Konfiguracja NETIA SPOT z wystawieniem dwóch routerów za NAT

Witam,

Posiadam nowy Internet z NETIA z wykupioną pulą 8 stałych adresów IP. Pytanie moje dotyczy konfiguracji routera NetiaSpot w sposób umożliwiający wykorzystanie 2 adresów zewnętrznych dla 2 routerów Linksys tworzących dwie podsieci. Otrzymałem pule adresów od NETIA Z tego co wiem, to pierwszy i ostatni są zajęte bo są rozgłoszeniowe a drugi to brama. Mam więc do dyspozycji aż 5-adresów. Trzeci (pierwszy wolny) chciałbym przypisać do Routera NETIA, a dwa kolejne czyli czwarty i piąty odpowiednio do routerów Linksys podłączonych do NETIA SPOT. Wszystko wydaj się być proste i logiczne. Jednak zastanawia mnie fakt jak wystawić oba routery Linksys za NAT? Kiedyś miałem tylko jeden Router, więc jego adres wpisałem do DMZ w NETIA SPOT i było OK, ale teraz są aż dwa takie routery. Pewnie trzeba to jakoś przekierować w Virtual Server. Jeśli tak to jak dokładnie tam ustawić porty itp. Być może jest jakiś inny sposób. Z góry dziękuję.

Poniżej jest schemat jeśli coś napisałem nieskładnie.

network.jpg

Chyba musisz go ustawić w tryb Bridge. :slight_smile:

http://blog.netia.pl/netia/resource/Fun … a-2.45.pdf - str. 4.

Faktycznie, z podesłanej instrukcji na to wychodzi, że tryb BRIDGEa rozwiązuje problem.

Ciekaw jestem czy to zadziała.

NETIA podała nam jeden publiczny adres IP: xx.253.xx.13

Mam też podanych aż 8adresów podsieci LAN, przydzielonych przez NETIE:

xx.252.xxx.224

xx.252.xxx.225

xx.252.xxx.226

xx.252.xxx.227

xx.252.xxx.228

xx.252.xxx.229

xx.252.xxx.230

xx.252.xxx.231

oraz maskę:

255.255.255.248

Kiedyś coś słyszałem, że adresy skrajne są rozgłoszeniowe (czyli 224 oraz 231), a drugi (225 to brama sieci).

Pytanie tylko czy jeśli tak właśnie ustawie routery Linksys, czyli:

Linksys1:

xx.252.xxx.226 (STATIC IP)

xx.252.xxx.225 (BRAMA)

255.255.255.248 (MASKA)

Linksys2:

xx.252.xxx.227 (STATIC IP)

xx.252.xxx.225 (BRAMA)

255.255.255.248 (MASKA)

to będzie to działać bez problemu.

Twoja podsieć to xxx.252.xxx.224/29, oznzcza to, że adres .224 to adres podsieci i tego adresu nie możesz przypisać do żadnego hosta (interfejs routera również traktowany jest jako host), natomiast .231 to adres rozgłoszeniowy w tej podsieci. Tak naprawdę do wykorzystania masz tylko 6 adresów. Tę podsieć teoretycznie mógłbyś podzielić na kolejną podsieć z maską 30 bitową, w celu przypisania 2 adresów routerom, ale tu tracisz znowu 2 adresy, więc ta opcja w twoim przypadku raczej odpada, bo adresy są zwyczajnie marnowane. Przypisz adres dla routera Netia Spot (wyłącz NAT) np. .228, .229 do linksys 1 i .230 do linkys 2, jako bramę podajesz adres NetiaSpot.

Napisz co chcesz dokładnie osiągnąć, bo oba routery mogą być za NATem routera brzegowego twojej sieci, bo te publiczne adresy IP i tak są w tej samej podsieci, więc napisz jakbyś chciał je wykorzystać.

Pozdrawiam!