Kondycja dysku na podstawie SMART, proszę o sprawdzenie

Witam.

Co możecie mi powiedzieć na temat tych dwóch dysków?

5c87ty44cihw_t.jpg, ijcbre9nzug2_t.jpg

Segate to mój domyślny dysk w PC, Hitachi do wczoraj był dyskiem przenośnym. Był ponieważ wyjąłem go z obudowy i zamierzam włożyć do laptopa, ponieważ stary się “skończył”.

Oba OK.

A ten?

l2rdraq8ny9z_t.jpg

Właśnie tego chce wymienić w laptopie. Diagnostyka Dell’a wywala się właśnie w teście HD, program MHDD po każdym zerowaniu i remapowaniu pokazuje inne informacje na temat bad sectorów. Raz na dysku, nie ma żadnych bad sectorów a raz (ostatnia próba cierpliwości skończyła się na 16).

Daj scren Smart z MHDD lub HD Tune.

I jak wyszedł scan powierzchni w MHDD?

Bardzo różnie wychodziły te skany. Fakt jest taki, że system się wywalał na drugi dzień po każdej instalacji. Log z MHDD nie mam bo przy próbie zapisania zawieszał się. Właśnie testuje dysk HD Tune. A wg. ss wyżej co można powiedzieć o tym dysku?

Masz napisane - dobry.

Ale w takich przypadkach MHDD i HD Tune.

Z MHDD rób zdjęcia.

Po restarcie wygląda to tak:

69uy9dky47ze_t.jpg

Zrób to tymi programami co pisałem.

MHDD odpada bo montaż dysku w moim dellu jest czasochłonny. Zrobię HD Tune i wrzucę ss.

OK, program crystaldiskinfo jest mało czytelny i różnie odczytuje , najlepiej MHDD i zdjęcia Smart i scanu powierzchni.

Ale czy jest sens robienie tego skanu programem MHDD skoro przy każdym skanowaniu pokazuje inne informacje?

Zrób sobie dobrą dokumentację zdjęciową z MHDD i daj razem z dyskiem, nie ma lepszej podstawy do wymiany dysku na nowy.

Co z screnem z HD Tune, też problem?

Dysk nie jest na gwarancji wiec nikt już mi go nie wymieni.

Jeśli chodzi o ss z HD Tune to próbowałem dziś 2x, niestety nie wiem dlaczego ale u mnie jest tak, że jeśli ekran zgaśnie w czasie kiedy nic jestem przy komputerze to nie da się go już ponownie włączyć (czarny ekran), aż do ponownego rozruchu. Jutro wyłączę wyłączanie ekranu i wtedy przeprowadzę test HD Tune. Już teraz mogę napisać, że podczas pierwszego uruchomienia HD Tune pokazało bad sectory już na samym początku testu, a przy drugim uruchomieniu początek dysku był “sprawny”.

Jeśli jutro czas pozwoli zamieszczę ss z poszczególnych testów.

Scren z HD Tune daj z opcji health.

Ale jak nie jest na gwarancji i robi takie cyrki, to śmietnik i po problemie.

Myślałem, że jest do odratowania ale raczej nie. HD tune zawiesza się przy pracy na tym dysku…

Jeśli chodzi o dysk WD 320GB to ma 2 sektory oczekujące na remap i wzrasta liczba błędów w parametrze 01, wysokie wartości (obecnie jest 48661) wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczytu/zapisu. )

Dysk jest w złym stanie.

Dodane 19.09.2013 (Cz) 20:06

Zmień ustawienia CrystalDiskInfo, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC])

Jeśli dysk wg. smarta jest w dobrym stanie to dlaczego pada? ;D

Dodane 19.09.2013 (Cz) 22:31

Udało mi się zapisać logi MHDD z Hitachi. Jak tutaj to wygląda? Jest ok? Jutro wrzucę logi tego padającego WD.

  • HDD: Hitachi HTS547550A9E384; FW: JE3OA60A; SN: J216008BK4D7BC

Ten parametr informuje o stanie dysku (jest uznawany za krytyczny, tzn. im wyższa wartość, tym w gorszym stanie jest dysk).

Dysk jest w coraz gorszym stanie, pojawiają się niestabilne sektory C5 (Current pending sectors) i wzrasta wartość parametru 01 (Read error rate).

Ten, ok, uważaj przy jego podłączaniu i wyczyść złącze stykowe - masz 12 błędów komunikacji, monitoruj to, ma się nie zwiększać, czyli ma zostać 12.

Dysk, czasem nie upadł?, co by nie było złom i szkoda pisania.

Laptopa używa siostra, pół roku miała go na stancji więc nie wiem co się z nim działo :smiley: tutaj leży bezpiecznie na biurku.