Konfiguracja routera wifi do Vectry

Mam problem ze skonfigurowaniem routera wifi pod internet z Vectry.

Router to jakieś dziwactwo SPEEDTOUCH przywieziony z Anglii.(jest odblokowany) Automatycznie nic się nie konfiguruje, ręcznie jak nie ustawiam to cały czas brak dostępu do internetu.Przy ręcznej konfiguracji pierwszym krokiem to wybór między RoutedPPP a Bridge.Proszę o jakieś podpowiedzi.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/217 … a4bf7.html

Dziwi mnie też trochę że adres tego routera to 192.168.1.254

ten adres ip 192.168.1.254 wpisz do przeglądarki i może tam coś ustawić , zależy jeszcze z czego ma neta jak z tp to musisz tam wpisać adres i będziesz miał pełną konfiguracje :slight_smile: :smiley:

No własnie co bym tam nie ustawił to brak dostępu do internetu.Internet kablówka z Vectry.

zrób zdjęcie od przeglądarki

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ed … 05a24.html

Tak to wygląda wraz z pierwszym oknem set up.

(coś marna jakość tych fotek tam sorry)

Co to znaczy odblokowany? Masz na myśli, że router/modem miał jakąś blokadą i ją zdjęto czy zgłaszałeś router twojemu ISP i on się zgodził na podłączenie tego routera zamiast ich modemu?

W jaki sposób podłączasz ten router do sieci dostawcy? Prawdopodobnie ISP filtruje MAC adresy i jeśli ten router nie posiada możliwości klonowania MAC adresów, będziesz musiał wykonać telefon do ISP w celu zmiany tego adresu na adres routera.

To urządzenie jest chyba tak mało popularne, że nawet nie mogę znaleźć żadnej jego specyfikacji, a że późno jest, nie chce mi się przeszukiwać całego internetu, ale router twierdzi, że connection DSL is down…, więc czy aby na pewno ten router jest przeznaczony do kablówki?

Odblokowany tzn. ze kiedyś był pod jedną tylko sieć i żeby działał na innych trzeba było to odblokować.

Podłączony jest do modemu Thomson dostawcy. Z tego co wyczytałem Vectra nie filtruje adresów Mac.

Ma dwa wyjścia rj-45 więc raczej powinno się dać.

Teraz to juz nawet przeglądarka nie odnajduje strony 192.168.1.254

Z tego co piszą na stronie, przydzielają zmienne IP, więc możliwe, że nie filtrują MACów, ale najlepiej to sprawdzić podłączając komputer ze zmienionym MACiem.

Na pewno ma dwa wyjścia RJ-45, czy może RJ-45 i RJ-11? Teraz jest wcześnie, więc miałem więcej czasu na znalezienie tego modelu.

Według tego co podałeś, to urządzenie może pracować jako router (łączyć sieci) lub jako most (łączyć segmenty sieci w jedną sieć). Urządzenie powinno pracować jako router, bo prawdopodobnie dostajesz tylko jedno IP od ISP, więc wybierasz opcję RoutedPPP, ale mi to wygląda na urządzenie dla łączy DSL. Vectra raczej nie korzysta z protokołu PPP, więc jeśli nie ma innej opcji, np. Dynamic IP/Static IP, to ten router prawdopodobnie nie nadaje się do podłączenia do łącza, z którego korzystasz. Podejrzewam, że ten SpeedTouch to nie jest router, tylko modem DSL z możliwością routingu i z tego co znalazłem, obsługuje on tylko protokóły PPPoA oraz PPPoE, więc jeśli Vectra nie korzysta, z któregoś z tych protokołów, nie podłączysz tego urządzenia do sieci.

Jak możesz zrób zdjęcie tylnego panelu tego urządzenia, tj, tam gdzie są porty RJ-45 i wrzuć do galerii forum i daj tu link.

http://www.sendspace.pl/file/b7b64f068951e45c494b59a

Więc nie wiem jak ale udało się uzyskać połączenie.Nie mam pojęcia jak i co pomogło ale jest.Połączyłem się przy pomocy systemowego “rozwiąż problemy z połączeniem”. Potem reset prądowy routera i modemu i działa.

