Konfiguracje środowisk graficznych- pytania początkującego użytkownika

Witam,

Od jakiegoś czasu chodziło mi po głowie przetestowanie różnych dystrybucji linuxa, abym miał jakieś poglądowe zdanie o tych systemach. Jako, iż ta platforma rozwija się w szybkim stopniu i tak co rusz wychodzą jakieś nowe aktualizacje do środowisk graficznych, bądź nowe wersje os-ów, stąd trudno się w tym wszystkim połapać. Jakiś czas temu, na pierwszy krok w rozwoju, postawiłem sobie obok windowsa 7 ubuntu 12.04 LTS. Na tym systemie się nie zawiodłem i sprawdził się w całej swojej okazałości, dlatego teraz chcę troszkę powiększyć swoją wiedzę w tym temacie. Na tamtej platformie domyślnie było zainstalowane unity, które zresztą przypadło mi do gustu. Ale po obejrzeniu poradników w internecie i poczytaniu co nieco o tym, chciałem prztestować inne środowiska, np. KDE, Gnome. Najpierw ściągnąłem sobie na pendriva jakieś hybrydowe ubuntu 13.04 z chyba wszystkimi możliwymi środowiskami. Niestety większość była w języku francuskim, a przede wszystkim było tego po prostu za dużo, aby coś w tym porobić. Dlatego odinstalowałem moje ubuntu i zainstalowałem openSuse 13.1 z KDE oraz na maszynie wirtualnej na windowsie jeszcze dołożyłem Fedorę (także KDE) i Debiana (Gnome oraz Xfce). I teraz moje pytanie odnośnie tych pulpitów. Jak mogę ustawić w gnome, aby mój panel główny miał na całej długości brązową barwę, czyli jak zmienić czarną barwę ikonki z głośnikiem? http://files.tinypic.pl/i/00479/r42e1ee9882j.png Ewentualnie co zrobić, żeby uzyskać przezroczystość jak w pasku na górze? Przy każdej próbie ustawienia niewidoczności tła pozostaje mi i tak czarna ikonka programów, miejsca, czasu, baterii itp. Przy okazji następny napotkany problem: gdzie ustawić przykrywanie górnego panelu przez inne okna? Bo teraz jest tak: http://files.tinypic.pl/i/00479/3b0vo1y77qlj.png W związku z tymi problemami przeskoczyłem na środowisko Xfce, niestety również wpadłem z tą przezroczystośćią… Wraz z zwiększaniem niewidocznośći paska, ikony znajdujące się w nim także tracą swoją widoczność… Jeszcze nie zdążyłem tak na serio przetestować Kde, ale czuję że tam będzie jeszcze więcej zachodu… Jak ktoś miałby czas i chęci, żeby mi to łapatologicznie wyjaśnić, to byłbym bardzo wdzięczny :slight_smile:

Pozdrawiam i przepraszam za mały przerost treści na formą.

Jakiego gnome używasz ? bo jeżeli gnome shell to powinieneś mieć zainstalowany dodatek gnome tweak tool gdzie instalujesz nowe tematy graficzne. Zresztą nawet w starszych opcjach powinny być opcje wygląd —> zainstaluje motyw  czy coś w ten deseń to samo samo tyczy się xfce. Ikony także możesz zmienić za pomocą całych pakietów ikon.

Używam gnome classic w wersji 3.4.2, która była domyślnie zainstalowana na debianie wheezy 7.2. Nie potrafię poradzić sobie z ustawieniem przezroczystości głównego panelu, ponadto nie wiem jak ustawić aby górny panel mogły zakrywać inne otwierające się okna. Patrzyłem, ale nigdzie nie znalazłem u siebie opcji z doinstalowaniem innego motywu. Dlatego teraz przeszedłem na mój openSuse 13.1, na którym jest KDE i tutaj już wmiarę wszystko sprawniej szło, tylko niestesty nie ma możliwośći ustawiania przezroczystości panelu tak jak w gnome :/  Nawet w Xfce była taka możliwość, niestety tam szło to w parze wraz  z niewidocznością ikon. Wracając do KDE i mojego pulpitu- http://files.tinypic.pl/i/00479/r0v4q5z2co7p.png, chciałbym aby górny panel był całkowicie przezroczysty (powinny widnieć tylko ikony), a dolny niech pozostanie w tym kolorze albo żeby można było ustawić jakiś inny kolor tylko dla tego panelu, ewentualnie niech także będzie niewidoczny jak ten na górze… W gnome mogłem ustawić indywidualny kolor panelu, tylko szkoda, że niektóre ikonki się buntowały i pozostawały w swoim domyślnym… Swoją drogą, jakie możliwości ma KDE, jeżeli w nawet w Xfce można w miarę podobne ustawienia pulpitu zrobić? Kompletnie się na tym gubię :slight_smile:

