Komunikat przy uruchomieniu komputera - Disk Boot Failure, Insert Disk And Press Enter

Witam wszystkich.

Mam dość nietypowy problem ale zacznę może tak.

Urzytkowałem ostatnio z mojego komputera do dość późnej godziny. Wstając dzisiaj ukazał mi się napis

“DISK BOOT FAILURE, INSERT DISK AND PRESS ENTER”

Pomyślałem więc że pewnie w biosie się coś przestawiło, ale tam chyba jest chyba wszystko w porządku.

107517206_wpaqnsq.jpg

108050196_wpaqnsr.jpg

108050196_wpaqnan.jpg

Dodam jeszcze że nic nie zmieniałem sam w biosie. I nikt inny nie ma dostępu do mojego komputera.

System jaki posiadam to Windows 7. Ale to chyba nie wina systemu. Bo po włączeniu bootmenu klawiszem f2

961590600_wpaqnqh.jpg

i po wybraniu SATA1, system startuje normalnie.

Bios jaki posiadam to Phoenix-Awardbios. Ale niegdzie nie mogłem znaleść podobnie wyglądającego biosu do mojego.

W opcjach boot nie mogę też zmienić kolejności między dyskami. Moge jedynie zmienić ich wartość z poszczególnych wariantów:

107994226_wpaqwxa.jpg

Kable między dyskami też próbowałem już zmieniać.

Nie wiem co jest nie tak, proszę o pomoc. Pozdrawiam Maciek.

Tutaj możesz zmienić kolejność bootowania zamień je odwrotnie Hard Disk z Hard Disk

 

http://ifotos.pl/zobacz/108050196_wpaqnan.jpg/

Tak jak już pisałem tam nie można nic przesunąć czy też zmienić kolejność, można jedynie wybrać z powyższych przykładów. Próbowałem już zmieniać +/- ale to skutkuje zmianami między wariantami na zdjęciu.

Podaj model płyty głównej.

 

Zrób zdjęcie zakładki Advancet w biosie.

W zakładce Boot powinno być Hard Disk Priority(lub coś podobnego) gdzie zmieniasz kolejność uruchamiania tylko dysków.

[d0d04bf9c4f25cc4med.jpg

A model podam jutro, teraz nie mam dostępu do komputera.

](http://www.fotosik.pl)

to ja poproszę zdjęcia zakładki Boot

Wyżej dodałem screeny z tamtej zakładki, jak już pisałem nie mogę zmienić tam kolejności a jedynie warianty :confused:

[9c3930a7190f4e1fmed.jpg

w zakładce boot mam oto takie warianty, pierwszy z nich to właśnie to nieszczęsne menu gdzie nie mogę zmienić kolejności.

A oto i boot setting configuration

daaee8285bab57f6med.jpg

Ale wydaje mi się ze kolejność w boot jest dobra, w bootmenu domyślnie na 1 miejscu jest prawidłowy hdd, tymbardziej że nic nie zmieniałem w biosie. Czy coś mogło się zepsuć? Jakiś podzespół odpowiedzialny za to?

](http://www.fotosik.pl)

i w Hard Disk Drives przestawiasz kolejność dysków.

Najlepiej wyłączyć komputer i odłaczyć jeden z dysków , bo ten komunikat wskazuje iż któryś dysk może być uszkodzony. Możesz odłączyć kabel od zasilania - biała wtyczka - i wtedy zobaczysz który dysk sprawia problemy - warto też uważać co się wyświetla. Dodam iż warto zdjąć z siebie ładunki elektrostatyczne - na obudowie , kaloryferze itp. - inaczej może przeskoczyć i usmażyć coś więcej niż dysk. ;) 

Wow, pierwszy raz gdy wszedłem w tą zakładkę, ztwierdziłem że jest tu wszystko w porządku. Teraz patrze na screen z wczoraj:

32c0f31eb00d97b9med.jpg

I odrazu widzę co jest nie tak, to raczej powinno zadziałać. Jutro dam znać. A tobie jak najbardziej wielkie dzięki!

Czasami ustawienia biosu mogą głupieć jak jest bateria słaba. Sprawdz przy okazji czy ma przynajmniej 3V.

Przestawienie dysków nic nie da jak jeden z nich jest uszkodzony - potem trzeba zgrać dane - uratować - i sprobować ustalić co się stało z dyskiem przy pomocy odpowiedniego programu 

za 15minut będzie werdykt, a dyski są sprawne bios je czyta a system można włączyć kombinacją f2/bootmenu i sata1. I system startuje normalnie. Mogę je też jutro sprawdzić pod kątem bad sectorów.

Przestawienie dysków nic nie da jak jeden z nich jest uszkodzony - potem trzeba zgrać dane - uratować - i sprobować ustalić co się stało z dyskiem przy pomocy odpowiedniego programu 

Dziękuje wszystkim, problem rozwiązany :slight_smile: A moim oczom wreście ukazuje się windows 7. Jeszcze raz dzięki a temat chyba do zamknięcia :slight_smile: