Konfiguracja komputera - brak OC

Witam,

na początku z góry proszę o nie komentowanie przez ludzi którzy mają fobię “antyasrockową”. Mile by były widziane wypowiedzi techniczne, kogoś kto się na tym zna, a nie ludzi typu “tego nie polecam; wziąłbym osobiście tamto; dozbieraj i coś tam”.

Chciałbym niedługo zmodernizować komputer, ale stopniowo. Na początku płyta główna + procesor, reszta zostaje ze starego (R9550, 512MB DDR).

Natrafiłem właśnie na ciekawą płytę:

AsRock 4CoreDual-SATA2 VIA PT880 Ultra

link <

Chciałbym w nią zainwestować wraz z procesorem Pentium Dual Core E2180.

Pierwsze pytanie: w support CPU liście na stronie asrocka przy tym procesorze jest zaznaczone że współpracuje z BIOSem P1.80. Przecież nie dostanę od razu ze sklepu z takim BIOSem, czy z inną wersją bez problemu pójdzie ten procek?

link << link do CPU support listy na stronie asrocka.

Następnie w niedługim czasie chciałbym do niej zakupić GF Palit 8600GT.

Drugie pytanie: w opisie technicznym płyty jest PCI-E x16, jednakże naprawdę działa z prędkością 4x. Czy to znacząco wpłynie na wydajność tej karty? Natknąłem się na opinię, że między x4 a x16 nie jest wielka różnica, czy to prawda?

Trzecie pytanie: w support liście kart graficznych jest wymieniony GF 8600GT tylko innej firmy (ASUS EN8600GT/2DHT/256M), czy to nie ma znaczenia, że będzie to Palit Sonic a nie właśnie taka?

link << link do VGA support listy na stronie asrocka

Nie przewiduję podkręcania. Chcę zamówić, odebrać, złożyć, włączyć i więcej nie kombinować.

Może marudny jestem, ale na razie tyle mi tylko przychodzi do głowy :slight_smile:

Z góry dziękuję za wszelkie informacje, fachowe porady :slight_smile:

Trzeba najnowszy BIOS wgrać na dyskietkę, flash USB czy co tam zaleca producent i zaktualizować. Ostatnio aktualizacje biosu są proste.

Komputer powinien się uruchomić z niewspieranym jeszcze procesorem, da się wgrać bios. Dopiero później instalować system.

Na liście wspieranych kart są te przetestowane, inne powinny chodzić.

Już na starcie Ci mówie że taka opcja się nie opłaca. Dlaczego? Dlatego, że 1. jedno wymienisz to drugie będzie słabe drugie wymienisz pierwsze będzie słabe i tak w kółko. 2. Nie będziesz na tym asrocku miał takie wydajności jak na lepszej płytce z P35 + same problemy z konfiguracją

Radzę uzbierać po prostu na nowego kompa. :wink:

Zamierzam w dość niedługim czasie dokupić do tego 2x1GB 667 DDRII i tego GF8600GT, także się wyrówna, nie będzie nic dużo słabszego do drugiego podzespołu.

No właśnie… dozbierać dozbierać, tylko zawsze z tymi pieniędzmi jest problem :slight_smile:

Może jak stopniowo pójdę, to w końcu uda się wymienić kompa na znacznie lepszego.

Apropo tego PCI-E x4 a x16 to doczytałem że to jest potrzebne i ma znaczenie tylko w przypadku kart graficznych o mniejszej pojemności, które muszą wymieniać dane z RAM. W przypadku 256MB raczej to nie grozi także jeden problem z głowy :slight_smile:

edit// a zasilacz 350 - 400 WAT starczyłby na taki sprzęt?

Wykonanie asrocków jest mierne i to można stwierdzić bez fobii, np sekcja zasilania płyty grzeją się z wolnymi procami o jednym rdzeniu.

Niech wgrają np programatorem, jak im się nie zechce zmień sklep.

między 8x nie ma, ale przy 4x w niektórych grach może mocno spaść.

asus jest właścicielem asrocka, zrobili sobie drugą firmę by pluto na asusa, taki rodzaj utylizacji np starych chipsetów (płyty z agp [nforce3] i am2]), to jedyną słuszną kartą według nich jest asus, inne firmy i modelepowinny chodzić bez problemu.

