Konfiguracja domowej sieci internetowej

Witam!

Mam w domu dwa komputery - laptopa i komputer stacjonarny. W laptopie mam kartę bezprzewodową Wi-Fi a w komputerze zwykłą kartę sieciową. Posiadam również router D-Linka za którego pomocą łącze się bezprzewodowo - laptop- i przewodowa - komputer stacjonarny. I mam takie pytanko: czy mogę a jeśli tak to jak udostępnić dysk stacjonarnego komputera abym mógł z niego korzystać, na niego zapisywać na laptopie. Posiadam adres statyczny. Z góry dziękuje za odp.

w XP domyślnie masz udostępnione wszystkie dyski (dla celów administracyjnych)

jeśli więc masz spięte w jedną sieć obydwa komputery (stacjonarny i laptop), to na laptopie wystarczy zamapować dysk komputera stacjonarnego:

PPM na Mój Komputer->Mapuj dysk sieciowy

wybrać literę dysku, a w pole Folder wpisać \NazwaTwojegoKomputeraStacjonarnego lub IP (np. PC1 lub 192.168.0.100)\C$

lub też skorzystać z polecenia NET USE TU MASZ OPIS

Dzięki zaraz sprobuje. Jeszcze jedno jak skonfigurować lana żebym mógł grać np.: w cs razem?

jeżeli komputery masz spięte w sieć (np: IP 192.168.0.100 i 192.168.0.101) to wystarczy odpalić CS i wybrać opcję Play on LAN (czy jakoś tak)

Kurcze jakoś to nie działa. Na stacjonarnym mam IP przez DHCP ustalone: 192.168.0.109 a na laptopie: 192.168.0.141. Jeżeli możecie napiszcie jak to zmienić, ustawić aby można było grać na lanie i udostępniać dyski.

a na stacjonarnym IP otrzymujesz ze swojego routera ? jeśli tak to skonfiguruj sobie żeby też dynamicznie dostawał adres IP

ewentualnie sprawdź czy możesz wypingować z laptopa router i stacjonarny - jeśli tak to powinno być wszystko OK

Laptop i stacjonarny dostają odrazu IP od routera. Za pierwszym razem się nie pingowały ale teraz jest wszystko ok. Więc jak możesz to napisz jak mogę udostępniać ten dysk.

  1. musisz wyłączyć “Proste udostępnianie plików” - będzie Ci lepiej zarządzać udostępnionymi zasobami

Otwórz Mój Komputer, wybierz Narzędzia -> Opcje Folderów->Widok-> Użyj prostego udostępniania plików (unchecked)

  1. PPM na dysku lub folderze który chcesz udostępnić -> Udostępnianie i zabezpieczenia ->udostępnij ten folder

tak jak pisałem windows XP standardowo udostępnia dyski do celów administracyjnych, są one jednak ukryte poprzez znak $ na końcu nazwy udziału

więc jak chcesz zamapować dysk to: Start->uruchom i wpisujesz: \nazwakomputera\C$

Że tak powiem to mi nic nie wychodzi. Udostępniam ten dysk, próbuje na laptopie zmapować ten dysk i mi pisze że nie można połączyć. Nazwałem dysk: dysk1, próbowałem wpisać //benio/dysk1$, //benio/D$ i nic nie działa. Co robię źle? Kompy są w tej samej grupie roboczej. Nic mi nie wychodzi.

jeśli nazwałeś udostępnienie jako dysk1 to mapujesz \nazwakomputera(lub IP)\dysk1

dodatkowo możesz pobawić sie uprawnieniami dostępu

Dalej nie działa. Może trzeba jakoś router skonfigurować?

Tutaj masz pokazane jak to zrobić

Ustawienia routera nie mają z tym nic wspólnego