Konflikt adresów IP

Witam

 

W bloku gdzie jest podłaczony internet neonstrady mamy podprowadzony kabel i w budynku ten kabel podpiety jest do rutera z ktorego rozchodzi sie kabel do kilku mieszkań. Do 4 mieszkan. W 3 mieszkaniach mamy kolejne routery aby w domu była siec bezprzewodowa wifi.

1.Na tym jednym komputerze do ktorego jest kabel doprowadzony z glownego routera czasami wyskakuje “konflikt adresow IP”. Najczesciej wystarczy uruchomic ponownie komputer lub porozłaczać siec na kompie i ponownie wlaczyc i działa.

2.W jednym z mieszkan gdzie sa wifi jak przyjade np po miesiacu nieobecnosci to wyskakuje mi ze połaczono ale brak dostepu do internetu. Uruchomie ponownie i zazwyczaj działa.

Chciałbym jakoś rozwiązać te problemy szczególnie mi zalezy na 1. gdyz on jest codziennie uzywany, a reszta mniej. Słyszalem ze mozna zrobic cos takiego jak przypisanie adresów IP na stałe. Jak to zrobic? 

Pozdrawia

 

Jak masz dostęp do głównego routera - to tak, możesz zrobić rezerwację adresu na DHCP.

Skoro DHCP jest teraz w trybie automatycznym to powinien przydzielać bezkonfliktowe adresy, a tak się nie dzieje. Więc nie wiadomo czy rezerwacja na DHCP cokolwiek da. 

Najprościej zmienić adres w ustawieniach połączenia sieciowego. Wejdź na komputerze gdzie jest problem w Start -> cmd -> ipconfig /all

Wykonaj screena i wrzuć tutaj. 

Dzieje się tak prawdopodobnie, że ktoś ustawił sobie statyczny adres IP, który jest w tej samej puli (zakresie) co adresy przydzialane z DHCP. Co pewien czas np. kolega dostaje z DHCP adres IP, który jest statycznie przypisany na jakimś komputerze. Po ustawieniu rezerwacji jest duża szansa, że już nie będzie konfliktu. Dodatkowo statyczny adres IP powinien być wykluczony z zakresu DHCP.

Po wpisaniu cmd ->ipconfig/ all otrzymałem takie :
 

image.png