Komunikat z dziennika błędów


(Czarnecka Anna) #1

W dzienniku błędów mam bardzo często komunikat o następującej treści:

"Przeglądarka główna odebrała anons serwera z komputera XXX-603C60611B7. Komputer ten zachowuje się tak, jakby był przeglądarką główną dla domeny w transporcie NetBT_Tcpip_{1E88D125-D05. Pr zeglądarka główna właśnie jest zatrzymywana albo wymuszany jest wybór. "

(pojawiają się różne nazwy tych komputerów) Co to znaczy i czy jest powód do niepokoju?


(goomish) #2

Nie ma żadnego większego powodu do niepokoju. To w sumie dość powszechne zachowanie w sieciach równorzędnych (takich jak LAN). Po prostu między komputerami w takiej sieci cały czas trwa "walka" o to który z nich ma być przeglądarką główną, tzn. który z nich przechowuje listę komputerów w sieci. Najwyraźniej komputer będący w danym momencie master browserem został odłączony od sieci, albo się zawiesił, itp itd no i odbyło się krótkie głosowanie który ma go zastąpić :). A Twój komputer wynik tych wyborów obwieścił w zacytowanym komunikacie.

Nie ma więc powodów do zmartwień ale jeżeli chcesz ich całkowicie uniknąć (i przy okazji trochę poprawić wydajność i szybkość odnajdywania komputerów w grupie roboczej) - włącz korzystanie z LMHOSTS. Aby to zadziałało będziesz musiał na każdym komputerze umieścić plik lmhosts zawierający kompletną listę komputerów w sieci.


(Ferdek31) #3

Jeżeli korzystasz z p2p to też może być powodem generacji tego zdarzenia ale nie jest to niebezpieczne jak napisał goomish