Konfiguracja pamięci wirtualnej w XP x64

Witam, zanim przejdę do konkretów najpierw napiszę jaki mam dysk systemowy

302_hdtune_benchmark_wdc_wd800hlfs.png

jest to najmniejszy* i ponoć najszybszy Raptor 4 generacji (Velociraptor 1 generacji) jeden talerz o dwa razy mniejszej gęstości od wersji 150 Gb) który nigdy nie był dostępny do kupienia w sklepie (OEM, TBA) - były 1-talerzowe 150 i 2-talerzowe 300 Gb

(jeden 2,5 calowy talerz, 16 cache na tylko 75 Gb i 10k RPM)

Chcę ustawić dla świętego spokoju pamięć wirtualną bo gry głównie te sprzed 2010 roku “plują” się że mam wyłączoną pamięć wirtualną i/lub jest ona mniejsza niż 512 Mb. Myślę nad tym żeby zrobić pierwszą partycję o wielkości 2 Gb (FAT32) i na niej ustawić pamięć od 1024 do 2048 Mb ponieważ byłaby, patrząc na powyższy wykres, najszybsza (i szybkość transferu i najkrótszy dostęp).

Na następnej o wielkości 10 Gb będzie system XP x64 SP2 (FAT32 lub NTFS - też nie wiem co lepsze w tym przypadku) a reszta dla gier w które aktualnie gram.

Z drugiej strony czytałem że pamięć wirtualna powinna być nie tylko na tym samym dysku ale także tej samej partycji co system.

Czytałem też że w przypadku pamięci której mam (2 x 4 Gb DDR3 1333 Mhz) można ją wyłączyć nie tylko w zakładce wydajność ale także w rejestrze systemu, ale jak już pisałem wyżej starsze gry np Fable (1) nie chcą się uruchomić…

Co o tym sądzicie i co powinien zrobić ?

Nie wiem gdzie czytałeś, że plik wymiany powinien być na partycji systemowej, ale z mojego doświadczenia wynika, że nie jest to prawda. Od wielu lat umieszczam plik wymiany (o stałej wielkości) na innej partycji i nie powodowało to żadnych problemów, a raczej poprawiało wydajność. I wcale nie była to partycja wyłącznie pod pamięć wirtualną - zwykle jest to również miejsce na różne foldery plików tymczasowych (np. dla nagrywarki); przeznaczałem na nią maksymalnie do kilkunasty GB, w tym na plik wymiany do 4096 MB (lubię się czasem pobawić programami graficznymi). W twoim przypadku główną przyczyną ustawienia pliku wymiany są gry. Ponieważ masz zainstalowane 8GB RAMu, to sądzę że najlepszym wyjściem będzie ustawienie stałego pliku wymiany o rozmiarze 1 GB (1024-1024) lub 2GB (2048-2048) - więcej raczej nie będzie potrzebne… I przy takim dysku jak twój nie zawracałbym sobie głowy tworzeniem specjalnej partycji na początku dysku. jeśli już to raczej na jego końcu - różnicy w wydajności i tak nie zauważysz. Całe to ględzenie o większej prędkości kątowej na obrzeżu dysku może i ma sens jak ktoś kupił sobie dysk typu “nasza szkapa”…

A gry, o których wspominasz pewnie wogóle nie skorzystają z pliku wymiany - one “wiedzą tylko”, ze taka pamięć “musi być” i to “nie mniejsza niż”…