Konfiguracja sieci domowej

Witam
jako że mieszkamy w starym domu na 2 kondygnacjach zainstalowałem w nim kilka repeaterów (same TP-Linki) 855 oraz 205 (aby mieć także 5G). Łącznie jest ich 6.
Do routera dochodzi światłowód.
Wszystkie repeatery działają w sieciach rozszerzonych o tej samej nazwie jak sieć główna oraz wszystkie (w 2.4) na kanale 9. Czyli w domu generalnie widać 1 sieć na kanale 9.
I tu mam niepewność:
Czy lepiej internet działałby w domu gdyby sieci rozszerzone były na różnych kanałach czy ulokowanie wszystkich pod sieci na tym samym kanale nie powoduje zakłóceń? Bo abstrahując od starego budownictwa (zbrojenia i grube sciany) w niektórych pomieszczeniach wifi jest niestabilne i pomimo teoretycznie dosyć mocnego sygnału czasem połączenia z netem nie ma lub jest bardzo wolne.

Typowe dla repeaterów.

Jeżeli urządzenia będą działać na różnych kanałach może poprawią się parametry połączenia, ale na cuda bym nie liczył.

Chcesz mieć dobry internet na dużej powierzchni tak, aby można było się przemieszczać bez znaczącego gubienia pakietów w zakresie jednej sieci, to kabel do każdego punktu i centralnie zarządzane WIFI. Albo UniFi Ubiquiti albo Capsman od Mikrotik. Ewentualnie Mesh, ale to wariacja na temat repeaterów, ma takie same wady.