Konfiguracja przywracania systemu w Windows 10

Jaki optymalny procent obszaru dysku zarezerwować na punkty przywracania systemu. Dysk ma 256 GB. Kiedy zaznaczam opcję włącz ochronę systemu, pojawia się komunikat “użycie ochrony systemu dla dysku zawierającego kopie zapasowe obrazu systemu spowoduje szybsze usuwanie innych kopii zapasowych wykonanych w tle”. Bardzo proszę o wyjaśnienie co to oznacza, czy system sam tworzy jakieś kopie mimo wyłączonego przywracania systemu a jeśli tak to jaka jest różnica między tym a przywracaniem systemu.

“Aby wziąć to pod uwagę, w sposobie wypełniania miejsca najstarsze punkty przywracania zostaną automatycznie usunięte, aby ustąpić miejsca nowym punktom przywracania, a tym samym nie nasycać miejsca na dysku twardym powtarzanymi informacjami.”

Dziękuję, wiem doskonale jak włączyć ochronę systemu i utworzyć punkt przywracania ale pytałam o coś innego

nie chciałabym popełnić błędu, ponieważ tego później już nie można zmienić.

Można i to kiedy chcesz. Ustaw sobie 10% na start.

W skrócie:

  • przywracanie systemu pojawiło się w Windows 2000.
  • System korzysta z folderu systemowego na każdej partycji System Volume Information i tam zapisuje aktualne stany plików systemowych i kopie plików rejestru na czas tworzenia punktu przywracania systemu.
  • W praktyce korzystanie z tego narzędzia dzisiaj jest trochę ryzykowne ponieważ współczesne wirusy/trojany i inny malware (w szczególności szyfrujący) potrafią się replikować do tych miejsc i nawet jak się przywróci system do stanu z dnia poprzedniego, wirusy nadal będą w systemie.
  • Korzystniej jest WYŁĄCZYĆ globalnie przywracanie systemu na wszystkich dyskach ORAZ tworzyć manualnie kopie w postaci OBRAZU SYSTEMU (całego dysku systemowego) za pomocą Acronis True Image albo Clonezilla NA zewnętrznym nośniku.
  • Domyślnie podczas instalacji nowego oprogramowania system sam sobie tworzy punkty przywracania, ale skuteczność przywracania systemu do stanu sprzed kilku dni czy godzin to zawsze loteria - nie jest to doskonałe narzędzie.

Ile miejsca przeznaczyć na punkty przywracania systemu? Bezpiecznie jest dać 10 % dysku, albo wyłączyć go całkowicie i używać narzędzi opisanych wcześniej. Twój wybór.

A jak przywrócisz system z kopii, która jest zainfekowana, to wirusów nie będzie, co? :wink: Wirusy się nie ogłaszają przy tworzeniu kopii zapasowej, więc nawet kopia na zewnątrz jest loterią. Na nic Ci kopie zapasowe, jeżeli od czasu do czasu nie zrobisz testów ich sprawności. Natomiast punkty przywracania systemu są praktyczne w sytuacji, kiedy dochodzi do awarii systemu z powodu wadliwej instalacji oprogramowania lub aktualizacji. Dlatego nie powinno się ich wyłączać. Chyba, że Ty robisz obraz systemu każdorazowo przed instalacją czegokolwiek. W takim układzie - czapki z głów.

  1. Instalacja systemu i sterowników i oprogramowania AV w trybie OFFLINE.
  2. Aktywacja AV. Instalacja pozostałych aplikacji i konfiguracja.
  3. Obraz Acronis całościowy.
  4. Okresowo Obraz Acronis RÓŻNICOWY (zapis różnic od pierwszej pełnej kopii zapasowej TYLKO).
  5. Przywracanie systemu wyłączone.
  6. Kopia najważniejszych danych w chmurce.
  7. Taka kopia po kompresji waży łącznie 23GB. (gdzie macie DWIE kopie w sumie - z sierpnia i np z dzisiaj)

Patrz na punkt 1. jeżeli masz porządny komercyjny AV to nic ci nie grozi. (Avast się nie liczy).

Serdecznie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Zastanowię się co zrobić, ale prawdopodobnie zrobię jedno i drugie. Teraz jeszcze pytanie laika. Mam dysk zewnętrzny 2 TB i sporo na nim ważnych danych. Czy jak na nim zapiszę obraz systemu to usunie wszystkie dane (wolnego miejsca jest jeszcze około 1,5 TB).

Jak zapiszesz nieumiejętnie to wymazać może pliki.

Musisz przypilnować by program zapisywał to do pliku obraz dysku/partycji [“systemu”] (lub swojego katalogu na dysku), a nie by próbował go formatować / opróżniać.

krysian3w Dziękuję, to bardzo ważna dla mnie informacja.

Acronis jest w całości w języku polskim i jeżeli nie miałaś z nim styczności odpal sobie ISO w środowisku wirtualnym - Virtualbox na przykład. Pobaw się TAM opcjami by na sucho poznać mechanikę działania aplikacji.

FadeMind
Na pewno wypróbuję ten program, nie powinnam mieć z tym trudności tym bardziej, że jest w języku polskim. Mam jeszcze kilka pytań, dlaczego ustawienie 10% powierzchni dyskowej jest bezpieczne? Patrząc na ilość GB wydaje mi się trochę dużo, około 24 GB, mój dysk ma 256 GB. Czy mogę ustawić połowę tej wartości (około 12 GB) bez jakiejkolwiek szkody dla systemu. Czy orientujesz się ile punktów przywracania “zmieści się” w 24 GB, wystarczyłyby mi maksymalnie 3 - 4 punkty.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

To zależy od tego co i jak się zmienia w systemie. Pierwszy punkt kontrolny to na przykład 200 MB, ale po instalacji dużych programów/gier już w ogóle to taki snapshot potrafi WAŻYĆ.

Dlatego nie przejmowałbym się tym narzędziem - wyłączył go na amen, kontrolował co jakiś czas czy system sam sobie go nie włączył pod wpływem instalatora jakiejś aplikacji i przesiadł się na Acronisa. Po prostu jest łatwiej zarządzać kopiami i ma się przede wszystkim dostęp do plików OUT OF BOX.

Zrobię obraz systemu Acronisem ale chciałabym również włączyć przywracanie systemu. Czy mogę prosić jeszcze o odpowiedź

oraz