Konfiguracja routera RT-AC88U

Cześć. Od dwóch dni mam światłowód i używam tego routera z tytułu. Na speedteście mam wynik 470-500 Mbps natomiast pomijając router wpinając się bezpośrednio do gpon ont mam 730 czyli tyle co mam mieć. Drugi problem to mam wrażenie że laptop wpięty w port LAN2 ma jakby opóźnienie w ładowaniu stron internetowych, wpisuję coś w google a on zanim wyszuka to trochę myśli podobnie z ładowaniem stron z zakładek. Nie jest to na pewno lag sprzętowy bo na poprzednim internecie tak nie było. Teraz pytanie czy pozmieniać coś w konfiguracji by takich problem uniknąć? Technik tylko ustawił to urządzenie, do którego jest wpięty światłowód w routerze chyba za wiele nie konfigurował.

Jaki laptop? Podpinasz go kablem? Na WI-FI jest jak? Ten mnodel ma 802.11 AC, więc… WI-FI 6 lepiej by to moż ogarnęło… Nawet, jeśli podepniesz kablem, to:

  • po pierwsze, karta sieciowa przewodowa w lapku może nie ogarniać;
  • po drugie: walnięty kabel lub zlącze LAN w lapku lub routerze. Spróbuj inny kabel.

W sumie… Jak podpinasz bezpośrednio pod ONT. to jest git. W takim razie, to ten Asus nie ogarnia twojego łącza. Może standard WI-FI lub procesor w routerze za słaby. 500 mb/s to dużo jest moim zdaniem.

:man_facepalming:

@przemopk Wiem, trochę nieprezmyślane… Problem stanowi raczej ten Asus.

Szok ;D

Sprawdzałeś jak wygląda obciążenie CPU (o ile się da) na routerze w trakcie speedtestu?
Może masz włączone jakieś funkcje typu DPI i ruch jest analizowany pod kątem zagrożeń z internetu lub formuł kontroli rodzicielskiej co oczywiście wymaga odpowiedniej mocy obliczeniowej.

W takich popelinowych routerach są zwykle dodane różne kreatory i zabawnie nazwane funkcje do kreowania ruchu sieciowego, które zwykle i tak nie działają jak trzeba.

Asus, więc będzie jakiś QoS nazwany monitorowanie ruchu sieciowego, czy jakoś podobnie, wyłączyć to. Tak samo AIprotection. Wyłącz i sprawdź bez tych funkcji jak działa.

W jakim trybie pracuje ten Asus? Jeśli nic nie zmieniałeś to domyślnym trybem jest tryb routera. Spróbuj ustawić tryb access point (AP) i sprawdź prędkości ponownie.
Powinno wyglądać podobnie

Pokaż konfigurację WAN routera i pokaż konfigurację WAN której użyłeś, kiedy wpinałeś się bezpośrednio w gpona.

Specyfikacja techniczna tego sprzętu wskazuje że powinien około 1Gbps wyciągnąć.
Upewnij się że dodatkowe funkcje monitorujące lub filtrujące ruch internetowy są wyłączone, w zależności od producenta takie funkcje mogą mieć różne nazwy.

Miałem podobnie, bezpośednio do modemu kablem - 440 mbps. Po wpięciu routera - ok 330 mbps.

wyłącz:
-przekierowanie portów jeśli jakieś ustawiłeś
-kontrolę rodzicielską
-wyłącz QoS i analizę aplikacji
-wyłącz analizator ruchu

potem wejdź LAN → Sterowanie przełącznikiem
Jumbo frame - włączyć
przyśpieszenie NAT - automat

Jeśli i tobie to przywróciło prędkość to niestety tak już jest, albo peak speed albo niższa prędkość ale z „ficzerami”