Konfiguracja routerów cisco

Cześć

Od razu mówię, że jest to zadanie laboratoryjne jednak nie proszę o żadne rozwiązania. Chciałbym tylko informacji na pewne pytania.

W załączniku zadania do wykonania oraz schemat sieci na zdjęciu. Moje pytania na początek to porty ethernet. Jak widać od routerów odchodzą po dwa porty E0 i E1. Jedno z poleceń to:

Nadać interfejsom numery IP tak, by przestrzenie adresowe poszczególnych interfejsów danego routera nie pokrywały się, korzystając przy tym wyłącznie z adresów prywatnych zgodnych z RFC1918 – 10.0.0.0/8, 172.16.0.0/12 i 192.168.0.0/16. Interfejsy routerów podłączonych do tej samej sieci fizycznej powinny należeć do tej samej sieci logicznej (IP), aby możliwe było uzyskanie pomiędzy nimi łączności

Jak konfigurowałem zwykłe routery to nie nadawałem nigdy portom adresacji. Cały router miał jedną adresację i co najwyżej adresy nadawałem komputerom bezpośrednio. Jak to wygląda w routerach cisco? Mam polecenia do ustawienia adresacji dostępne na stronie cisco:http://www.cisco.com/en/US/docs/storage/san_switches/mds9000/sw/rel_3_x/configuration/guides/cli_3_3_1/ipv4.html

Jednak czy każdy z portów E0 i E1 ma mieć inny adres IP ale w tej samej podsieci czy na każdym porcie ma być inna podsieć?

Router zgłasza że ma 3 porty ethernet a na zdjęciu widzę tylko dwa? (gigabitEthernet 0/0, 0/1, 0/2)

Trzeba też puścić pingi i tracerouty i może ja źle czytam schemat ale ja widzę że routery są połączone tylko portami serial? Czy tym portom nadaje się też adresację IP? Jeśli tak to czy te porty będą w tej samej sieci co ethernet czy innej? Nie chodzi mi tutaj o odrabianie pracy, szukam ogólnych informacji, punktu zaczepienia.

edit:

Dodaje linka do schematu sieci bo coś nie mogę otworzyć zdjęcia z załącznika:

https://www.netdevgroup.com/content/cnap/topologies/cuatro_router_pod.html

Pozdrawiam

Zadanie laboratoryjne - Podstawowa konfiguracja routera i routing statyczny.pdf

Przechwytywanie.PNG

Na wstępie - ciężko Ci będzie bez podstaw sieci, musisz więcej poczytać…

  • każdy z routerów ma cztery interfejsy (w nomenklaturze CISCO zaczynają się od 0).