Konfiguracja zestawu do filmów HD

Koledzy może ktoś z was będzie znał rozwiązanie mego problemu.

 

PROBLEM - konfiguracja tak aby uzyskać wielokanałowy dźwięk.

 

Dysponuję następującym zestawem:

Odtwarzacz Ferguson FBOX podłączany do portu HDMI http://www.ferguson-digital.eu/pl/odtwarzacze-hd/452-fbox.html; http://fbox.ferguson.pl/

Telewizor LG 42PC51 (HDRedy, 42", dźwięk STEREO , wyjścia dźwięku stereo - dwa kanały, wejście HDMI) Na dzisiejsze czasy szału nie ma.

Głośniki Samsung 5+1 z kina domowego firmy Samsung. Każdy podłączany osobnym kablem. Mam tylko te głośniki reszty kina domowego nie mam.

 

Chodzi o to aby móc usłyszeć dźwięk wielokanałowy. Odtwarzacz mogę podpiąć bezpośrednio do telewizora przez HDMI ale wtedy mam tylko dźwięk stereo, względnie do telewizora mogę podłączyć głośniki 2+1, gdyż telewizor ma wyjście stereo.

 

Potrzebował bym jakiegoś urządzenia (możliwie taniego), do którego mógłbym podłączyć odtwarzacz Ferguson, a to urządzenie dzieliło by sygnał na Video (wysyłane do telewizora) i Audio (wysyłane do głośników, do każdego z osobna). Łączenie przedstawia załączony schemat.

Czy w ogóle coś takiego jest możliwe?

 

post-198185-0-63598900-1405953291_thumb.

Klikając na miniaturkę mam błąd serwera ale nawet bez ilustracji rozumiem o co ci chodzi ( Edit: OK, już działa).

Niestety czegoś takiego z tym sprzętem raczej nie da się zrobić.

 

Pierwszy problem to brak wyjść audio w tej “przystawce”, inna kwestia to obawiam się że i tak wszystkie pliki odtwarza ona jedynie w trybie audio 2.0.

Druga kwestia to brak cyfrowego wyjścia audio w telewizorze, każdy nowszy telewizor (chyba) ma cyfrowe wyjście audio (elektryczne lub optyczne) dzięki któremu można podpiąć go do wzmacniacza z cyfrowym wejściem audio obsługującego tryb surround (ale mając taki tv nie potrzebowałbyś już raczej tej przystawki bo zwykle mają one już funkcję odtwarzania filmów same w sobie).

 

Znalezienie urządzenia które by działało tak jak piszesz może się okazać niemożliwe lub może się ono okazać niezbyt tanie i za drogie żeby się to opłacało.

 

 

Chyba lepiej by było w tym przypadku zakupić jakiś odtwarzacz DVD lub Blueray lub kino domowe  z funkcją odtwarzania filmów (lub odtwarzacz multimedialny) i z wyjściami audio Surround a tego Fergusona spróbować sprzedać.

 

Albo pomyśleć nad przygotowaniem jakiegoś kompa z wieloma wyjściami audio do funkcjonowania w roli odtwarzacza multimedialnego podpinanego pod tv.

Zatem poteoretyzujmy.

Gdybym kupił sobie nowy telewizor, a te jak rozumiem nie miały by tylu wyjść audio by podłączyć każdy głośnik osobno, tylko dysponował by wyjściem cyfrowym SPDIF.

To jak można by przesłać sygnał audio z wyjścia SPDIF do kilu głośników? Czy potrzebował bym jakiegoś “splitera” dźwięku, amplitunera?

 

Urządzenia raczej nie chcę sie pozbyć, dopiero co je kupiłem i bardzo mi się podoba. Jest na normalnym androidzie i służy nie tylko do odtwarzania filmów - taka przystawka smart TV z większą ilością funkcji niż w telewizorze smart. Dźwięk zapewne przetwarza wielokanałowo.

Więc tak, jakbyś kupił nowy TV to na 99% miałbyś w nim wyjście spdif (najprawdopodobniej optyczne) i żeby mieć prawdziwy dźwięk Surround to musiałbyś go podpiąć do wzmacniacza lub amplitunera z Surround wyposażonego w takie złącze.

 

Na pewno działałby ci dźwięk 5.1 z kanałów cyfrowych TV (obecnie wszystkie nowe TV w sklepach muszą mieć tuner DVB-T z obsługą MPEG4) oraz z filmów odtwarzanych przez sam TV.

Z urządzeń podpiętych do TV po HDMI przy odpowiednich ustawieniach też powinno to działać o ile dane urządzenie ma tą funkcję, co do tej przystawki mam pewne wątpliwości bo takie rzeczy są raczej niskiej klasy i często się w nich pomija takie funkcje ale kłócić się nie będę bo nie znam tego urządzenia…

A może jakaś zewnętrzna karta dźwiękowa 5.1 podłączana pod USB (OTA) działająca pod Androidem? Ponoć Android od 4.1 obsługuje karty dźwiękowe USB.

Android jako taki może i obsługuje (nie wiem, nie znam tak androida) ale wiem że producenci sprzętu często modyfikują androida dla własnych urządzeń zwykle ograniczając jego funkcjonalność.

Poza tym większość zewnętrznych kart dźwiękowych ma jedynie wyjście stereo rzadko która obsługuje tryb surround, znalezienie takiej która jednocześnie byłaby kompatybilna z twoją przystawką może być sporym problemem.