Konfiguracja zmiennej środowiskowej w celu kompilacji plików *.java w Command Prompt

Jak dodałeś i nie działa (nie ważne czy na stałe czy po przez cmd do zamknięcia okienka) to widać coś nie tak jest dalej jak nie pomaga wyszukiwarka:

Screen jak przykładowo szukać po otwarciu folderu “Java” z “program files”:

To spróbuj deinstalacji JDK, na nowo go zainstalować.

ścieżkę path poprawić by wskazywała już poprawny katalog.

Tylko zaraz, bo nie wiem, czy się zrozumieliśmy. Moja ścieżka do jdk wygląda tak: java

czyli Program Files\Java\ - i tu są dwa foldery: JAVA i jdk.8.0_144

No nie zrozumieliśmy się :wink:
to podaj tak jak pisałem gdzieś na początku:

C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_144\bin - możesz sprawdzić czy tam jest plik javac (exe).

potem z pulpitu sprawdzić czy zadziała polecenie (powinno już):

  • javac

  • javac nazwa_klasy.java

Podejrzewam że jak zmienna do środowiska uruchomieniowego (runtime) skompilowanego kodu nie wpisała się poprawnie to nie zadziała uruchomienie:

java nazwa_klasy

(bez “c” i bez “.java” - przy uruchamianiu).

A czy wersja javy 8x i jdk 1.8x nie mają jakiś zabezpieczeń i nie idzie zbytnio uruchamiać programów ? Spójrz np na gry online. Są blokowane, jeżeli java 8 jest zainstalowana. Ja na miejscu autora kompinowałbym ostrożnie i wypróbował java 6x/1.6x Piszę ostrożnie, bo to przestarzała wersja i ma luki, ale ludziom na tym się uruchamiają różne rzeczy.

Teraz tytuł przedstawia co jest twoim problemem i jest w porządku.

https://www.java.com/en/download/help/appsecuritydialogs.xml

jak będzie chciał użyć na stronie to może pomyśleć nad certyfikatem czy nad jakimś rozwiązaniem jak uruchamiać w nowszym Chrome 45+ / Firefox 53+ swój kod / applet.


OK na tę chwilę @suzu wyczerpał ilość postów na dzień jako “Świeżak” - z korespondencji prywatnej ustaliliśmy że działa już wszystko ok (kompilacja i uruchomienie prostego programu tekstowego - po podaniu poprawnej zmiennej do katalogu “jdk1.8.0_144\bin), najwyżej jutro będziemy kontynuować.

Nie udostępniam korespondencji więc proszę mi nie zarzucać że łamię zasady ogólne forum, to tylko streszczenie bo nie widzę sensu przeklejać / prosić moderatora o doklejenie.

dziwne ułożenie środowiska uruchomieniowego:
image
nie utrudnia uruchomienia prostego programu w trybie tekstowym.

Podrzucam mój stary skrypt (CMD) aka nakładka do kompilowania i uruchamiania aplikacji tekstowych z javy:

@echo off
:START
color 07
cls
echo podaj nazw© pliku BEZ typu pliku (np. *.java) i zachowaj wielko˜† znak˘w:
echo.
set /p zmienna=
echo.
if exist %zmienna%.class del %zmienna%.class


@echo on
javac "%zmienna%.java"
@echo off
pause

:Pokaz
color 07
cls
if exist %zmienna%.class (
    java "%zmienna%"
) else (
    echo nie moľna bylo skompilowa† kodu... do pliku %zmienna%.class
)


pause > nul
rem del "%0"
rem polskie znaki: ¤Ą(Aa) Ź†(Cc) ¨©(Ee) ťˆ(Ll) 
rem polskie znaki: ăä(Nn) ŕ˘(Oo) —˜(Ss) ˝ľ(Zz) Ť«(Xx)
echo.
echo.
echo.
echo.
echo.
echo.
color 0A
echo Chcesz wykona† ponownie progarm (tak/nie)? 
set /p danep=
if %danep%==tak goto :Pokaz
if %danep%==TAK goto :Pokaz
if %danep%==Tak goto :Pokaz
if %danep%==T goto :Pokaz
if %danep%==t goto :Pokaz
cls
echo.
echo.
echo.
echo.
echo.
echo.
color 0C
echo Chcesz kompilowa† dalej (tak/nie)? 
set /p dane=
if %dane%==tak goto :START
if %dane%==TAK goto :START
if %dane%==Tak goto :START
if %dane%==T goto :START
if %dane%==t goto :START
cls
echo.
echo.
echo.
echo.
echo.
echo.
echo Aby zkoäczy†, naci˜nij dowolny klawisz . . .
pause > nul

mk.zip (597 bajtów)

kodowanie polskich znaków jakoś dziwnie ogarnąłem w cmd (tylko dla pliku cmd, jakby dać w stringach javy to chyba działało nawet ok). Tak w plikach .java mam normalnie polskie znaki w kodowaniu ANSI, a w pliku cmd znaki polskie pasujące pod 852 zakodowane w ANSI bez konwersji na ANSI (czy jakoś tak).

Skrypt niestety działa tak jakby kolejnym otwartym oknem cmd był (nie obsługuje działania na przełącznikach).