Konfiguracja połączenie Wi-fi pod Debian "Lenny"

Mam taki problem morze ktoś mi pomoże.

Instalując debiana nie mam połączenia z internetem przez karte bez przewodową wifi. Chyba brakuje jakiegoś pakietu/sterownika w systemie. Moje połączenie nie było automatycznie wykryte przy instalacji więc to pominąłem.

Chcę odpalić neta tylko nie wiem jakie pakiety pobrać. Nie chce propozycji typu ndiswrapper ponieważ nie posiadam oryginalnych sterowników. Potrzebna mi tylko jakaś prosta aplikacja typu tej w UBUNTU, bodajże Network Menager. I jeżeli ktoś pomoże to jeszcze opisze jak zainstalować bo w temacie linuksa to świeżak jestem.

witaj,

  1. dobrze zebys wiedzial jaka masz bezprzewodowa karte sieciowa. Mozesz to znalezc w specyfikacji kompa/laptopa.

  2. jest wielce prawdopodobne, ze system ja wykryl, co mozna latwo sprawdzic:

otworz konsole i uzyskaj prawa superuzytkownika:

su -

nastepnie wpisz w konsoli:

zostanie wyswietlona lista uzadzeni na pci wykrytych przez system, np u mnie karta wifi:

Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 3945ABG [Golan] Network Connection (rev 12)

teraz wujek google i szukasz jaki modul odpowiada za obsluge tej karty, w moim przypadku: iwl3945 z drugiej strony, gdyby ja system wykryl to zaladowalby odpowiedi modul. Moze czegos nie doinstalowales ? (w jaki sposob instalowales?) Zalozmy jednak, ze karta zostala wykryta, a modul nie zaladowany. Wtedy polecenie:

modprobe iwl3945

zaladuje odpowiedni sterownik. Mozna to sprawdzic wpisujac w konsoli:

lsmod

.

Jezeli instalowales “Lennego”, to domyslnym srodowiskiem graficznym jest Gnome, ktorego nie uzywam. jest tam menadzer sieci: gnome-network-manager i taki pakiet powienienes miec zainstalowany.

  1. czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Nie zrazaj sie, na poczatku kazdy byl zielony. Przydatny link: http://debian.linux.pl/

  2. moze Ci ktos napisze zebys zostawil GNU/Linux lub zainstalowal cukierkowa dystrybucje ale jezeli na serio chcesz uzywac Debiana, to patrz pkt. 3 - pozniej system Ci sie zrekompensuje dluga bezawaryjna praca i wiele sie nauczysz.

mam nadzieje, ze na cos sie przydalem

pozdro

Musisz dodać repozytoria non-free i zainstalować:

apt-get install firmware-iwlwifi

A te ropo to mam teraz gdzieś ściągnąć i potem na kompa z debianem czy może są na którejś płycie i dodać je poleceniem: apt-cdrom add ?

dopisujesz w pliku /etc/apt/sources.list

Dzięki za pomoc!!

Już mam zrobione.

A więc temat do kosza

Dodane 17.12.2009 (Cz) 17:13

Dzięki za pomoc!!

Już mam zrobione.

A więc temat do kosza