Konfiguracja oprogramowania do optymalnej pracy na laptopie

Powoli zaczynam się ogarniać w tym Archu, jednak nie za bardzo znam się na sprzęcie i oprogramowaniu zarządzającym nim, więc znowu potrzebuję pomocy.

Chodzi o to, że mój Dell Studio 1558 strasznie głośno chodzi na Archu. Jest to ciągły szum, który się nie wyłącza (tak jak ma to miejsce np w Windows). Pamiętam, że miałem podobny problem na Ubuntu, ale tam jakoś wszystko było prostsze :slight_smile: Wtedy pomogło zainstalowanie zamkniętych sterowników. W Archu nie wiem czy bezpiecznym jest zamienić otwarte na zamknięte (nie chcę tego robić bez zasięgnięcia czyjejś rady).

Moja karta graficzna to:

02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5400 Series

Kolejna kwestia to czy jest to wina sterowników i karty graficznej, czy może jeszcze coś innego może odpowiadać za ten hałas? Mam zainstalowany, skonfigurowany i uruchomiony laptop-mode-tool.

Proszę o pomoc, bo chcę się z tym uporać i móc zacząć korzystać normalnie z systemu :wink:

@rlk120: Przeczyść wentylator. To podstawa.

Zainstaluj sterowniki do swojej karty graficznej - https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI.

Obniż taktowanie procesora.

Włączony cpufreq zrobi to automatycznie. To główny problem buczenia wentylów.

Porobiłem to wszystko i już jest o wiele lepiej.

Pomogła przede wszystkim (wg mnie) instalacja sterowników własnościowych.