Na Twoim miejscu kupił bym AMD X2 4000+ płytę z grafą np Gigabyte MA690G-S3H, i DDR2 jest strasznie tani 2GB kupisz w okolicach 130 zł Goodram/Kingston/Corsair 667

No to ostatnia szybka piłka:

E2180 + powyższy ASROCK,

R9550 AGP8x, 512 MB DDR

80GB ATA 7200

a później

E2180 + powyższy ASROCK,

8600GT, 2x1GB 667 DUAL,

80GB ATA 7200

Do przyjęcia czy porażka?

edit// czy przy instalacji procesora na płycie trzeba ustawiać jakieś jumpery czy BIOS sam wykryje jaki to procesor? (wybaczcie ale to mój pierwszy własnoręcznie składany komputer :smiley: co prawda swój już rozłożyłem i złożyłem i działa ale to nie to samo :wink: )

płyta syf, nie brać tego…

bierz to co podał Tobi , a się nie zawiedziesz…

No dobra, zostałem skutecznie odstraszony od tego pomysłu :smiley:

Ale to AMD64 X2 rzędu 4000+ jest lepszy niż E2160 czy 2180?

Ogólnie AMD będzie tutaj lepszym wyborem?

edit// a co powiecie na to: Abit AN-M2

link

Do tego właśnie AMD x2 4000+, jakiś RAM, no i z kartą graficzną bym mógł poczekać, bo co widze z testów to na tej integrze (GF7050) pogram i w FEARa i w World in Conflict :smiley:

Bierz płytę z chipsetem AMD 690G np. jakiegoś Asus/Gigabyte/Foxconn :wink:

Nie daj się namawiać gościu na żadne płyty z AMD, jak masz do wyboru Intela z LGA775… to raz.

Po pierwsze przestańcie wciskać Mastermidowi kit, że ten model ASR jest do kitu (dam se głowę uciąć, że sami tego nie macie - ja jestem dumnym posiadaczem tej płyty), bo niektóre modele Asusa nie dorastają mu do pięt. Mając tą płytę główną postaram udzielić Ci szczegółowych odpowiedzi na Twoje pytania.

  1. Nie ma znaczenia jaką masz wersję BIOS’u - standardowo jest to 1.30 jak już tak bardzo chcesz mieć najnowszą to zawsze można pobrać aktualizację ze strony producenta i samodzielnie aktualizować BIOS’a :wink: jeśli będziesz miał problemy to http://www.google.pl oraz strona producenta ;).

  2. Jeśli zamierzasz kupić GF’a 8600 to nie ma znaczenia z jaką prędkością pracuje magistrala grafiki (tym bardziej, że to PCIe, gdzie nie ma wymiany danych z pamięcią z tego co się orientuję), więc możesz mieć nawet x1 a na wydajności choćbyś płakał - nie stracisz ;), ja mam na tej płytce Radeona X1950Pro, a wydajność przekroczyła i tak moje oczekiwania ;].

  3. Tu się liczy procesor graficzny czyli Nvidii (każda karta danej serii ma ten sam procek graficzny niezależnie od producenta), a nie sam producent w tym wypadku ASUS, możesz spokojnie włożyć potwora Palita, PowerColor, Sapphire itp…

Sprzęt który chcesz zakupić, czyli ten procek E2180 to idealne połączenie z tą grafiką i pamięcią do tej płyty głównej, i na niej podkręcisz go spokojnie bez podnoszenia napięcia do 2,4 GHz na boxowym chłodzeniu.

Ogólnie to daję 10 za płytę, jest stabilna, jedyny minus to chipset VIA, no ale da się przeżyć.

Fanboy Intela i AsRock :x

Przy PCI-E 1x, 4x jest spory spadek wydajności karty graficznej takiej jak GF 7600GT, GF7900GS, GF8600GT/GTS, GF 8800GT/GTS/GTX, Radeona X1950 Pro/XT, Radeon HD2600 Pro/XT czy Radeon HD3850/3870, nie ma sporej różnicy między PCI-E 16x a 8x.

