Konflikt ip w sieci domowej

Witam. Mam problem. Otóż dosyć często wyskakuje mi komunikat typu “konflikt ip”. Do routera WiFi mam połączone 3 laptopy bezprzewodowo. Każdy z laptopów ma inny adres ip ( końcówkę inną ma ). Prosiłbym o pomoc jak poradzić sobie z tym. Dodam jeszcze gdy wyskoczy mi taki komunikat to urywa połączenie. A i jeszcze mam podłączone kablem router z dekoderem ( żeby internet tam był ). Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Sprawdź, czy któreś z Twoich urządzeń nie ma przypisanego sztywnego adresu ip. Sprawdź na routerze, jakie urządzenia są podłączone (powinna być: nazwa/adresy). Pozdrawiam.

zerknij na tablice arp w routerze i zobacz czy nie ma duplikacji adresów tak jak pisał mWilQ ktoś musi mieć taki sam adres jak ty, albo jest problem z dhcp. Gubi sesje i nie wie że w sieci jest już taki adres i nadaje go ponownie. w takim przypadu zobacz czas nadawania adresów i spróbuj go skrócić

Sprawdź jakie ustawienia ma dekoder i czy to on nie robi konfliktu IP.

Upewnij się że WiFi masz dobrze zabezpieczone bo może ktoś ci się wpina do twojej sieci.

Dublikacji adresów nie ma. Czas nadawania adresów jest ustawiony na 120 minut. O ile go zmniejszyć??

chmm teraz stwierdzam że jest po prostu za krótki myślałem że domyślnie przypisuje bez wygasania spróbuj to ustawić w taki właśnie sposób. Nie wiem czy masz rozwijane menu czy wpisujesz recznie więc jeśli ręcznie to bodajże trzeba wpisać wartość 0 a jeśli rozwijane menu to powinna być opcja forever albo na zawsze nie wiem czy polski czy angielski firmware. ogólnie nadawanie adresów bez limitu czasowego powinno w tym wypadku pomóc może po prostu na dekoterze odnawianie ip nie działa dobrze i robi problemy albo któryś z kompów. niemniej powinno załatwić problem

Dlaczego?

Serwer DHCP zawsze dzierżawi adres IP na określony czas, gdyby dzierżawił domyślnie adresy na stałe, to adresy nigdy nie zostawałyby zwalniane, w związku z tym inne komputery nie mogłyby się podłączać do sieć, jeśli liczba adresów byłaby ograniczona.

Minimalny czas to 1 minuta, maksymalny czas to 2880 minut, czyli 48 godzin.

Nie ma takiej opcji. DHCP przypisuje adres IP na stałe tylko w przypadku rezerwacji adresu do określonego MAC adresu.

Wątpię, aby DHCP była aż tak “głupi”, aby przypisywał te same adresy kilku urządzeniom, poza tym adres zawsze można przypisać ręcznie, jeśli dekoder ma problemy z samodzielnym pobieraniem adresów, a jeśli ma takie problemy, to powinno się go oddać do naprawy do serwisu w ramach gwarancji i niech producent się martwi o rozwiązanie problemu (jeśli problem leży w oprogramowaniu, niech wydaje stosowną łatkę).

Pozdrawiam!

A jednak jest to możliwe jak widać wszystko zależy od routera kolego roobal

dowdf.jpg

Adresy ip są jak napisałeś przypisywane są do mac, tylko że w przypadu dhcp zwykle na określony czas po upływie tego czasu adres mac jes usuwany z pamięci routera. i przypisywany jest kolejny wolny adres lub taki sam jeśli nie jest zajęty. Ograniczeniem nie jest możliwość podłączania kolejnych komputerów bo trochę tych adresów jest w puli do wykorzystania (wątpię że ktoś podłączy w swojej domowej sieci grubo ponad 200 kompów.) tylko pamięć jaką dysponuje router w zakresie zapamiętywania tych adresów. nie mniej podsunołeś mi tym sposobem jeszcze inny pomysł może jakimś cudem są w sieci komputery o tym samym adresie MAC jeśli na tej podstawie router nadaje adresy to tłumaczyło by to problem z nadawaniem adresów w sieci

No to wygląda na to, że jest to pierwszy router, z którym mam do czynienia, w którym tak to rozwiązano :slight_smile:

Bardziej możliwe, że ktoś podminił MAC.

Pozdrawiam!

nie martw się tak to już jest w tym zawodzie człowiek ciągle dowiaduje się czegoś nowego. Zresztą co się będę wiele rozwodził sam wiesz to najlepiej :slight_smile:

pozdrawiam