Jest teraz inny problem. Wciąż nie mogę wejść w konfigurację routera, wpisując adres taki jak poprzednio 192.168.1.254 przeglądarka nie odnajduje strony o takim adresie ,ten problem pojawił się chyba przy jednej z kolejnych prób konfiguracji routera ,jeśli dobrze pamiętam odznaczyłem wtedy pole “serwer DHCP …” dokładnie nie pamiętam, nie wiem zresztą czy może mieć to coś wspólnego z tym że teraz nie odnajduje strony konfiguracji. Problem w tym ,że teraz mam niezabezpieczoną sieć (przez panel sterowania i ustawienia sieci bezprzewodowej chyba tego nie zrobię).

image_id: 5276

W dodatku prędkość internetu wyraźnie zwolniła a własciwie to jest po prostu bardzo niestabilna z normalnych 10mb waha się między 0,5 a 6mb

I kolejne wnioski: kolejny reset modemu i routera ,ponowne uruchomienie kompa ;router ma dostęp do sieci.

Podłączenie kompa do internetu bezpośrednio kablem z modemu, następnie ponowne podłączenie routera i dostępu do sieci znów nie ma.

“Rozwiąż problemy z siecią” mówi cos o złych ustawieniach adresu IP karty sieciowej.

Na zdjęciu widać, że to jest modem DSL z możliwością routingu i ten router nie nadaje się dla twojego łącza. Na zdjęciu widać port na złącze RJ-11 (telefoniczne) z podpisem Broadband In (ang. szerokopasmowe połączenie, interfejs wejściowy), a te porty RJ-45, to porty przełącznika. To urządzenie w tej chwili nie działa jako router, lecz działa jako przełącznik lub most sieciowy, tj. on tylko przekazuje ramki, nie trasuje pakietów, tzn. nie wykonuje routingu, jeszcze inaczej, łączy twój komputer, który jest segmentem sieci, router zaś powinien łączyć różne sieci, mam nadzieję, że zrozumiałeś o co chodzi. Widać zresztą, że to urządzenie pracuje jako przełącznik, bo uzyskujesz adres publiczny, a od ISP dostajesz tylko jeden adres publiczny, nawet jeśli miałbyś zmienne IP, to i tak dostaniesz tylko jeden adres, dlatego na innych komputerach nie ma łączności. Niestety będziesz musiał rozejrzeć się za innym routerem.

Co do niestabilności połączenia, prawdopodobnie występuje taka sytuacja, podłączasz komputery czy kablem, czy Wifi, to nie ma znaczenie, urządzenie i tak pracuje tylko jako przełącznik, dany komputer nawiązuje połączenie i uzyskuje adres IP, podłącza się drugi komputer i próbuje nawiązać połączenie, jeśli te połączenie uzyska, na pierwszym komputerze nie ma dostępu do internetu, czyli jedno urządzenie podbiera intenet drugiemu. Kiedyś jak nie mogłem kupić od razu routera, podłączyłem do sieci dwa komputery przez przełącznik i działało to tymczasowo na zasadzie, który pierwszy ten lepszy, a chodziło głównie o wygodę, pociągnąłem kable do dwóch pokojów i nie musiałem siedzieć w konkretnym pokoju i przepinać kabli na danym urządzeniu, ale działało to właśnie na zasadzie podbierania internetu. Jak były podłączone dwa urządzenia na raz, serwer DHCP dostawcy przydzielał adresy na przemian, bo widział jedno urządzenie (sklonowany MAC), które non-stop wysyła komunikaty DHCPREQUEST do serwera DHCP, czyli prośbę i przyznanie adres IP i taka łączność była właśnie przez to niestabilna, komputer musiał odnawiać adres IP i prosić serwer DHCP o przyznanie nowego adresu.

