Konfigurowanie zewnętrznej myszki w laptopie (bez ster..)

Witam.

Ostatnio zostałem skazany na używanie laptopa :roll:

Wystarczyło kilka dni, żeby operowanie kursorem za pomocą touchpada - wywołało u mnie…agresję.

Kupiłem najtańszą myszkę - dokładnie ten model http://www.vakoss.net/productdetail.aspx?id=107 .

Klikając zauważyłem, że ma 3 przyciski (jeden w rolce), a że przyzwyczajony jestem do używania myszki z 5 przyciskami i każdy jest ostro używany wg własnych potrzeb i konfiguracji…chciałem przyporządkować jakieś działanie do tego dodatkowego przycisku w tej myszce.

Niestety w Windowsie Vista :expressionless: gdy wejdę w ustawienia (panel sterowania) “MYSZ” pokazują się okienka i zakładki konfiguracji - TOUCHPADa.

Jak widać w podanym wyżej odnośniku do modelu myszki - nie ma do niego żadnych sterowników.

I tak dochodzimy do zasadniczego meritum:

  • Jak w tej sytuacji skonfigurować myszkę, a dokładnie - jak przyporządkować jakieś działanie 3mu przyciskowi ? (obecnie klikanie tego przycisku nie wywołuje żadnej zauważalnej przeze mnie reakcji)?

Odpowiedź krótka: nie da się.

Odpowiedź długa: takie rzeczy realizowane są poprzez specjalne oprogramowanie dla danej myszki i bez niego nie da się, skoro nie ma do tej myszy żadnego softu to znaczy że nie oferuje ona takiej funkcji.

To jeszcze taka uwaga, że właśnie zauważyłem, że gdy przy oglądaniu PDFów wcisnę ten środkowy przycisk to trzymając go i ruszając myszką góra/dół lewo/prawo mogę przewijać dokument (pojawia się inna ikonka w miejscu wciśnięcia przycisku, taka ze strzałkami w 4 strony).

Czyli wydaje się, że obsługa 3 przycisku myszki zależy od aplikacji.

Z drugiej strony nie wiem czy gdybym podłączył tą myszkę do normalnego komputera i tam windows zainstalował by swoje sterowniki, to czy obsługa 3 przyciskowej myszki nie jest czymś standardowym i nie znalazłbym tam konfiguracji zachowania dla 3go przycisku ?

Teraz w Mysz:Właściwości zakładka Sprzęt jako drugie urządzenie mam “Mysz zgodna z HID” i sterownik microsoftu. Czy gdybym wyłączył tutaj to pierwsze urządzenie (czyli sterownik touchpada) i zostanie mi sama mysz - to pojawią się inne/standardowe okienka konfiguracji myszki typu HID (nie wiem co to znaczy) ?

Co do Acrobat Readera to faktycznie ma on taką funkcję (podobnie jest w przeglądarkach, ms word, explorerze i wielu innych).

Owszem, obsługa 3 przyciskowej myszy z rolką jest w standardzie w windows ale nie ma możliwości dowolnego definiowania ich funkcji.

W samym windows można zmienić tylko tryb myszy z “dla praworęcznych” na “dla leworęcznych” co zamieni miejscami prawy i lewy klawisz oraz ustawić o ile linii przewija kółko.

Nie sądzę aby wyłączenie tuchpada dodało ci funkcji w myszy i nie widzę podstaw aby tak się mogło stać, nawet szkoda zachodu na takie kombinacje.

Pozostaje ci jedynie zmienić mysz lub przyzwyczaić się do tej co masz.

Tak na marginesie ci napiszę że ja myszy przestałem używać już dawno temu jak kupiłem sobie tablet graficzny z piórkiem, to o wiele wygodniejsze (choć trzeba było się przyzwyczaić).