Konfiguracja sieci bezprzewodowej, Router + 2 komputery

Witam,

Posiadam router bezprzewodowy i dwa komputery podłączone do niego, jeden komputer kablem przez ethernet a laptop bezprzewodowo przez kartę wi-fi.

W routerze ustawiłem sobie WPA2-PSK i żeby połączyć się z Internetem przy pomocy laptopa podałem to hasło i wszystko jest OK. tylko zastanawiam się nad bezpieczeństwem tego laptopa…

tzn. czy ktoś może bez problemu za pomocą wi-fi na niego wejść? czy potrzebuje hasło? i jak takie hasło ustawić?

Do łączenia laptopa z routerem używam dołączonego do karty wi-fi programu: Wireless Client Configuration Utility, czy można obyć się bez tego programu? bo mam go w autostarcie i nie da się nawet ustawić żeby uruchamiał się zminimalizowany…

Chciałbym mieć dostęp do plików i drukarki bezprzewodowo między tymi komputerami, laptop ma kartę wi-fi, a PC nie ma ale za to jest podłączony do tego bezprzewodowego routera. Drukarka jest podłączona przez USB do PC. Na PC głównie korzystam z Ubuntu 7.10, ale jest też Windows XP PRO SP2. Na laptopie też mam Windows XP PRO SP2. Czy mogę w jakiś sposób zabezpieczyć także tego laptopa przy pomocy WPA2-PSK?

Z góry dziękuję za pomoc 8)

Szyfrowanie WPA2-PSK jest teraz najbardziej silnym logarytmem. W tym punkcie jesteś dobrze zabezpieczony. Co do łączenia się z tego co wiem w każdym windowsie (w linuksach i macach też) jest wbudowany kreator połączeń bezprzewodowych. Wystarczy tam wpisać raz hasło i będzie się łączyło automatycznie jak znajdzie się w zasięgu tej sieci. Bez znania hasła nikt inny się do twojej sieci nie podłączy. Co do szyfrowania PC to nie ma sensu bo szyfrowane jest tylko połączenie między komputerem a routerem więc ktoś musiałby się “wpiąć” w kabel ethernet.

tak jest i w końcu udało mi się połączyć:)

no właśnie szyfrowane jest TYLKO połączenie między komputerem a routerem… a laptopa mam na wi-fi więc jakby ktoś chciał się dostać do laptopa to nie musi się “wpinać” w kabel ethernet tylko łączy się z kartą wi-fi od laptopa… i właśnie nie wiem jak to zabezpieczyć…