Więc tak :

po pierwsze dzięki za zainteresowanie i odpowiedzi

po drugie rozumiem może połowę z tego co napisałeś :slight_smile: no ale z tym nic nie poradzimy ot taka moja wiedza.

W tej chwili wygląda to tak że jak nie przepinam sie bezpośrednio do modemu dostawcy to router cały czas ma połaczenie z siecią ,więc niby jest ok.

Niestabilna prędokść: Do sieci chce podłączyć tylko jeden komp ,ale może akurat ktoś się do niej podłącza choć to duży zbieg okolicznośći byłby.Widzę ,że jak otworzę stan połączenia sieci bezprzewodowej to szybkość zmienia się od kilku Mb do (chyba maksymalnej) 54 Mb.

Pozostaje największy problem - brak dostępu do panelu konfiguracji (zabezpieczenie sieci pozwoliło by mi wykluczyć choćby fakt czy prędkość spowodowana jest podłączaniem się kogoś), prawdopodobnie powód to odznaczenie przy którejś próbie konf.(nieudanej zresztą) Serwera DHCP

Jak chcesz podłączać tylko jeden komputer, to w takim razie to urządzenie może funkcjonować, ale gdy będziesz chciał podłączyć wiecej urządzeń, no to już niestety będziesz musiał kupić jakiś router.

Gdybyś miał serwer DHCP włączony, prawdopodobnie nie otrzymałbyś adresu od ISP, dlatego najlepiej niech pozostanie wyłączony. W celu konfiguracji urządzenia, odłącz je od sieci (od modemu Vectry), podłącz się najlepiej kablem, ogólnie wifi powinno konfigurować się na kablu i na karcie sieciowej ustaw statyczne IP, tj. podaj adres IP ręcznie, skoro router ma 192.168.1.254, to komputer niech ma 192.168.1.1, maska 255.255.255.0, ale ten adres przypisz karcie sieciowej, do której podłączasz kabel sieciowy, zachowaj sobie takie ustawienia i router będziesz mógł konfigurować podpinając tylko kabel sieciowy. Zaloguj się do SpeedToucha i skonfiguruj Wifi, jednocześnie możesz testować łączność z siecią bezprzewodową.

Gdyby coś nie działało, zresetuj router przyciskiem na obudowie do ustawień fabrycznych i skonfiguruj na nowo, tj. wyłącz DHCP i zabezpiecz Wifi.

Więc zgodnie z Twoimi podpowiedziami ustawiłem takie adresy karcie sieciowej i udało się otworzyć stronę konfiguracji routera.

Zmieniłem nazwę sieci ,włączyłem zabezpieczenie i pomimo poczatkowych problemów z łączeniem się z routerem i siecią ,w tym momencie łączy się bez problemów przy każdym włączeniu kompa. Sieć zabezpieczona ,dostęp do internetu jest.

Tylko ,że … pozostał problem ze spadającą prędkością :frowning: , nie wiem co z tym zrobić. (i chyba dobrze myśle ,ze to spada nie predkość internetu od dostawcy ,tylko coś jest nie tak z szybkością przesłania z routera do kompa ? )

Tak to wygląda :

image_id: 5294

image_id: 5293

Ma ktoś jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje ?

Jest to w jakiś sposób odczuwalne podczas korzystania z internetu? Tymi wartościami się nie sugeruj, to są wartości teoretyczne, tam Ci pokazuje 54Mb/s, to jest wartość teoretyczna jaką standard g może maksymalnie osiągnąć w warunkach zbliżonych do laboratoryjnych, w rzeczywistości osiągniesz około 20Mb/s, więc ten wynik i tak nie pokazuje Ci rzeczywistej szybkości. Jeśli nie ma to wpływu na korzystanie z internetu czy przesyłania plików w LANie, to się tym w ogóle nie przejmuj.

Właśnie dlatego “grzebię” ,bo internet czasem wyraźnie zwalnia nawet z 10mb jakie powinno być do 1 mb. Na kablu jest wszystko ok.Doszukałem się jeszcze tego, że mam bardzo słabą moc (RSSI).

image_id: 5296