Konfiguracja dysków: 1 zwykły i 2 w RAID

Witam,

czy możliwe jest - jeśli tak, to jak to skonfigurować - następująca konfiguracja:

  • jeden dysk ATA 40GB podpięty do PRIMARY CHANNEL jako MASTER (tu jest system), DVD-ROM jako SLAVE,

  • dwa dyski ATA 160GB podpięte do SECONDARY CHANNEL jako MASTER i SLAVE, mają pracować w RAID-zie 1 (lustro).

Płyta główna to MSI KT6 Delta-SR (MS-6590 v. 2.0), procesor AMD Athlon XP 2500+ (1833MHz), RAM: 2x1024MB + 1x512MB = 2560MB, system to Win XP PRO. Ten model płyty na pewno pozwala na utworzenie RAID w wersji 1. A czy taka konfiguracja jest dopuszczalna, nie będzie problemów ze współpracą? Zależy mi na bezpieczeństwie danych, planuję to wykorzystać jako serwer domowy. A może odpuścić sobie RAID w tej konfiguracji i zostawić jeden dysk?

Chcę mieć jeden dysk (40GB) podpięty razem z DVD i na nim system - dysk NIE w RAID-zie. Na drugim kanale z kolei dwa dyski po 160GB w RAID-zie lustrzanym (1). Da się?

Jakie są Wasze opinie i wskazówki?

Pozdrawiam,

Jacek

Zastanawiam się - po co producent daje instrukcje …

Napisze krótko: tak jak opisałeś nie da się. RAID możesz utworzyć tylko dla portów SATA, oraz (jeśli masz - bo to element opcjonalny dla tej płyty) na porcie IDE3 kontrolowanym przez Promise 20378.

Kolejna sprawa - to łączenie urządzeń IDE (dysk twardy) i ATAPI (napęd optyczny) na jednej taśmie. Choć generalnie się da - to jednak taka konfiguracja nie jest zalecana.

Od razu mówię, że jestem laikiem, więc dlatego pytam, by poradzić się mądrzejszych ode mnie :slight_smile:

Czyli na zwykłym ATA nie utworzę RAID-a, muszę mieć dyski SATA? A czy - w przypadku RAID 1 - system zainstalowany na dysku A też się kopiuje na dysk B? Dysk B jest dokładnym odwzorowaniem układu na dysku A, tj. partycji, folderow i systemu?

To tyle pytań lakia.

Pozdrawiam,

Jacek

Laik, nie laik - to twój sprzęt i powinieneś wiedzieć czym dysponujesz. Wracam do instrukcji: jeśli twoja płyta posiada złącze IDE3 - to na nim zrobisz RAID z dysków ATA. W przeciwnym przypadku - pozostaje ci RAID z dysków SATA.

Instalacja systemu na RAID 1 - to moim zdaniem lipa. Wydajność mirroringu co prawda jest wysoka w trybie odczytu, ale zapis … Ponadto - system ma to do siebie że ma prawo się coś popsuć, a wtedy RAID ci nic nie daje.

W domowym serwerze mam jeden dysk na system + volumin RAID (u mnie jest to akurat 4 dyskowy RAID5 z dyskiem hot-spare, no ale to tak na marginesie). Dane są bezpieczne na RAID, nawet jak mi przyjdzie na myśl zainstalować system od podstaw. Minusem zaś jest to, że kiedy kontroler siądzie (co przecież też może się zdarzyć), odtworzenie konfiguracji lub odzyskanie danych z RAID 1 jest banalnie proste.

No niestety nie mam IDE3 (jest miejsce na wlutowanie), tak samo jak kontroler Promise.

W takim razie pozostaje mi SATA.

Wtedy mogę zrobić coś takiego, że daję dysk ATA na system i 2 dyski SATA na RAID-1. Wtedy HDD ATA jest Masterem na 1. kontrolerze, DVD-ROM - Masterem na 2. kontrolerze, zaś 2 x HDD SATA działa sobie na dwóch kontrolerach SATA. Dobrze myślę?

IDE1 MASTER HDD

IDE2 SLAVE DVD

SATA_1+SATA_2 RAID (kontroler w dalszym ciągu jest jeden)

tak bym ja to zrobił

OK, dzięki wielkie za pomoc i zaangażowanie.

Do Moderatora: temat do zamknięcia

Pozdrawiam