Konfiguracja routera+modem-routera

Mam następujący problem. Moim dostawcą Internetu jest Vectra. Korzystam z pakietu 50 Mb/s. Od dostawcy dostałem modem-router CISCO EPC3928S (już raz wymieniany). Miałem go ustawionego na tryb router wifi i tworzył własną sieć, jednak ze względu na zrywające połączenie i wolno chodzący Internet, zdecydowałem się na zakup routera ASUS RT-AC1200G+. Do modemu do żółtego portu nr 1 podłączyłem kabelek i z drugiej strony podłączyłem go do routera w port niebieski. Następnie skonfigurowałem automatycznie router i stworzyły się dwie sieci - 5 MHz i 2.4 MHz. Generalnie Internet chodzi tak samo, jak chodził, a zasięg - o dziwo - jest taki sam jak modem-routera CISCO (tak jakby router nie miał swojego zasięgu, tylko dublował tamten z modem-routera). Chciałbym się dowiedzieć, co robię nie tak? Zależy mi na stabilnym i szybkim połączeniu oraz na dobrym zasięgu.

Dodatkowo: który tryb w konfiguracji routera ASUS powinienem wybrać - tryb routera wifi czy tryb access point? Czytałem trochę w internecie, ale dla mnie nadal to niezrozumiałe i nie wiem, czym to się różni…

Dawno temu korzystałem w usług Vectry. Ale pamiętam że własny router wpinałem bezpośrednio w modem (wtedy takie instalowali). Możesz naświetlić co jest za gniazdkiem w domu?

Nie bardzo rozumiem pytanie.

Kolejny router zbędny, wystarczy Access point. Aby zasięg się poprawił musisz ustawić go choć kilka metrów od cisco. Jeśli będą stały obok siebie nic dziwnego że zasięg jest bez zmian. Jeśli oczekiwałeś sporej poprawy zasięgu bardziej właściwy byłby np sprzęt od mikrotik, to już wyższa półka wśród routerów. 

Mnie martwi to, że router stoi na półpiętrze i sygnał do pokonania na parter ma zaledwie drzwi i ścianę (około 5 m), a „dubluje się” z sygnałem z modem-routera - czyli sygnał z modem-routera ma w pewnym miejscu 3 kreski, to ten z ASUSa też tylko 3 itp. A chyba router ma lepsze antenki i powinien mieć lepszy sygnał…

 

Wyłączyłem wifi w modem-routerze - czy router ASUSa może stać blisko modemu (i być podpięty kabelkiem do niego) czy też lepiej, żeby był od niego oddalony? Z drugiej strony - modem ma już wyłączoną funkcję wifi, więc odległość routera od modemu chyba nie powinna być istotna?

Z technicznego punktu widzenia odległość jest bez znaczenia, mogą stać nawet jeden na drugim. Chodziło mi właśnie o to że będą pokrywać się zasięgiem. Widocznie cisco ma także anteny 5dbi jak Asus.

Po podłączeniu komputera kablem to routera prędkość, jaką osiąga, to 12 Mb/s, podczas gdy 10-12 jest przy połączeniu wifi pół piętra niżej i ok. 5 m dalej… W ramach ciekawostki dodam, że sprawdziłem też prędkość, podłączając komputer bezpośrednio do modemu (a router odłączyłem) i osiąga dokładnie taką samą szybkość - a przecież na kablu bezpośrednio z modemu nie powinno aż tyle tracić? Mam abonament 50 Mb/s - czy powinienem w takim razie zawiadomić Vectrę?