Konfiguracja firewalla i QoS

Witam, mam router Pentagram Cerberus ADSL2 Wifi Plus i chciałbym w nim odpowiednio skonfigurować firewalla, ale nie mam pojęcia co z czym się je, co blokować co puszczać czy porty czy adresy. I druga sprawa ten router ma QoS i chciałbym ustawić w nim coś takiego:

  1. gry internetowe (cs, war3 itp)

  2. strony

  3. komunikatory (gg, skype)

  4. programy poprawiające ściąganie (dap, flashget itp)

  5. programy p2p (bearshare, bitcomet itp)

tzn, siedzi ktoś na kompie i np ściąga bersharem( ma maksymalny transfer bo tylko on siedzi), ale zachciało mu się wejść na jakąś stronkę(wtedy maksymalny przydział idzie na stronke a co zostało na bearshera, włącza druga osoba kompa i chce sobie zagrać, włącza cs(dostaje wszystko, a reszta idzie dla tej drugiej osoby najpierw na stronke, a co zostanie na bearshera) jak coś takiego zrobić? Jestem lama ale szybko się uczę, dlatego prosiłbym o przykłady albo dobrą laikową lekturę, dzięki za wszelką pomoc.

Tutaj masz coś o tym http://sieci.pclab.pl/art15016-2.html

dzięki za szczere chęci Dormario ale tam jest tylko opisany jakiś model znaczy, tylko to co on ma a nie jak coś zrobić, mimo to dzięki

Ja się dołączę i zapytam też o QOS - może ktoś wie? Chodzi konkretnie o Cerberusa ADSL WiFi 802.11g w zakładce QOS jest coś takiego: “Priority for Non-used Bandwidth:…” no i mam pytanie czy ten priorytet: low, medium, high dotyczy reguły którą definiuję czy tego pasma które pozostaje wolne bo np. ustawię w tej regule 50%pasma? Instrukcja Cerberusa niczego nie wyjaśnia i mozna jej równie dobrze wcale nie czytać!

znając podstawy angielskiego i ew. korzystając ze słowników można przetłumaczyć to jako:

“Piorytet nie używanego pasma” - chyba mówi samo za siebie

Wiem ale z doświadczenia wiem tez że nie zawsze wszystko jest takie oczywiste bo często sie zdarza że można twórca mógł mieć na myśli kilka rzeczy.