Konfiguracja domowego serwera

Jeśli to zły dział to proszę o przeniesienie :slight_smile: Po małych problemach w końcu udało mi się postawić mój pierwszy serwer o następujących parametrach: AMD Athlon Dual Core 5050e, 4GB RAM, Seagate 250GB (w przyszłości zapewne dokupię drugi dysk) a system to OpenMediaVault (Debian).

Parę pytań do was:

  • Czy sprzęt da radę? Będzie głownie robił za magazyn danych.

  • Jak skonfigurować dysk? Spindown, zarządzanie energią itp

  • FTP/NFS czy Samba? W domu wszystkie komputery mają zainstalowany Windows 8.1

  • Czy taki serwer może pracować 24/24H?

Dziękuje za wszelką pomoc :slight_smile:

 

 

Dwa rdzenie na serwerek samby/FTP/NFS ?

Chyba przesada.

U mnie sprawdza się Pentium III Coppermine 1GHZ, i ma jeszcze czas żeby się nudzić.

24/24H to to by za dużo żarło. Nie masz jakiegoś oszczędniejszego sprzętu (stary laptop, raspberry pi, nawet terminal)?

 

  1. Sprzęt da radę.

  2. Nwm

  3. FTP/NFS

  4. Jak jest dobrze chłodzony to owszem, ale nie wiem do końca, nie mam w otoczeniu serwerów na desktopowych AMD, same stare intele.

Dzięki za odpowiedź. Niestety innego sprzętu nie mam :confused: I raczej nie uda mi się zmusić do działania NFS pod Windows 8.1… Prędkość CIFS/SMB jest porażająca, max 2mb/s :open_mouth:

Znam ten ból.

Nawet jak podłączyłem serwer bezpośrednio do routera (wcześniej przez CPL) to osiągam ledwo 5mb/s… A na forach ludzie piszą że mają np około 50mb/s? Chyba cały mój pomysł z serwerem właśnie upadł ze względu na fatalną prędkość :roll:

Czemu ma nie dać?

Nie korzystałem akurat z OMV, więc nie wypowiem się na ten temat.

W takim razie Samba. Choć z tego co widzę, Windows niby też może korzystać z NFS :arrow: http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc732891.aspx Zalezy jak chcesz korzystac ze wspóldzielenia plików.

Jeśli stać Cię na rachunek za prąd, to czemu nie?

Samba jest u mnie straszliwie wolna (5mb/s max przy Gigabit ethernet) a niestety NFS zostało wycięte z Windows 8 :confused:

No faktycznie. Możesz skorzystać jeszcze z oprogramowania innych producentów, np. FreeNFS.