Konfiguracja zworkowa

Witam, Pisałem wcześniej ze mam problem z dyskiem i napędem, okazało sie że to chyba przez zworki. Mam jedną tasme a na niej dysk ATA i nagrywarka DVD, najpierw miałem tylko zworke na dysku i nie miałem żadnego urzadzenia w systemie. Tak więc sprobowałem z 2 zworkami, (problem z tym że nie mam opisane na urządzeniach gdzie dac zeby był master a gdzie żeby był slave) zostawiłem wiec 1 na dysku w miejscy gdzie wg mnie jest master (czyli najbliżej taśmy) a na napędzie mam 3 miejsca, więc dawałem po kolei do każdego i uruchomił sie tylko raz normalnie, znaczy tak normalnie ze miałem tylko dysk twardy :confused: i nie wiem jak to zrobic zeby miec dysk i napęd. Teraz mam samą nagrywarke widoczną bo od dysku wypiąłem taśme. Jakieś rady ?

Masz tylko jeden dysk twardy i jeden napęd CD/DVD? To po prostu zainwestuj w… drugą taśmę :slight_smile: - koszt ok. 10 zł i podłącz oba napędy na osobnych taśmach. A jeżeli chcesz koniecznie pozostać przy obecnej sytuacji (oba napędy na jednej taśmie) i nie masz kompletnie żadnej dokumentacji (instrukcja papierowa czy jakiekolwiek informacji z internetu) - pozostaje Ci metoda prób i błędów. To w końcu tylko kilkanaście możliwości :slight_smile:

Ustaw zworkę w jednym położeniu w dysku i zmieniaj kolejno zworki w DVD. Potem przesuń zworkę o jedno “pole” w HDD i powtórz próby z DVD. Na koniec zostaję Ci jeszcze dwie możliwości - albo dysk albo napęd bez zworki.

P.S. A sprawdzenie samej taśmy, czy obie wtyczki są sprawne też chyba nie jest takie całkiem bez sensu…

chciałbym 2 taśme ale nie mam miejsca juz w płycie głównej. No nie wiem moze coś wymysle…

Na dysku powinno być napisane bądź wygrawerowane pozycję co robią konkretne ustawienie zworek, na jednym kontrolerze możesz posiadać dwa urządzenia jedno master a drugie slave, inaczej nie będzie działać.Najlepiej dysk na master.

Pozdr

Zawsze pozostaje opcja dokupienia dodatkowego kontrolera ATA albo zmiana dysku na SATA i podłączenie starego dysku przez USB. Jaki masz dysk i napęd, to prawie niemożliwe żeby nie były opisane?

A jest taka opcja aby kupić z żeńską końcówką z jednej strony a z drugiej z męską końcówką??