Komunikatu o zdublowanych źródłach przy 'apt-get update'


(Lena(R)) #1

Witam.

Problem jest następującego typu. Pracuję od około 2-3 miesięcy na Ubuntu 11.04 NN. Na początku było wszystko w porządku, ale od pewnego czasu kiedy wykonuje komnedę

sudo apt-get update

przy podsumowaniu pojawia się następujący komunikat:

Czytanie list pakietów... Gotowe

W: Duplicate sources.list entry http://deb.opera.com/opera/ stable/non-free amd64 Packages (/var/lib/apt/lists/deb.opera.com_opera_dists_stable_non-free_binary-amd64_Packages)

W: Duplicate sources.list entry http://ppa.launchpad.net/alexeftimie/ppa/ubuntu/ natty/main amd64 Packages (/var/lib/apt/lists/ppa.launchpad.net_alexeftimie_ppa_ubuntu_dists_natty_main_binary-amd64_Packages)

W: Należy uruchomić apt-get update aby naprawić te problemy.

Przede wszystkim, czy w ogóle powinienem się nim przejmować, a jeżeli tak, to co powinienem zrobić, aby więcej się to nie pojawiało. Nie jestem biegły w Unixach (raczej dopiero zaczynam przygodę z nimi), więc nie do końca rozumiem skąd się wziął ów problem, czego dotyczy (prócz tego że coś jest zdublowane), jaki ma wpływ na system i jak go raz na zawsze naprawić. Od razu powiem, że powyższy komunikat dostaję tylko wtedy, kiedy pierwszy raz po zalogowaniu się do systemu wykonam komendę

sudo apt-get update

a przy każdym kolejnym, już się on nie pojawia (aż do ponownego zalogowania/restartu).

Także, czy ktoś wie jak raz na zawsze się z tym rozprawić? Czy nie powinienem się tym w ogóle przejmować?


(marcin82) #2

Pokaż wynik komendy:

cat /etc/apt/sources.list > ~/Pulpit/sources.list

Na Pulpicie powinien pojawić Ci się plik, wstaw go tutaj.


(Lena(R)) #3

Plik z Pulpitu (sources.list)


(roobal) #4

Z komunikatu wynika, że masz dwa razy podany adres repozytoriów Opery i jakiegoś programu. Zajrzyj do /etc/spt/sources.list i jeśli będą wpisane dwa razy te same adresy, to je po prostu usuń i zapisz zmiany.

Szukaj tych adresów

deb http://deb.opera.com/opera/ stable/non-free

deb http://ppa.launchpad.net/alexeftimie/ppa/ubuntu/ natty/main

Pozdrawiam!


(Lena(R)) #5

To znaczy, że mam po prostu usunąć jeden z tych wpisów i powinno być dobrze?


(roobal) #6

Nie, miałeś sprawdzić czy te wpisy nie są właśnie zdublowane. Dobra, poświęciłem się i pobrałem plik z wynikiem twojego sources.list, następnym razem po prostu wklej wynik tego polecenia na forum. W sources.list masz standardowe repozytoria, z tego co pamiętam, pakiet deb Opery dodaje repozytoria, które nie są zawarte w sources.list, dlatego uruchom menedżera aktualizacji, wejdź w ustawienia i w zakładce inne źródła zobacz czy są wpisy od Opery i czy nie są zdublowane, tak samo z tymi drugimi repozytoriami.

Pozdrawiam!


(LeserGD) #7

Z tego co pamiętam, dodatkowe repozytoria w Ubuntu są jako pliki z odpowiednimi wpisami, zlokalizowane chyba gdzieś w /etc/apt/

Możesz sprawdzić czy tam nie są powielone.


(Lena(R)) #8

Przejrzałem “inne źródła” w menadżerze aktualizacji i faktycznie, były tam dwa razy powyższe pakiety. Usunąłem to co było powielone i teraz jest już ok.

Dzięki za pomoc :slight_smile: