Komunikat: Rozważ wymianę baterii

Witam. Pojawił się u mnie problem. Posiadam laptop HP Pavilion.

Przy próbie podpięcia zasilacza i uruchomienia listwy zasilającej.

Pojawił się u mnie komunikat:

Dostępne: 81 % (podłączono, trwa ładowanie)

Rozważ wymianę baterii.

komunikat_rozwaz_wymiane_baterii_hp_pavilion

Co może być tego problemem ?

Laptop jest praktycznie nowy.

Poczytaj o tym na necie.Ogólnie nie ma się czym przejmować

Albo już pada. Wytrzymują od pół roku do dwóch lat, od daty produkcji.

Teraz mam:

komunikat_100_hp_pavilion_bateria

Dla mnie to trochę dziwne. Skąd to się bierze nie wiem. Może dlatego, że baterię mam zawsze włożoną do laptopa.

W zasadzie nigdy nie mam potrzeby by ją wyciągać. Mało tego - na baterii laptop działa zdecydowanie wolniej.

Jak daje zasilacz i pstrykam listwę na On to laptop pracuje normalnie i czuć ten power nawet ekran jaśniejszy.

Dziwne to dla mnie. Bateria niby już naładowana do 100% a tu taki komunikat.

Plan zasilania mam na zrównoważony - do wyboru jest jeszcze oszczędny.

Ale tutaj nigdy nie miałem potrzeby by cokolwiek zmieniać.

Dodane 23.09.2011 (Pt) 19:54

Czy baterie mam wyjąć czy lepiej ją mieć nadal w laptopie włożoną ? :expressionless:

Kliknij LPM na “baterii” w zasobniku windows i odznacz “ostrzegaj jeżeli może być konieczna wymiana baterii”.

A tak poza tym jeżeli nie pracujesz na baterii to nie ma się co przejmować a jeżeli chciałbyś popracować na niej to mogę się założyć, że po odłączeniu zasilacza komp nie wytrzyma 10 minut na baterii.

Cześć!

Mam dokładnie tak samo jak ty tylko że raz mi się ten komunikat pojawia a raz nie…

mi normalnie trzyma bateria mimo tego że wyskakuje ten komunikat. jak jest u ciebie?

  1. Gdy podłączasz laptopa do zasilania z sieci system tę zmianę wykrywa i przestawia plan zasilania z “oszczędzanie baterii” na “maksymalna wydajność”. To normalne i logiczne zachowanie. Przecież pracując na baterii chcemy, żeby laptop działał jak najdłużej. Jeśli koniecznie chcesz, żeby Twój laptop pracując na baterii pracował na większych obrotach, a tym samym zjadał więcej energii (czyli działał krócej) możesz zajrzeć do panelu sterowania. Tutaj przestaw widok na “małe ikony” albo “duże ikony” i wybierz z listy “Opcje zasilania”. Pojawi się lista dostępnych planów zasilania, a obok nich odnośniki “Zmień ustawienia planu”. Po kliknięciu w ten odnośnik otworzy się okno podstawowej konfiguracji planu zasilania, w którym znajdziesz kolejny odnośnik “Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”. Jest tam kilkadziesiąt przydatnych ustawień dla każdego planu zasilania osobno.

  2. Informacja “Rozważ wymianę baterii” nie jest generowana na podstawie naładowania baterii, ale na podstawie jej zużycia. Fajnym narzędziem jest BatteryBar. Jak możesz zaobserwować na obrazku masz tam informacje o:

  • stanie naładowania baterii

  • pojemności baterii

  • ilości zużywanej energii (podczas ładowania pokazywana jest ilość dostarczanej energii pomniejszonej o tą zużywaną)

  • czas pracy na baterii (szacowany na podstawie obecnego zużycia energii albo na podstawie historii)

  • informacja czy podpięty jest zasilacz

  • stopień zużycia baterii (każda bateria posiada od nowości jakiś stopień zużycia. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby ogniwo posiadało deklarowaną pojemność. W tych laptopach, z którymi miałem do czynienia początkowe zużycie baterii wynosiło od 4 do 12%.)

Właśnie ta ostatnia informacja cię powinna zainteresować. Podejrzewam, że komunikat “Rozważ wymianę baterii” pojawia się po osiągnięciu jakiejś wartości krytycznej (ustalonej przez system). Bo ja wiem - ja bym tą wartość ustawił na 70%, ale kto wie jaki próg został tu przyjęty (nie wiem czy próg ten ustalony jest przez system, czy przez elektronikę baterii).

EDIT:

Najlepiej jest stosować się do zaleceń producenta. W pudełku oprócz laptopa musiała być jeszcze instrukcja obsługi, ale kto by to czytał. Przecież jesteśmy najmądrzejsi na świecie. ;/

Ja osobiście baterię wyciągam z laptopa jeśli pracuję będąc podpiętym do sieci. Podczas mojej pracy intensywnie wykorzystuję możliwości mojego laptopa przez co się on grzeje, a wysoka temperatura intensywnie wpływa na skrócenie żywotności baterii.

No ok to postanowiłem, że jednak będę wyjmować tą baterię.

@ Kamil_w - racja jest gdzieś po środku jak zawsze.

