Konfiguracja serwera i klienta VPN


(Patryk94) #1

Cześć wszystkim,
w ostatnim czasie przeniosłem się do akademika, gdzie większość usług internetowych jest poblokowana przez administrację. Steam, Game Ranger oraz wiele stron niezwiązanych z grami nie funkcjonuje.
Testowałem sporo serverów VPN, nawet tych premium ale niestety nie nadaje się to do grania online - zbyt wysokie pingi oraz straty pakietów. Wymyśliłem, coś takiego, żeby postawić swój własny server vpn na laptopie, który znajduje się w mieszkaniu kilka przecznic dalej od uczelni. Czy jest to w ogóle możliwe? Zależy mi na tym, ze względu na bliski dystans między hostem a moim akademikiem, nie mówiąc już o tym, że serwer miałbym na wyłączność.
Łącze na jakim założyłbym vpn’a to UPC 250Mb/s ze stałym adresem IP (modem-router Connect Box od UPC), a laptop to starszy model z Windows XP, ale powinen dać radę.

Po pierwsze ustawiłem stały adres wewnętrzny dla mojego laptopa w routerze, po czym ustawiłem na niego DMZ.
Server na laptopie ustawiłem mniej więcej, jak na poniższym filmie


ustawiając oczywiście publiczny adres ip

Komputer z którego się łącze ma zainstalowany server Windows 7. Analogicznie skonfigurowałem połączenie, ale mimo wszystko przy próbie połączenia wyrzuca komunikat o błędzie.

Proszę o pomoc i o jakieś wskazówki w tej sprawie. Na co zwrócić szczególną uwagę.
Dziękuję i pozdrawiam


(roobal) #2

Fajnie, a jaki masz upload? Na VPNie zawsze będziesz miał wyższe opóźnienia. Choć zależy co dla kogo jest wysoki, bo dla jednych 20ms to dużo, dlainnych 50ms to dużo, a ja headshoty robiłem pzy 200 czy nawet 400ms.
Przy VPN masz szyfrowanie, więc to automatycznie wpływa na opóżnienia. Możesz spróbować na PPTP, chyba o tym jest ten filmik.

Fajnie by było jakbyś podał komunikat lub numer błędu. Niestety nikt tu wróżką nie jest, a powodów problemu może być sporo.


(Patryk94) #3

dzięki za odpowiedź,
bardziej chodziło mi o to, żeby ktoś odpowiedział czy z informatycznego punktu widzenia mój pomysł jest w ogóle możliwy do zrealizowania.
Czy mógłbyś mi zobrazować, na jakiej zasadzie będzie odbywało się połączenie? Czy router musi być wyposażony w jakąś konkretną opcję/funkcjonalność, czy jesteśmy w stanie zrobić to na każdym modelu, a jedynym ograniczeniem jest posiadanie drugiego laptopa

W instrukcji routera/modemu znalazłem zapis:
Wirtualna sieć prywatna (VPN), operacje pass-through ze wsparciem IPSec, PPTP, L2TP dla bezpiecznego zdalnegopołączenia komputerów w Internecie.

Natomiast nie widzę, żadnej możliwości konfiguracji VPNa z poziomu mojego routera


(roobal) #4

Mało który router, a przynajmniej z tych poniżej 200 zł oferuje możliwość włączenie serwera VPN. Tak byłoby najlepiej. Opcja passthrough jest przydatna. Jeśli na laptopie uruchomiłeś serwer PPTP (nie oglądałem filmika, widziałem go kiedyś) i masz dobrze zrobione przekierowania portów, to powinno wszystko działać. Gdybyś podał komunikat błędu lub nr łatwiej byłoby namierzyć problem.

Jednak jak pisałem, połączenie jest szyfrowana co powoduje z automatu wyższe opóżnienia. Serwer musi mieć czas na zestawienie połączenia, podtrzymanie połączenia, szyfrowanie, deszyfrowanie pakietów. Jeśli laptop ma słaby procesor, to czas się wydłuża.


(Patryk94) #5

dzięki! niestety nie mam teraz dostępu do laptopa. Postaram się jutro podjechać, zainstaluje tam team viewera i będę kombinował zdalnie z akademika


(Patryk94) #6

W specyfikacji powyższego routera (pobranej ze strony upc) jest napisane wyraźnie, że obsługuje pass-through, lecz z tego co pamiętam to nie ma tej opcji widocznej z poziomu panelu administracyjnego routera. Może upc wrzuca zwykłym klientom okrojone oprogramowanie na każdy z routerów. Zadzwonię jutro do nich i spytam :slight_smile: