Konfiguracja gruba + root (Ubuntu 6.10)

Witam. Postanowiłem połączyć te dwa tematy w jeden, żeby oszczędzić “meijsca”. Wstępnie przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi na te pytania. Tzn na jedno tak, na drugie nie zupełnie… Więc:

GRUB…

Po odpaleniu PCta mam oczywiście do wyboru systemy operacyjne… Są to kolejno:

Chciałbym ustawić coś takiego:

Pierwszy jest Windows XP, drugi Ubuntu po updatach (który z tych dwóch jest nowszy? :stuck_out_tongue: 2.6.17-10 czy 2.6.17-11?).

Domyślam się, że recovery mode to coś jak ‘przywracanie systemu’… Przydałby się na końcu :stuck_out_tongue_winking_eye:

jeśli memtest często się przydaje to też mógłby zostać. Czyli:

-Win XP

-Ubuntu po update

-recovery mode

-ewentualnie memtest

I żeby automatycznie odpalał się pierwszy system (XP) po powiedzmy 5 sekundach… (chyba, że wybiore inną opcję oczywiście :P)

No i idąc dalej do roota… Mam tylko jedno konto użytkownika. Konto to nie ma roota (prawami dostępu do pliku menu.lst jest tylko odczyt danych…). Przy instalowaniu systemu nie zakładałem żadnego konta roota… Więc jak mogę takowe konto założyć? Albo jak przydzielić roota pod te konto, które mam?

No i jeszcze mniej istotne sprawy:

-Mój Ubuntu jest trochę po polsku, trochę po angielsku (Places, Applications itp…) Czy istnieje coś takiego jak całkowite spolszczenie systemu?

-Instalując ubuntu chciałem zrobić tak, by na dysku 80GB zostawić XP z wszystkim co tam jest, a pod ubuntu miałem czystą 20ke… Przy instalacji była opcja partycjonowania. Standardowo ustawione było bodajże 58%… Myślałem, że partycje zostaną podzielone w następujący sposób:

58% z 20 GB - pierwsza partycja linuxowa

42% z 20 GB - druga partycja linuxowa.

Niestety co się okazało - 58% dysku poszło pod linuxa i zostało mi jeszcze ~9GB pod windowsem… Chciałbym te 9GB przerobić na system plików linuxowych jako druga partycja (na jakieś dane…). Da się coś takiego zrobić spod windowsa/linuxa? Drugie pytanie, które tego dotyczy - opłaca się? :stuck_out_tongue:

-Istnieje jakaś możliwość przerzucenia zdjęć, filmów czy muzyki z partycji windowsowej na linuxową? Nie wydaje mi się to możliwe ale może jednak się da? Bo chciałbym co poniektóre rzeczy mieć do użytku na obu systemach.

Póki co to by było na tyle, ale spodziewajcie się więcej pytań… W końcu kto pyta nie błądzi :P.

Tu Ci moge pomoć :stuck_out_tongue: Wchodzisz w ustawienia jezyków i sciagasz Polski>zastosuj>reset kompa i bedzie po polsku :slight_smile:

Bez administratora nawet tego chyba nie mogę zmienić :?.

@Edit: Ok, udało mi się odblokować roota… Więc ten problem mam rozwiązany. Co z resztą?

title Microsoft Windows XP Professional 

root (hd0,0) 

savedefault 

makeactive 

chainloader +1


title Ubuntu, kernel 2.6.17-11-generic 

root (hd1,1) 

kernel /boot/vmlinuz-2.6.17-11-generic root=/dev/hdb2 ro quiet splash 

initrd /boot/initrd.img-2.6.17-11-generic 

quiet 

savedefault 

boot 


title Ubuntu, kernel 2.6.17-11-generic (recovery mode) 

root (hd1,1) 

kernel /boot/vmlinuz-2.6.17-11-generic root=/dev/hdb2 ro single 

initrd /boot/initrd.img-2.6.17-11-generic 

boot 


title Ubuntu, memtest86+ 

root (hd1,1) 

kernel /boot/memtest86+.bin 

quiet 

boot

na liscie bedzie :

win XP

ubuntu 2.6.17-11

ubuntu 2.6.17-11 recovery

memtest

zeby domyslnie uruchamial sie windows musisz w pliku menu.lst przy wpisie default miec 0 a zeby uruchamial sie domyslny po 5 sekundach musisz dac przy timeout 5

Ok, dzięki.

A jeszcze wracając do języków:

klik

Co znowu jest nie tak?

A i jeszcze jedno pytanie; mogę tutaj pisać jak nie będę czegoś wiedział? Bo ja linuxa pierwszy raz właściwie na oczy widzę, więc jeszcze dużo przede mną zanim go poznam… A zakładać kilka razy dziennie nowe tematy jest trochę bez sensu… Oczywiście przed każdym moim pytaniem szukam odpowiedzi na googlach i tutaj w szukajce, ale nie na wszystkie potrafię znaleść odpowiedź :P.

Jeżeli wam to nie pasuje, to mogę zakładać za każdym razem nowy temat :).

napisalo zebys wklepal w konsoli:

sudo apt-get install -f

wiec sie posluchaj

Zadziałało :).

A wracając do moich problemów: ściągnąłem sobie rtorrent-0.7.2.tar.gz -> wypakowałem i chciałem zainstalować. Znalazłem ten poradnik do instalacji tych tarów, ale tam pisało żeby wpisać ./configure w terminalu, ale ta komenda nie działa. :? O co chodzi?

@edit:

Już udało mi się odpalić ./configure:

Jak sie z tym wszystkim uporać?

I dodatkowo:

Dlaczego Bittorrent może ściągać tylko jednego torrenta jednocześnie?

brakuje g++

apt-get install g++

ale proponowalbym darowac sobie kompilacje i zainstalowac azureusa albo ktorrent z repo

po apt-get install g++ :

Azerus odpada, ktorrenta nie mogłem jakoś z repo znaleść, a qtorrenta nie umiem zainstalować :?

wpisz sudo apt-get install

@bobasek_89:

Przecież masz jasno i wyraźnie napisane. :?

Bierzesz się za kompilację (która nie jest przecież niczym trudnym, wystarczy UMIEĆ CZYTAĆ komunikaty systemu), a piszesz, że KTorrenta nie potrafiłeś w repo znaleźć? :x Znaczy to tyle, że sobie tych repozytoriów nawet nie skonfigurowałeś (wiedziałeś, że w ogóle trzeba?). Ech, stary, lepiej zostań przy IE i Gadu-Gadu. :>