Owszem czytałem o tym kiedyś w instrukcji jednak samej baterii nigdy z wygody nie wyjmowałem.

  • Było tak wygodniej, nigdy nie było z baterią najmniejszych problemów.

  • Laptop i tak się grzeje - jest to raczej samo z siebie nie z winy baterii.

  • Poza tym nigdy nie wiadomo kiedy nastąpi spadek napięcia, wyłączą prąd albo nastąpi energetyczny kataklizm.

  • Bateria daje nam poczucie bezpieczeństwa, że dany program możemy spokojnie wyłączyć.

  • Dlaczego miałaby przestać działać z tego tylko powodu, że mamy ja włożoną w odpowiednim miejscu - tego nie rozumiem ?

  • W tej chwili to oskarżyłeś co drugiego użytkownika, że ośmielił się włożyć baterię do swojego laptopa.


@ mati0946

Postanowiłem wyjąć baterię. P o czym momentalnie wyłączyło mi laptopa!

Myślę “K*twa jego mać - żeby na zasilaczu się wyłączył ?!!”

Miałem już najczarniejszy scenariusz, że nie uruchomi mi się na zasilaczu w ogóle!

Z obawami uruchomiłem ponownie i na szczęście - mogę w tej chwili do Was pisać.

Komunikat na dole"Nie wykryto baterii" i krzyżyk.

komunikat_bez_baterii

Nie wiem teraz co z tą baterią - wkładać ją w ogóle jeszcze czy jak ?


Z tego co na szybkiego udało mi się wyszukać - jest to jakiś problem w Windows 7.

Schrzanili coś przy projektowaniu tego systemu i stąd takie opłakane skutki.

:confused:

A gdzie ja napisałem, że laptop grzeje się z powodu baterii? W laptopie nagrzewa się procesor, pamięci, dysk twardy i przede wszystkim karta graficzna. To wszystko razem wzięte sprawia, że w obudowie laptopa zaczyna robić się co najmniej ciepło. Właśnie to ciepło źle wpływa na baterię (zwłaszcza, że zdarza się, że wewnątrz laptopa temperatura potrafi dochodzić do 80’C).

Z tego powodu, że każda bateria ma ograniczoną liczbę cykli ładowania i rozładowywania i prędzej czy później każda bateria umrze.

Zawsze można zainwestować w taniego UPS’a albo pogodzić się z tym, że bateria będzie poddawana wysokim temperaturą i tym samym będzie skracana jej żywotność.

:expressionless: Pokaż mi, które moje słowa mają taki sens. Napisałem, że “musiała być jeszcze instrukcja obsługi, ale kto by to czytał. Przecież jesteśmy najmądrzejsi na świecie.” Nie uważam, żebym oskarżał tymi słowami co drugiego użytkownika o cokolwiek. Ja wiem, że tymi słowami obrażam znacznie więcej osób, bo piszę to o ogóle ludzi, ale niestety tak jest. Ludzie są bezmyślni i zadufani w sobie o czym wie każdy administrator i serwisant sprzętu komputerowego.

Mam dokładnie to samo, info pojawiło się 3 dni temu.

Toshiba A300d, W7

beztytuuqpi.png

kamil_w jeżeli chcesz pomagać to pomagaj ale ten wpis ostatnio to już chyba nie był potrzebny.

Zamiast pomagać to się mądrzysz przy okazji - a tak to chyba każdy by tu tylko zamęt robił.

Prawda zawsze jest gdzieś po środku. :slight_smile:

@ MrAsusrp6

Nie jest to jak widać, że to nie wina samej baterii w laptopie.

Z tego co wyczytałem no to właśnie coś po stronie Windows 7.

Pytanie: Próbowałeś może jak trzyma na samej baterii ?


Wie ktoś może co należy dalej z tym czynić ?

Przydałyby się jakieś wskazówki.

Pozdrawiam.

Witam,

Temat już trochę stary, ale może komuś się przyda to co napisze.

Według mnie to Windows 7 czasami wariuje - mój laptop ma około 2-3 lata, z baterią nie miałem żadnych problemów - trzymała około 1:30 - 1:50 h.

Pewnego dnia gdy bateria już prawie “padła” (miała może z 2-5% naładowania) podłączyłem laptopa do zasilacza na jakieś 2 minuty, ale postanowiłem, że podłącze laptopa w drugim pokoju - odłączyłem zasilacz i gdy podłączyłem go w drugim pokoju. Po chwili pokazał mi się komunikat mówiący mniej więcej coś takiego: “Rozważ wymianę baterii” i gdzieś obok czy po chwili wyświetliło mi się coś o tym, że akumulator może być uszkodzony czy coś w tym stylu i, że może to być przyczyną (nie dosłownie to tak opisali): “nagłego wyłączenia się laptopa”.

Oprócz tego, że mam ten komunikat - dosłownie nic z baterią się nie dzieje - nadal laptop wytrzymuje do 1:50 h na tej samej baterii i nie ma “nagłych padów laptopa” :smiley:

Dlatego sądzę, że jest to po prostu jakiś błąd w Windows 7 i nie ma się co z tym martwić.

Tutaj znajdziecie coś o tym: http://www.vista.pl/artykuly/13498_uszkadzanie_baterii_w_laptopach_przez_windows_7_.html