Konflikt zależności pakietów podczas aktualizacji Debiana

Witam,

Mam problem z moim Debianem Sid. Dziś po zaktualizowaniu systemu poprzez aptitude update && aptitude dist-upgrade utworzył mi się jakiś dziwny konflikt zależności. Mniej-więcej wygląda to tak: http://wklej.org/hash/aee781df5e1/

Nie chcę tej aktualizacji kontynuować, ponieważ usunie mi to wszystkie programy wraz se środowiskiem. Dodam, że gdy wpisuję aptitude update && aptitude upgrade to nie ma tego typu problemów, pakiety aktualizują się normalnie jednak nie wszystkie. Prosiłbym o jakąś wskazówkę, najlepiej Bez reinstalacji systemu.

Pozdrawiam.

Reinstalacja to tylko dla “słcitańcych iskpeków”…

apt-get install -f

Powinno to rozwiązać problem z zależnościami.

Gdy wpisuję:

apt-get install -f

Otrzymuję coś takiego:

root@asus-x52je:/home/pawel# apt-get install -f

Czytanie list pakietów... Gotowe

Budowanie drzewa zależności       

Odczyt informacji o stanie... Gotowe

0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 2 nieaktualizowanych.

Ale spróbowałem w ten sposób:

aptitude install -f

Otrzymałem coś takiego: http://wklej.org/hash/3df68f8ecf8/

Czy mogę bez żadnych szkód zaakceptować te rozwiązanie?

Bo nie wiem czy przypadkiem nie zaśmieci mi to systemu…

Tak możesz, a nawet powinieneś.

Gdzieś widziałem pakiet który sprawdzał czy są w systemie “osierocone zależności”.

Potem walnij:

apt-get autoclean

apt-get autoremove

I system oczyści sobie dane tymczasowe, etc, powinno zwolnić trochę miejsca na partycji.

Możliwe, że wystarczy trochę poczekać, aż pojawi się zaktualizowana paczka i problem z niespełnionymi zależnościami zniknie.

Kurcze, nic to nie dało, nadal jest to samo. Widocznie te pakiety do zaktualizowania mają jakieś uwalone zależności.

Ale jaką masz wersje debiana?

Sid (unstable).

Właśnie możliwe, że ten pakiet jest uwalony gdyż to wersja niestabilna. Może załoga Debiana niedługo rozwiąże ten problem.

Zwykłe upgrade działa bez problemu, lecz te 2 pakiety nie są aktualizowane.

Jeśli sid no to się wcale nie dziwie.

Tak jak to mówił roobal “jeśli chcesz gonić na numerkami to polecam Arch Linux-a”

Osobiście posiadam go na desktopie i nie narzekam. Arch jest dystrybucją ciągłą (nie bawią się w wydania).

Należy pamiętać że debian działa też na wielu serwerach i dlatego częsty upgrade > niższy uptime.

No tak, ale na serwerach upgrade Debiana jest robiony bardzo rzadko (tam najczęściej jest stawiana wersja stable), więc tam przychodzą normalne aktualizacje bezpieczeństwa. Co do Archa hmm… Interesowałem się trochę tym systemem. Udało mi się postawić go na Virtualbox i działał bez zarzutu.

Jednak ja na razie nie planuję zmiany systemu. Zauważyłem, że teraz po nowej aktualizacji przez aptitude upgrade zmienia się sytuacja w aptitude dist-upgrade, więc być może to tylko problem przejściowy. Jak zauważę coś nowego to dam znać.