Konfiguracja zmiennej środowiskowej w celu kompilacji plików *.java w Command Prompt

Robię sobie kurs programowania w JAVA. I mam teraz zadania do zrobienia w Command Prompt, ale mój nie działa (mam Windows 7) :frowning: Wyświetla:
Specified COMMAND search directory bad
a na końcu samo C> i po wpisaniu czegokolwiek, brak reakcji, tylko znowu samo C>. Mógłby mi ktoś pomóc?

A co konkretnie tam wpisujesz ? Podstawowe pytanie.

https://javastart.pl/static/wprowadzenie/instalacja-jdk/ - spróbuj opcji “Wersja, którą nie zrobisz sobie krzywdy”, po dodaniu zmiennej spróbuj bez zamykania otworzyć w konsoli program:

https://javastart.pl/static/podstawy-jezyka/pierwszy-program/ - Uruchom program.

Sam kiedyś zrobiłem sobie skrypt cmd do kompilowania kodu pisanego w Notepad++ i potem na życzenie go uruchomiał.

Wpisuję to, co podane w zadaniu, czyli cd Desktop - przekierwanie do pulpitu, gdzie mam zapisany plik z kodem

Jak masz plik na pulpicie to może spróbuj tak uruchomić wiersz poleceń:

shift + Prawy Przycisk Myszy i stamtąd wybierz opcje “uruchom wiersz poleceń tutaj”.

image

Taka opcja działa jak otworzysz folder, jak wejdziesz np. po przez biliotekę “użytkownik” / “dokumenty” to nie wyskakuje.

Zainstalowałem JDK, w zmiennych środowiskowych w PATH dodałem ścieżkę dostępu do katalogu bin pakietu JDK (u mnie: C:\Program Files\Java\JAVA\bin;) i Command Prompt nadal nie działa.

Jak dla mnie to zły katalog, powinien być po pierwszej “java” folder jdk / jdk1.8.0_144 czy coś by się wyróżniał od javy do uruchamiania “runtime” (tą jdk też instaluje jakby nie było i pewnie jak starsza wersja to środowisko runtime aktualizuje).

Ale zaraz: mam ten plik zapisany w Notepadzie z rozwinięciem .java na pulpicie. Klikam na niego Shift + prawy przycisk myszy i na liście nie ma opcji uruchamiania okna/wiersza polecenia tutaj.

klikasz na wolnej przestrzeni? jak nie to opcji nie będzie (patrz screen z postu 5).

Ta druga java w ścieżce to nazwa folderu, który stworzyłem, bo podczas instalacji JDK kazał mi wybrać folder pusty, więc stworzyłem.

Taka mała uwaga. Tytuł tematu jest za ogólny. Czy możesz go z edytować i napisać dokładnie np “Nie mogę uruchomić mojego programu java przy użyciu command prompt” i ewentualnie dopisać na końcu zedytowanego tytułu “na Windows 7” ? Byłoby wiadomo dokładnie co nie działa. Bo ogólnie command prompt działa.

Dziwne mi się instaluje na czystym systemie w:

  • C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_144 (do kompilacji)

  • C:\Program Files\Java\jre1.8.0_144 (środowisko runtime).

Ok, dzięki. Mam nadzieję, że teraz dobrze.

To mam odinstalować i zainstalować JDK jeszcze raz?

Ok najlepiej pokaż jak wygląda folder:

C:\Program Files\Java\

Jak będzie za ciężko odnaleźć ‘JDK\Bin’ to możemy przeinstalować JDK (deinstalacja i na nowo instalacja).

Screen jak przykładowo szukać po otwarciu folderu “Java” z “program files”:

Potem próba ustawienia zmiennej do katalogu C:\Program Files\Java\jdk1.8.0_144\bin i sprawdzenie javac.

Sorry, nie znam się za bardzo :slight_smile: Czyli uruchomiłem z pulpitu i wpisałem javac NazwaMojegoProgramu i wyświetla: javac nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne

Bo masz złą ścieżkę path / niezapisaną w zmiennych na stałe, jak 5-15 minut cię nie zbawi to możesz odinstalować obecne jdk i z instalatora na nowo instalować i nie zmieniać ścieżki instalacji.

Jeszcze może być kwestia że masz zainstalowane obecnie 32 bitowe JDK i powinno się go szukać w katalogu:

C:\Program Files (x86)\Java\

Ok, widzę, że tu jest zdublowany folder jakby: w Program Files/Java mam folder JAVA i folder jdk1.8.0_144.

Aha to jak rozumiem spróbuj dodać wtedy do zmiennej środowiskową path:

  • C:\Program Files\Java\Java\jdk1.8.0_144\Bin

Lub przy każdym otwarciu CMD:

  • set path=%path%;C:\Program Files\Java\Java\jdk1.8.0_144\Bin

Zobaczyć czy potem z pulpitu zadziała polecenie:

  • javac

  • javac nazwa_klasy.java

Dodałem C:\Program Files\Java\Java\jdk1.8.0_144\Bin do Path. i nadal javac nie jest rozpoznawane. A co mam zrobić z: set path=%path%;C:\Program Files\Java\Java\jdk1.8.0_144\Bin (w cmd aż do zamknięcia)? :slight_smile: Mam to: set path=%path%;C:\Program Files\Java\Java\jdk1.8.0_144\Bin też dodać do zmiennej Path?