Konfigurowanie sieci bez praw administratora w domenie


(szygmon) #1

Jak dać prawo do konfiguracji karty sieciowej przez zwykłego użytkownika w domenie, nie dając mu praw admina? Potrzebuje takie prawa na zajęcia z konfiguracji urządzeń sieciowych w szkole.


(bachus) #2

Karty siecowej czego?


(szygmon) #3

Kompa podłączonego do domeny


(szygmon) #4

Problem rozwiązany. W GPO trzeba było dodać do lokalnej grupy Operatorzy konfiguracji sieci grupę użytkowników z domeny.

Kolejne pytanie, czy da się ustawić, żeby DNS’y się resetowały po restarcie komputera - mają być ustawione konkretne po włączeniu komputera nawet jeśli użytkownik je pozmieniał w trakcie pracy.


(Domker) #5

Możesz dodać do autostartu plik wsadowy BAT, który je ustawi na poprzednie przy restarcie.

Druga sprawa to czemu takich rzeczy nie robisz na maszynie wirtualnej ?


(roobal) #6

Domker, proszę Cię, gdy masz w sieci 100 lub 1000 hostów, na każdy wrzucałbyś bata? Od tego jest GPO.


(szygmon) #7

Gdzie znajdę taką opcje w GPO?


(krystian3w) #8

konfiguracja użytkownika :arrow_right: Ustawienia systemu Windows :arrow_right: Skrypty :arrow_right: Logowanie

nie wiem skąd takie wcięcie na pasek tytułowy :smile:

Co do serwera, to możecie mnie poprawić np. by zrobić to dla grupy użytkowników / zrobić to przy pomocy dedykowanej opcji (a nie skryptem bat/cmd/powershell) i np. zablokować na stałe DNS-y przy okazji.


(bachus) #9

Marna szansa, że zadziała. Po pierwsze - jak wspomniano wyżej, można to zrobić przez skrypt logowania (po XP nie da się tego inaczej w GPO wyklikać). Wada natomiast taka, czy jak DNSy są złe, to klient dostuka się do AD? :wink:
Z innej beczki - czemu musisz dać dostęp do ustawień sieciowych komuś? Najgorsza rzecz dawać w tym grzebać - szczególnie, jak np. ustawi jako główny IP przez pomyłkę adres GW, czy serwera AD. Czemu nie używasz DHCP? Czemu ktoś musi grzebać w IP, jaki jest tego powód? Może jest jakieś prostsze ‘normalne’ rozwiązanie?