Komuter nie startuje po podłączeniu drukarki usb

Mam dziwny problem, komputer zachowuje się normalnie, poprawnie odczytuje pendriv’y.

Gdy jednak podłączę drukarkę Brother DCP - j140W przez USB - drukarka działa prawidłowo, jednak po wyłączeniu komputera i próbie załączenia ponownie, komputer nie chce się załączyć (nie startuje nic i wentylatory się nie kręcą). Nawet jak odłączę przewód USB który jest od drukarki to muszę odczekać jakiś czas (ok. kilkunastu minut lub dłużej) żeby komputer dał radę się załączyć.

Gdy przewód usb nie jest podłączony to komputer załącza się za każdym razem po wyłączeniu.

płyta główna to ASRock B75 Pro3-M

zasilacz to High Power Element Plus

do usb mam podłączone jeszcze tylko klawiaturę i mysz bezprzewodową.

testowałem komputer używając OCCT, ale nie pokazało żadnych nieprawidłowości.

co może być przyczyną takiego dziwnego zachowania ?

Zaktualizuj bios do najnowszej wersji http://www.asrock.com/mb/overview.pl.as … 5%20Pro3-M

Piszesz o aktualizacji z własnego doświadczenia ?

bo myślałem, żeby zaktualizować BIOS, ale ja mam wersję:

P1.30 2012/04/18

a wersja na stronie to: 1.30 4/26/2012

tylko jakby parę dni starsza, ale 1.30 to pewnie ta sama. Czy nie ?

a przy tych nic nie pisze o poprawkach dla usb

1.40 5/23/2012

1.50 9/21/2012

Nie, ale tutaj nie ma wielkiego pola manewru. Skoro w systemie działa, a uruchomić się nie chce to wina biosu. Ew usterka drukarki (masz możliwość sprawdzenia jej pod innym sprzętem ?). Spróbuj również wyłączyć wszystko z usb i spróbować uruchomić tylko z drukarką.

Kolego wymuś w Biosie bootowanie kompa z dysku na którym masz system, bo w płytach ASRocka Bios UEFI domyślnie zaczyna bootowanie od portu USB no i oczywiście z drukarki komp nie może się zbootować. Bios też kolego uaktualnij do wersji 1.50 ja u siebie już trzykrotnie robiłem upgrade od wersji 1.30 do 2.30. Producent płyty, nowych wersji Biosu nie wypuszcza dla zabawy. Niosą one w sobie nie tylko te “duże” poprawki o których pisze producent a również mniejsze nie opisywane - nazwijmy je kosmetycznymi, ale w niektórych przypadkach “sprzętowych” mogą one być dość istotne. Bios i freeware wszystkich urządzeń powinno się zawsze aktualizować do najnowszych wersji zwłaszcza wtedy gdy ma się jakieś kłopoty ze sprzętem. Producenci nie zalecają aktualizacji gdy sprzęt działa dobrze tylko ze względu na możliwość jego uszkodzenia przez mniej doświadczonych użytkowników.

@Ja$

ok dzięki za kilka argumentów,

ale jeżeli komp się zachowuje wtedy jakby nie działał przycisk załączenia to już też na tym etapie odpowiada BIOS ?

botowanie mam ustawione na napęd bo instalowałem windę z płyty więc na pewno nie czyta jako pierwszego usb.

pytanie nasuwa się jedno, dlaczego muszę odczekać, żeby komputer się załączył, tak na logikę to wydaje się, że jeżeli coś blokuje start to po odłączeniu powinno wystartować od razu, czy nie ?

Kolego przepraszam, przeczytałem jeszcze raz bardzo dokładnie Twojego pierwszego posta i przyłączam się do tego co napisał kolega @drobok.

Ja mam drukarkę Brother DCP-7040 na USB jest do kompa podłączoną (bezpośrednio) na stałe i nie mam takich sensacji. Jeszcze raz sorka, że zamieszałem.