Konfiguracja sieci Wi-Fi - urządzenia Huawei, TP-Link

Dzień dobry,
Chciałbym dowiedzieć się czy uda mi się skonfigurować poniżej wymieniony schemat urządzeń aby WiFi działało tak, że przemieszczając się po piętrach to następuje przełączenie do urządzenia z lepszym zasięgiem. To się chyba nazywa mesh. Problemem będzie tu chyba inna marka urządzeń ale już opisuję to poniżej.

Budynek 3 poziomowy. Przewody i gniazda ethernet rozprowadzone po 3 kondygnacjach.
Schemat:
I kondygnacja

  1. Dostawca Play (światłowód)
  2. Światłowód podłączony do modemu dostawcy.
  3. Modem dostawcy podłączony do routera dostawcy Huawei Optixstar K562.
  4. Huawei Optixstar K562 podłączony do gniazda ethernet (internet jest we wszystkich gniazdach ethernet na I kondygnacji oraz w gnieździe na II kondygnacji)
    II kondygnacja
  5. Do gnizda eth. podłączony switch TP-Link TL-SG105E.
  6. Do switcha podpięte pozostałe gniazda ethernet na II i III kondygnacji.
    III kondygnacja
  7. Podpięty router TP-Link Archer ax1500.

Wszystko działa ze sobą poprawnie i nie ma żadnych problemów z siecią.

TP-Link Archer ax1500 udostępnia sieć po Wi-Fi ale jako swoją sieć. Chciałbym osiągnąć taki efekt, że oba routery (Huawei i Tp-Link) będą udostępniały tą samą sieć po Wi-Fi i dodatkowo tak jak wspomniałem urządzenia które łączą się po Wi-Fi przełączały się pomiędzy urządzeniami w zależności od siły sygnału.

Jakby ktoś był uprzejmy aby udzielić pomocy będę bardzo wdzięczny.

Jeżeli nie w urządzeniach to może udałoby się to ustawić aplikacją.

Ustaw na obydwu routerach to samo SSID i zobacz czy smartfony się przełączają. Nawet w sieciach gdzie włączony jest FastRoaming 802.11r, zależy to od konkretnych modeli smartfonów, jedne jak wykryją mocniejszy sygnał to przełączają się a inne uparcie trzymają połączenie do końca.

Jak chcesz Mesh to musiałbyś wyłączyć Wi-Fi w Huawei-u i dokupić np. wzmacniacz Wi-Fi TP-Linka obsługujący ich protokół OneMesh, jedno urządzenie już masz, gdyż w specyfikacji Archer ax1500 pisze że obsługuje OneMesh.

To samo SSID i haslo, by smartfon myslal, ze to ta sama siec. Jednak ja bym zainwestowal w wifi Mesh.

Przetestowałem ustawienie SSID i hasła. Jest tak jak napisałeś Aarnek. Urządzenie podłączone do WiFi trzyma uparcie sygnał. Jedyny plus, że nie muszę przełączac sie między sieciami tylko wystarczy krótkie wyłączenie i włączenie sieci w urządzeniu i wtedy łapie mi ten lepszy sygnał. Pomyślę nad wzmacniaczem i sprawdzę jeszcze czy uda mi się odłączyć Huaweia i podmienić jako główne urządzenie Tp Linka wtedy może dokupię taki sam model.
Dziękuję za odpowiedzi. Posprawdzałem jeszcze w internecie i były podobne pytania ale nie było 100% rozwiązania. Wychodzi na to, że najlepiej jak są w soeci urzadzenia tego samego producenta.

To prawda.

Po co masz wyłączać i włączać WI-FI w kółko? Nie zdenerwowałoby cię to? Mesh jest taki bardziej transparentny.

Jak już masz zamiar inwestować to nie lepiej od razu kupić…
TP-Link DECO M4 Mesh WiFi (1200Mb/s a/b/g/n/ac) 3xAP - Systemy Mesh Wi-Fi - Sklep komputerowy - x-kom.pl
cała konfiguracja trzech urządzeń ograniczy się do jednej przejrzystej aplikacji na telefonie.

Ja do momentu zakupu w/w urządzeń męczyłem się ze słabym zasięgiem WiFi - teraz jak ręką odjął.