Konfiguracja serwera i klienta VPN

Cześć wszystkim,
w ostatnim czasie przeniosłem się do akademika, gdzie większość usług internetowych jest poblokowana przez administrację. Steam, Game Ranger oraz wiele stron niezwiązanych z grami nie funkcjonuje.
Testowałem sporo serverów VPN, nawet tych premium ale niestety nie nadaje się to do grania online - zbyt wysokie pingi oraz straty pakietów. Wymyśliłem, coś takiego, żeby postawić swój własny server vpn na laptopie, który znajduje się w mieszkaniu kilka przecznic dalej od uczelni. Czy jest to w ogóle możliwe? Zależy mi na tym, ze względu na bliski dystans między hostem a moim akademikiem, nie mówiąc już o tym, że serwer miałbym na wyłączność.
Łącze na jakim założyłbym vpn’a to UPC 250Mb/s ze stałym adresem IP (modem-router Connect Box od UPC), a laptop to starszy model z Windows XP, ale powinen dać radę.

Po pierwsze ustawiłem stały adres wewnętrzny dla mojego laptopa w routerze, po czym ustawiłem na niego DMZ.
Server na laptopie ustawiłem mniej więcej, jak na poniższym filmie


ustawiając oczywiście publiczny adres ip

Komputer z którego się łącze ma zainstalowany server Windows 7. Analogicznie skonfigurowałem połączenie, ale mimo wszystko przy próbie połączenia wyrzuca komunikat o błędzie.

Proszę o pomoc i o jakieś wskazówki w tej sprawie. Na co zwrócić szczególną uwagę.
Dziękuję i pozdrawiam

Fajnie, a jaki masz upload? Na VPNie zawsze będziesz miał wyższe opóźnienia. Choć zależy co dla kogo jest wysoki, bo dla jednych 20ms to dużo, dlainnych 50ms to dużo, a ja headshoty robiłem pzy 200 czy nawet 400ms.
Przy VPN masz szyfrowanie, więc to automatycznie wpływa na opóżnienia. Możesz spróbować na PPTP, chyba o tym jest ten filmik.

Fajnie by było jakbyś podał komunikat lub numer błędu. Niestety nikt tu wróżką nie jest, a powodów problemu może być sporo.

dzięki za odpowiedź,
bardziej chodziło mi o to, żeby ktoś odpowiedział czy z informatycznego punktu widzenia mój pomysł jest w ogóle możliwy do zrealizowania.
Czy mógłbyś mi zobrazować, na jakiej zasadzie będzie odbywało się połączenie? Czy router musi być wyposażony w jakąś konkretną opcję/funkcjonalność, czy jesteśmy w stanie zrobić to na każdym modelu, a jedynym ograniczeniem jest posiadanie drugiego laptopa

W instrukcji routera/modemu znalazłem zapis:
Wirtualna sieć prywatna (VPN), operacje pass-through ze wsparciem IPSec, PPTP, L2TP dla bezpiecznego zdalnegopołączenia komputerów w Internecie.

Natomiast nie widzę, żadnej możliwości konfiguracji VPNa z poziomu mojego routera

Mało który router, a przynajmniej z tych poniżej 200 zł oferuje możliwość włączenie serwera VPN. Tak byłoby najlepiej. Opcja passthrough jest przydatna. Jeśli na laptopie uruchomiłeś serwer PPTP (nie oglądałem filmika, widziałem go kiedyś) i masz dobrze zrobione przekierowania portów, to powinno wszystko działać. Gdybyś podał komunikat błędu lub nr łatwiej byłoby namierzyć problem.

Jednak jak pisałem, połączenie jest szyfrowana co powoduje z automatu wyższe opóżnienia. Serwer musi mieć czas na zestawienie połączenia, podtrzymanie połączenia, szyfrowanie, deszyfrowanie pakietów. Jeśli laptop ma słaby procesor, to czas się wydłuża.

dzięki! niestety nie mam teraz dostępu do laptopa. Postaram się jutro podjechać, zainstaluje tam team viewera i będę kombinował zdalnie z akademika

W specyfikacji powyższego routera (pobranej ze strony upc) jest napisane wyraźnie, że obsługuje pass-through, lecz z tego co pamiętam to nie ma tej opcji widocznej z poziomu panelu administracyjnego routera. Może upc wrzuca zwykłym klientom okrojone oprogramowanie na każdy z routerów. Zadzwonię jutro do nich i spytam :slight_smile: