Konfiguracja sieci Lan+Internet

Witam, a więc mam taką topologie https://docs.google.com/drawings/d/1h42 … rSNe8/edit

internet w nich działa, ale chciałbym, aby te 3 komputery, widziały siebie także nawzajem.

co bym musiał poustawiać?

w sieciach zbytnio się nie znam.

Musisz zmienić switch na router, albo przed switchem postawić serwer z dwiema kartami lan.

“Musisz zmienić switch na router, albo przed switchem postawić serwer z dwiema kartami lan.”

po co ?

jeżeli niczego nie pomieszałeś i to nie jest zarządzalny switch z jakąkolwiek izolacją portów to komputery się widzą.

pozdrawiam

Żeby komputery widziały się wzajemnie musisz sprawdzić następujące rzeczy:

1 - czy włączone jest (system Windows) udostępnianie plików i drukarek? - mechanizm ten odpowiada za rozgłaszanie się komputerów w sieci;

2 - czy komputery są w tej samej grupie adresowej? - np. IP 192.168.10.xx - 192.168.10.zz, Maska podsieci (jednakowa dla wszystkich), np. 255.255.255.0;

3 - czy komputery są w tej samej grupie roboczej?

to na początek postanowiłem połączyć komputery z linuksem, aby się nie bawić w sambie

nie są w tej samej grupie adresowej

maska podsieci ta sama

  1. On raczej odpowiada za dostęp …na moje oko po włączeniu komputery niczego nie rozgłaszają (oczywiście musi być wł.)

  2. To nie jest wymagane

Dodatkowo pytanie co rozumieć przez “widziały się” ?

pzdr

poprzez widziały się rozumiem, że potrzebuję aby można było wysyłać pliki przez lan (udostępnianie plików) a nie widać komputerów w “sieci” (ubuntu)

moich miejscach sieciowych (windows)

Nie “widać” bo każdy z komputerów ma adres IP z innej grupy.

Twoje komputery powinny mieć adresy IP wyglądające tak, np.

Host 1: 192.168.10.100

Host 2: 192.168.10.101

Host 3: 192.168.10.102

Maska podsieci (wszystkie hosty): 255.255.255.0

Brama domyślna i serwery DNS - takie jak podaje modem.

Zrób zrzuty ekranu konfiguracji sieci dla każdego hosta.

to z jakiej paki każdy ma dostęp do neta ?

nie widze potrzeby dzielić na VLANy na switchu i potem subinterfejsami spinać na routerze.

Jednak skoro tak działa to na 99% po zmianie podsieci przestanie działać.

tak czy inaczej potrzeba więcej info.

pzdr

Na razie tylko komputery z ubuntu

komp1

inet addr:xxx.xxx.104.9 (klasa A) Bcast:87.99.111.255 Mask:255.255.248.0

komp2

inet addr:xxx.xxx.75.49 (klasa A) Bcast:255.255.255.255 Mask:255.255.248.0

Masz DSLa z 4-5 dostępnymi adresami IP? IP w tym przypadku są zewnętrzne.

chyba 3ma są zewnętrzne

adres ip uzyskuję poprzez dhcp, ponieważ nie są stałe

Pisałem. Wstaw w miejsce switcha zwykły router, albo serwer z dwiema kartami LAN. Modemy kablowe nie tworzą zazwyczaj podsieci tylko pobierają adresy zewnętrzne od dostawcy przynajmniej tak jest w UPC i Vectra.