie skanowania znalazł furę błędnych sektorów, które niby miał naprawić ale niewiele z tego wyszło. System i tak nie ruszył. Po podpięciu dysku do drugiego komputera udało mi się odzyskać dane. Potem spróbowałem postawić system od nowa. Format poszedł bez problemów, system zainstalowany, ale zaczęły się kłopoty z kartą graficzną (nie można prawidłowo zainstalować sterowników i obraz jest taki poszarpany, 16 kolorów i na najniższej rozdzielczości). Chyba czas na złom.


(ak6) #7

Jeśli błędami rzeczywiście sypał ze względu na uszkodzenia w dysku - to w ogóle miałeś masę szczęścia, że udało ci się zgrać dane.

Jest jeszcze inna ewentualność - kondensatory na płycie głównej lub ram (i wtedy dysk może okazać się dobry). Więc poczekaj z tym złomem. :smiley:


(De Niro) #8

a co dokładnie się dzieje z tą kartą, czy nie można zainstalować sterowników :?: jaka karta :?:


(zciwo) #9

To pewnie pojawiło się po zainstalowaniu najnowszych sterowników do Nvidia, tak?

Jaka karta graficzna? GF2?


(Miettas) #10

Kondensatory wyglądają na dobre, żaden nie spuchł. Karta to GForce TNT. Po uruchomieniu pojawia się komunikat, że karta graficzna jest nieskonfigurowana i pyta czy chcę zainstalować sterowniki. W menadżerze urządzeń karta graficzna ma ten żółty wykrzyknik. Jeżeli wrzucam sterowniki, które są w systemie to nic się nie zmienia i pozostaje 16 kolorów i najniższa rozdzielczość bez możliwości zmiany. Jeżeli zainstaluję sterowniki nVidii jakieś nowsze, po restarcie blue screen z napisem, że dla ochrony sprzętu system zatrzymał działanie i należy wyłączyć komputer. Później uruchamia się tylko w trybie awaryjnym. Teraz próbuję czy tak samo będzie z Windows 98SE.


(De Niro) #11

dodaj nowy sprzęt, Podstawowy monitor typu Plug and Play


(Miettas) #12

Z Windows 98 jest nadal tak samo. Dodatkowo doszło takie coś, że komputer nie chce się wyłączyć. Po kliknięciu "wyłącz" ekran gaśnie i nie pojawia się komunikat "Można bezpiecznie wyłączyć...." tylko zaczyna się od początku ładować system. :o

Jeżeli chodzi o monitor, to w czasie instalacji rozpoznał jaki to model monitora, ale sterowniki załadował uniwersalne.


(zciwo) #13

Dla tej karty t o sterowniki muszą być starsze. Najwyżej to 5.6...