Konfiguracja sieci domowej

Witam,

Sprzęt:

modem Sagem Fast 800 E2T,

PC z Windows XP,

router Tenda W316R.

Oczekiwany efekt jest taki, że internet na PC ma być przez podłączony do niego przez USB modem. A router ma pobierać internet z PC i rozsyłać go dalej po WIFI. Aktualny stan jest taki, że internet na PC działa dobrze. Router jest podłączony do karty sieciowej przez port LAN. Przez sieć WIFI można się normalnie do niego podłączyć. Problem jest z pobieraniem internetu przez router. Poniżej wklejam screeny dotyczące problemu i konfiguracji. Z góry dziękuję i proszę o pomoc.

polaczenia1.thumb.JPG.067d811520f5d95cdetenda1.thumb.JPG.f1eb9a6e6759ef6e95bcfc5tenda2.thumb.JPG.5d4c6fc0d345b07d273a8c3ipconfig.thumb.JPG.a6444a08ffbf686e2bfb1

Po co robić tak dziwny układ, gdzie bez włączonego komputera nie będzie internetu jak wystarczy kupić router z modemem ADSL np taniego TP linka 8961ND i podłączasz do niego linie telefoniczną. Wtedy internet czy po WiFi czy przewodowo dla komputera stacjonarnego będzie bez problemu działał. Modem USB oczywiście wtedy zbędny. 

Dodaj zrzut ekranowy zakładki “LAN Settings” routera i konfigurację karty sieciowej komputera, który nie chce łączyć się przez kabel.

@Longhorn2009

Wiem, że to było by o wiele prostsze, ale mam taki sprzęt i chcę go skonfigurować.

@WODZU

Mam nadzieję, że to o te okna chodzi.

Dziwne, że IP jest różne. Nie powinny być takie same? Jeżeli się mylę to mnie poprawcie.

IP w sieci LAN nie może być nigdy jednakowe dla różnych urządzeń, bo będzie konflikt.

Możesz spróbować podać komputer jako bramę domyślną w routerze. Komputer z routerem łączysz portami LAN oczywiście. Routerem wtedy byłby komputer, router stałby się przełącznikiem.

Do końca nie jestem pewien tej maski /32 którą dostajesz z modemu czy nie będzie tu kłopotem.

Przejrzałem wszystkie opcje w routerze i nie znalazłem default gateway.

Zobacz w ustawieniach dotyczących dhcp.

Internet czy działa sprawdzaj bezpośrednio na komputerze podłączonym do routera. Przy takiej kombinacji tym co podaje router w zakładce status się nie sugeruj. 

Pierwsze co rzuca się w oczy to to, że komputer który udostępnia połączenie ma takie samo IP, jak komputer korzystający z udostępnionego połączenia (chyba że wszystkie zrzuty pochodzą z tego samego komputera). W komputerze korzystającym zmień ostatnią grupę cyfr IP np. na 51

Komputer korzystający powinien mieć podaną bramę domyślną, a więc numer IP karty sieciowej komputera udostępniającego oraz adresy serwerów DNS.

Ogólnie proponuję zmienić przydzielanie adresów na 192.168.1.xxx

W komputerze udostępniającym sieć ustaw zatem kartę sieciową:

IP: 192.168.1.1
Maska: 255.255.255.0
Brama: może pozostać pusta
DNS1: może pozostać pusty
DNS2: może pozostać pusty

Ustawienia LAN routera:

IP: 192.168.1.2
Maska: 255.255.255.0

Ustawienia dodatkowego komputera podłączonego przez kabel:

IP: 192.168.1.3
Maska: 255.255.255.0
Brama: 192.168.1.1
DNS1: 194.204.159.1
DNS2: 194.204.152.34

Każdy kolejny podpięty do sieci komputer konfigurujesz:

IP: 192.168.1.X
Maska: 255.255.255.0
Brama: 192.168.1.1
DNS1: 194.204.159.1
DNS2: 194.204.152.34

(X to najlepiej kolejna, niepowtarzająca się w całej sieci liczba aż do 254)

Oczywiście założyłem, że chcesz mieć to wszystko ustawione na sztywno.

Wszystkie kable sieciowe powinieneś mieć wpięte tylko w żółte gniazda routera.

Wielkie dzięki. Wszystko działa!

Ja bym to zrobił tak:

  1. Na komputerze ustawiasz adresację: 192.168.0.1 255.255.255.0

  2. Kartę sieciową wpinasz do portu LAN (nie do portu WAN). Router może mieć dowolne IP, nawet takie samo jak karta sieciowa, bo wszystko i tak działa w drugiej warstwie (IP routera potrzebne Ci będzie tylko do zarządzania WiFi);

  3. Ustawiasz DHCP z tej samej podsieci z dowolną pulą; w ustawieniach DHCP musisz dodać tylko 192.168.0.1 jako adres bramy (pole opcjonalne), bo jeśli router wskaże sam siebie, pakiety dalej nie pójdą (i tu podejrzewam masz błąd).

I to wszystko, nic więcej nie trzeba robić. Twój router będzie działał jako switch (AP to również urządzenie warstwy drugiej, więc działa identycznie jak switch, tyle że bez kabli).

Nie może być takie samo, IP musi być inikalne.