Konfiguracja routera pod zewnętrzne ip

(adrian218) #1

Witam , mam następujący problem , mam od swojego dostawcy wykupione zewnętrzne ip , i chciałem abym mógł wchodzic gdziekolwiek jestem pod moim ip. Na ubuntu zainstalowałem apache, ifconfig wyświetla mi takie coś:

Więc ustawiłem dmz w ustawieniach routera na adres 192.168.1.100
Port 80 również przekierowałem, lecz dalej nie mam dostępu do apache z pod zewnętrznego ip działa tylko z pod 192.168.1.100 wie ktoś co może być przyczyną ?

(Lejman93) #2

Upewnij się czy dostawca na pewno przydzielił Ci stałe IP.
Spróbuj zrestartować router.
Może potrzebuje pobrać nowe ustawienia od ISP.
Sprawdź czy strona się uruchamia u kogoś innego albo wykorzystaj telefon komórkowy z danymi pakietowymi. Sprawdź czy masz otwarte porty w firewallu w linuxie.
Niektóre routery, z tego co zauważyłem, nie pozwalają się dostać ze swojej podsieci przez zewnętrzny adres IP do usługi(tutaj www). Wtedy stosuje się Hairpin NAT.

(adrian218) #3

Na 1000 & mam zewnetrzne ip , czy to linux czy windows ,zawsze tak samo , i nie wiadomo o co chodzi masakra z tym normalnie , na tel oczywiście że sprawdzałem z internetu operatora i nic.

(Lejman93) #4

A pokaż screena z routera jak przekierowywujesz porty.

(adrian218) #5

https://www.awesomescreenshot.com/image/3022054/1bb54a9440fb642f10d5910fc606b5d1

(gunter) #6

Tam gdzieś na routerze (status -> WAN/WLAN coś takiego) powinno pokazywać jaki dostałeś adres od operatora, ma być taki sam jak wyjdzie z tego, w terminalu:

wget -qO- http://ipecho.net/plain ; echo

(adrian218) #7

No nie są takie, z terminala pokazuje zewnętrzne ip , a z routera :

192.168.81.xxx

i po tym wchodzi do apache.

(gunter) #8

To nie masz publicznego adresu ustawionego, od kogo masz internet.

(adrian218) #9

Internet mam od dostawcy lokalnego Rene, dzwoniłem do nich i mówili że mam sobie porty na routerze przekierować eh masakra normalnie.

(Lejman93) #10

Pisałeś, że masz DMZ i przekierowania. Spróbuj usunąć DMZ i zostawić tylko pozycję z Virtual Server. Lokalni dostawcy dają przeważnie lokalne adresy też, ale potem robią przekierowanie wszystkich portów z zewnętrznego adresu na ten właśnie 192.168.81.xx, przy czym użytkownik robi zaś kolejne przekierowanie do swoich usług.
Zadzwoń i ich zapytaj czy powinieneś mieć w status WAN ten adres IP 192.168.81.xxx czy powinno wskoczyć coś innego.

(adrian218) #11

I nic dostawca mówi, że tak musi być , bo to router coś tam robi. I niby że statyczne ip w zakładce routera czy to ma jakiś związek ?

(Lejman93) #12

Możesz się jeszcze upewnić czy na pewno ten adres IP w WAN ma być taki jak jest podany. Bo może oni źle przekierowali(możesz mieć 192.168.81.20, a wrzucili np na 192.168.81.39). Albo mogą też mieć inny zakres adresów IP dla użytkowników ze stałym adresem IP.

(adrian218) #13

Kurczę , oni twierdzą że u nich jest wszystko w porządku. I jak to teraz ugryźć ?

(Lejman93) #14

Spróbuj się wpiąć bezpośrednio do ich łącza pomijając router. Czyli ten komputer niech dostanie adres IP 192.168.81.xxx. I zobacz co się będzie działo.

(adrian218) #15

Ta , mam adres mac przypisany do rutera wpięcie kabla , powoduje brakiem internetu , a sklonowanie maca nic nie daje.

(gunter) #16

Jeżeli wchodzi z adresu który dostał router to przekierowanie u ciebie dobrze działa.

Ale co robi, dali ci publiczny czy nie, czy przekierowali porty. Czy w umowie jest coś o publicznym adresie, czasami można taki dokupić u dostawcy. Sprawdź na routerze (WAN/setup) czy masz statyczne ip czy przydzielane przez DHCP.

(adrian218) #17

Dali publiczny , sam osobiście go dokupowałem za 10 zł dodatkowo miesięcznie.
Mam ustawione Dynamic IP

(gunter) #18

Jak kupiłeś publiczny to masz mieć ten sam adres na routerze, jaki jest widoczny na zewnątrz. Masz swój router podłączony bezpośrednio do ich usługi, czy może do ich routera/modemu. Wyłącz router ( zasilanie), włącz i sprawdź. Drugie, podepnij bezpośrednio ( bez routera ) swój komputer i sprawdź adresy.

Jaki dostał komputer
i co pokazuje
wget -qO- http://ipecho.net/plain ; echo

(adrian218) #19

Sytacja była , banalna , wystarczyło pogadać z dostawcą , pobrać na nowo ustawienia w routerze , wpisując maca od nich. I teraz po zrobieniu dmz na adres 192.168.100 wszystko ładnie działa.

(Lejman93) #20

MACa czy adres IP kazał zmienić?