Pozdrawiam

O ile pamiętam, to żeby pasek w gnome było przezroczysty to jako tło paska trzeba ustawić png 100% przezroczysty. Wtedy nie znikają ikony.

To może troszkę streszczę i ustandaryzuje wątek. Mam zainstalowany teraz openSuse 13.1 z domyślnie dobranym środowiskiem KDE, bodaj 4.11. Z gnome na debianie już zrezygnowałem, gdyż nie mogłem sobie poradzić z górnym panelem, tak aby każde nowo otwarte okno mogło go przykrywać. Ponadto w pasku menu (głównym) na wybranym brązowym tle odznaczała się czarna ikonka głośności, co także irytowało moje oczy :slight_smile: Dokładnie te dwa problemy widać na tym ujęciu http://files.tinypic.pl/i/00479/3b0vo1y77qlj.png . Jak później sprawdziłęm na debianie miałem zainstalowaną wersję 3.4.2 classic, więc troszkę przestarzałą. Szczególnie, że instalację tego systemu na virtualboxie robiłem z tydzień temu, ale widać działa domyślnie na starszym środowisku. Z tych przyczyn przeszedłem na openSuse, bo to miało być distro troszkę trudniejsze od ubuntu, przez co mógłbym wzbogacić troszkę swoją wiedzę o linuxie. Przynajmniej tak mi się wydawało. Ale wracając od dygresji do meritum, w KDE mam na pierwszy rzut oka lepsze odczucia, prawdopodobnie spowodowane ładniejszym wyglądem interfejsu. Niestety tutaj także natrafiłem na irytującą rzecz, a dokładniej na brak możliwości ustawienia całkowitej przezroczystości górnego panelu (dodatkowego), z poziomu podstawowych ustawień. Można ustawić inny wzrór na panel, który tylko jest prześwitujący. Zresztą te ustawienie oddziałuje także na pasek główny, którego powiedzmy na razie nie chcę ruszać. Tak to właśnie wygląda http://files.tinypic.pl/i/00479/r0v4q5z2co7p.png . Przynajmniej tutaj poradziłem sobie z zakrywaniem panelu dodatkowego z aplikacjami przez otwierające się okna. Co do Xfce, to na razie w ogóle z niego rezygnuje, gdyż w moim odczuciu wygląda jakby był z innej epoki.

 

 

Udało mi się rozwiązać problem :smiley: Zainstalowałem nową plazmę, bodaj daisy corolla na moje KDE, dzięki czemu otrzymałem poszukiwany przeze mnie efekt.  Tutaj dowód: http://images.tinypic.pl/i/00480/z4ycgjv1j9i4.png oraz http://pics.tinypic.pl/i/00480/wfdnfiljuf0v.png Jednak, że to moje pierwsze kroczki w tym systemie, to chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy wszystko poprawnie wykonałem. Na początek próbowałem zainstalować domyślnie z konfiguracji yast2, jednak wyrzuciło mi błąd przy instalacji i przerwało całe działanie. Prawdopodobnie było to związane z nie oznaczeniem wszystkich repozytoriów do ściągnięcia, jakie mi program wykazał. Później chciałem zainstalować to z poziomu appera. Tutaj proces instalacji przeszedł bez problemu, jednak nigdzie nie mogłem znaleźć mojego motywu… I na sam koniec spróbowałem jeszcze raz poprzez yast2, tylko że tym razem odznaczyłem wszystkie repozytoria do zainstalowania. Po tej zmianie plazma była po chwili już gotowa do użycia. Czy instalując z programu apper, ten motyw gdzieś był zapisany? I wystarczyło wiedzieć gdzie on może być, żeby później przerzucić go do katalogu z innymi plazmami? Gdzieś taką instrukcję wyczytałem na jakimś forum… Tylko, że nigdzie go nie widziałem…