Konfiguracja NextDNS

Witam
Jakie filtry macie ustawione i dlaczego we wspomnianym NextDNS.
Czy jest sens stosowania filtrów adguard czy już firmowa bazę dwa razy większa. Jak to skonfigurować na tel. by blokowało reklamy a nie utrudniało poruszania się po sieci. Oferty czy reklamy google bym zostawił a mi blokuje…

Musiałbyś patrzeć w raport filtrowania “webowy” na twoim panelu NextDNS i dodawać domeny do dopuszczonych aż wrócą “reklamy Google/AdSense”.

Bardzo opcjonalnie może ktoś robi listę hosts/domen bez Google lub na dopuszczenie Google tj. stary nieszczęsny “whitelist” lub po nowemu “Allowlist” / “trusted list”.

Zakładając, że DNS nie zwalnia to lista domen uznanych za reklamowe przez AdGuard nie powinna zaszkodzić.


Jak masz Android 9, to możesz użyć prywatnego DNS (DNS over TLS tj. DoT):

NextDNS wspiera to.

A na Androidzie 8 i starszym zostaje:

  • aplikacja co za pomocą lokalnego VPN podmienia DNS;

  • rootwowanie by swobodnie zmieniać DNS;

  • kombinacja z tworzeniem mobilnego Wi-Fi używającego twojego NextDNS;

  • przeglądarka mobilna z ustawieniami DoH (DNS over HTTPS).

1 polubienie

@krystian3w znalazłem, to się nazywa linki partnerskie i śledzące i jest w zakładce prywatność.
Nie mniej zostawiłem tą restrykcyjną listę NextDNS dodałem parę wyjątków w sekcji bezpieczeństwo i sprawdzę to ustawienie. Nie mniej fajny panel ustawień

Zawsze taki wstęp przed używaniem Pi-Hole lub niby lepszego AdGuard Home.

No zachwalają Pi-Hole ale ile w tym prawdy

Odpowiadając na pytania Twoje i pewnie wielu użytkowników rozpoczynających użytkowanie nextDNS, stworzyłem poradnik prostej, wystarczającej konfiguracji dla zwykłego użytkownika: Konfiguracja nextDNS | Przybornik #soo

Najbardziej optymalną listą do blokowania dla zwykłego użytkownika jest OISD.nl, która za pierwszeństwo ma nie ingerować nadto w wyświetlanie stron (tzn. nie generować komunikatów o wykryciu adblocka itd.) Bardziej zaawansowani użytkownicy mają wiele list na raz i często monitorują sami swoje wyjątki/blokady.

Co do blokowania reklam Google - zapewne używasz Androida. Możesz ograniczyć działanie DNS tylko do przeglądarki Chrome lub innej wspierającej szyfrowanie DNS over HTTPS. Inną opcją jest sprawdzenie logów i dodanie wyjątków domen Google.