A może i masz rację co do wydajności na tej szynie, jednak spadek jest prawie niewyczuwalny. Przepustowość tej szyny dla karty graficznej, która ma 256 mb własnej pamięci jest w zupełności wystarczająca (inaczej bez sensu byłoby wprowadzanie przez ASR szyny PCIe x16 @ x4), żeby wymieniać dane z procesorem, dopiero karty, które mają mniej pamięci (64-128 mb) służą się pamięcią RAM, ale to i tak w przypadku AGP, wiesz co to AGP aperture size? To pewna ilość pamięci RAM przeznaczonej dla tekstur karty graficznej, natomiast w przypadku PCIe i wypasionych kart graficznych posiadających przynajmniej 256 mb własnej pamięci, pamięć RAM do przechowywania tekstur nie jest już potrzebna, co za tym idzie nie ma wymiany danych między procesorem, pamięcią i kartą graficzną jednocześnie - wniosek nie potrzeba aż tak dużej przepustowości jak w przypadku PCIe x16, czy x8.

Aha i nie nazywaj mnie fanboyem Intela i ASR bo wiem co jest lepsze (oczywiście nie twierdzę iż AMD to totalne dno bo ich procki są bardzo dobre, mam w drugim kompie proca AMD i wiem jak chodzą oba ;)).

Ciekawe, gdzie to wyczytałeś… lub kto Ci kit wcisnął, mój Radeon chodzi na przepustowości 1000mb/s i nie widzę różnicy wydajności pomiędzy kompem moim i np mojego kumpla, który ma tą samą kartę na x16.

Tak jasne ty właśnie kit wciskasz, ja testowałem tego Radeona właśnie na tym AsRocku i się cięły nowe gry przy rozdziałce 1024 x 768 reszta konfiguracji to procek Intel Core2 Duo E6750, ram 2x1GB Patriot LLK 800 MHz CL4, zasilacz Corsair CMPSU-450VXEU 450W, dysk wd 320GB AAKS, świeżo zainstalowany windows, potem wszystko było podłączone na płycie MSI P35 Neo2-FIR z PCI-E 16x i został znów zainstalowany windows no i gry się nie cięły, testowane było na grach TDU, Need For Speed PS, Need For Speed Carbon, Gothic III, Doom 3 - Resurrection of Evil, Bioshock.

To ja Ci powiem tak :smiley:

Wcześniej przy tej karcie graficznej miałem tak: zasilacz 350W , Intel P4 524 3,06 GHz + HT , 1Gb ramu DDR 2x512 PC400

iiii jakimś kutwa cudem w Medal of Honor Airborne grałem na full detalach na rozdziałce 1280x1024(LCD) aż mi zaparło dech w piersiach gdy odpaliłem pierwszy raz, dalej hmm Wiedźmin noo tu się zaczyna bajka :wink: - full detale (aby filtr antizotropowy odrobinę zmniejszony) przy najwyższej rozdziałce, lekkie przycięcie co 2-3 minuty… no i oczywiście ładowanie do 2 minut. Gothica III jeszcze nie testowałem ale to i tak pamięciożerna gra, Bioshocka też nie miałem okazji ale niebawem ;] - powiem Ci tak składając kompa coś spieprzyłeś, a o Carbonie (tu mnie rozwaliłeś) to już nie mówię, full detale i najwyższa rozdziałka - ani jednej zacinki, z Doomem III było podobnie… aaa i F.E.A.R - także na full detalach i najwyższej rozdziałce, nie pomyliłeś kart graficznych czasem?? Sapphire RADEON X1950Pro, 512 Mb, 256-bit (GDDR3), 600/1400… taką mam. Teraz oczywiście mam deczko lepszy sprzęt więc gry chodzą jeszcze lepiej niż opisałem powyżej ;). Jakieś jeszcze masz zastrzeżenia co do tej płyty głównej i jej magistrali grafiki?

A przy okazji jak będę miał czas to zrobię testy w 3dmarku 2005 i 2006 i wrzucę tu screena ;).