Konfiguracja XP Pro na nowym komputerze

Witam,

kupiłem do firmy nowy komputer z preinstalowanym Windows 10 Professonal.

Aby stare programy działały, musiałem zainstalować Windows XP Professional.

Zainstalowałem legalny XP Pro 32BIT SP2. (Po instalacji wrzuciłem SP3)

Zassałem też wszystkie aktualizacje z Windows Update.

Zmieniłem w biosie z AHCI na IDE i zainstalował się bez problemów. Znalazłem sterowniki do XP do karty graficznej, i wszystko się wydaje działać dobrze.

Jedyne co przeszkadza to delikatnie muli system, ale jest to prawdopodobnie wina antywirusa (Jak będę miał czas to sprawdzę).

Ten komputer posiada 12Gb pamięci ram.

Jak wiadomo XP 32bit, obsługuje 3,5gb pamięci RAM max.(Nie mam możliwości zmiany na XP 64Bit, poza tym podobno jest wielki problem z kompatybilnością programów.)

I teraz mam pytanie: czy da się użyć całe 12GB pamięci ram(Jakieś PAE czy patche)?

Czy jestem zmuszony korzystać z 3,5Gb RAM?

Jak się nie da to jak wygląda sprawa z RAM Dyskami; jak je utworzyć, co na nie wgrać(Pewnie jakieś pliki wymiany.)

Pozdrawiam 12chrapek12

Twoje rozwiązanie trąci trochę inwalidztwem informatycznym…

Zamiast stawiać stary OS jako główny powinieneś go zwirtualizować i na niem uruchamiać programy, które wymagają XP.

Oj tam, czepiasz się szczegółów :slight_smile:
Może kolega ma jakiegoś box-a z XP i wtedy legalnie zainstalował na nowym.

Ale wracając do tematu.
Jak sam wspomniałeś - XP x86 obsługuje tylko maksymalnie 4 GB ram (dokładnie pisząc 3.25-3.5GB).

Pomysł z RAMdysk jest niegłupi, no ale w wypadku “blaszaka” dobrze mieć jakiś UPS, bo inaczej przy jakichkolwiek problemach z napięciem może być różnie.
Zaś jeśli chodzi ogólnie o RAMdysk to rzuć okiem tutaj:
http://techformator.pl/ramdysk-w-windows-najlepsza-metoda-tworzenia-dysku-ram/

Swego czasu też interesowałem XP, który mógłby widzieć ponad 4 GB pamięci.

Znalazłem w internecie forum komputerowe (angielskie) gdzie był patch PAE do o ile pamiętam 64 GB. Działał tylko na XP SP1, ale działał to po prostu znaczyło to, że włączał się i chwilę chodził. Przy obciążeniu powyżej 2 GB RAMu następował BSOD. Wszyscy użytkownicy tego tematu pisali, że mają to samo, aż w końcu zamknęli temat a patch ze strony zniknął.
Ja, czytając ich komentarze, z obawy na brak możliwości cofnięcia zmian, nawet go nie zainstalowałem u siebie.

Czyli nic dobrego ten patch nie wnosił :slight_smile:
Ale w takim wypadku podziałałbym z tym RAMdyskiem.

Witam,

kombinowałem z tym PAE i faktycznie jak pisał  kajjj  powyżej użycia 2gb RAM następowała zwiecha i BSOD.

Więc jak będę miał chwilę czasu to pobawię się z tym RAM dyskiem.

Pozdrawiam 12chrapek12

Chyba Ci się fora pomyliły z takimi pytaniami…