Koniec obsługi wersji 1803 a Windows Defender

Dzięki za odpowiedź :slight_smile:
Próbowałam już przez Windows Update, Windows Media creation Tool (zarówno przez opcję zaktualizuj teraz jak i z pendriva). Próbowałam też aktualizować offline - tylko z pendriva. Wszystkie zewnętrzne urządzenia odłączone.
Aktualizuje się przez 2 godziny, próbuje zrestartować, dochodzi do ok 40% i … komputer się wyłącza.
Po uruchomieniu komputera usuwa aktualizację i powraca do poprzedniego stanu. Na koniec dostaję komunikat:
“Nie mogliśmy zainstalować systemu Windows 10. Komputer został przywrócony do stanu sprzed rozpoczęcia instalacji systemu Windows 10.
0xC1900101 - 0x30018
Instalacja nie powiodła się w fazie FIRST_BOOT - podczas operacji wystąpił błąd SYSPREP_SPECIALIZE”

Zabrakło mi już pomysłów co jeszcze mogę zrobić. Teoretycznie komputer spełnia wymagania ale zaczęłam się już zastanawiać, że może jednak jest niekompatybilny z tą nową wersją. A jeśli jest jednak niekompatybilny to próbując go zaktualizować na siłę mogę tylko pogorszyć sprawę.

Czytałaś ten wątek?
https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/all/błąd-aktualizacji-win10-do-wersji-1903/182f9588-a863-47fe-a03b-2df96666d049

Czy używałeś jakiś magicznych programów czy skryptów do usuwania telemetrii i itp?
Jak masz media creation tool, to zrób uaktualnienie systemu z zachowaniem niczego. Wcześniej jednak zgraj na inną partycję lub jakiś nośnik swoje pliki (dokumenty, obrazy, etc) oprócz oprogramowania, które możesz później doinstalować. Ta operacja z usunięciem wszystkiego podczas aktualizacji może chwilę potrwać. I w mct musi być zaznaczone uaktualnij i zachowaj nic. A później zostanie na nowo konfiguracja konta, ustawień, etc.

Tak, czytałam już wcześniej.
Oczywiście czyściłam też dysk i stosowałam: “chkdsk C: /F”, “chkdsk D: /F”, “chkdsk C: /R”, “chkdsk D: /R”, “DISM.exe/online/cleanup-image/restorehealth”, “sfc /scannow”
Teraz uruchomiłam jeszcze Setup Diag ale szczerze mówiąc niewiele rozumiem z tych wyników:

Matching Profile found: FindRollbackFailure - 3A43C9B5-05B3-4F7C-A955-88F991BB5A48
SetupDiag version: 1.6.0.0
System Information:
Machine Name = LENOVO
Manufacturer = LENOVO
Model = 20287
HostOSArchitecture = 1045
FirmwareType = UEFI
BiosReleaseDate =
BiosVendor = 8DCN37WW
BiosVersion = 8DCN37WW
HostOSVersion = 10.0.17134
HostOSBuildString = 17134.1.amd64fre.rs4_release.180410-1804
TargetOSBuildString = 10.0.18362.418 (19h1_release_svc_prod1.191005-1654)
HostOSLanguageId =
HostOSEdition = Core
RegisteredAV = Windows Defender
FilterDrivers = FileInfo
UpgradeStartTime = 30.12.2019 16:36:42
UpgradeEndTime = 30.12.2019 17:52:02
UpgradeElapsedTime = 01:15:20
CV =
ReportId = b42ab95e-9448-454f-a8a3-9a1cd68a8d93

Error: SetupDiag reports rollback failure found.
Last Phase = Pre SysPrep
Last Operation = Upgrade security
Error = 0xC1900101-0x30018
LogEntry:

Refer to “https://docs.microsoft.com/en-us/windows/desktop/Debug/system-error-codes” for error information.

Last Setup Phase:
Phase Name: Pre SysPrep
Phase Started: 30.12.2019 17:50:38
Phase Ended: 30.12.2019 17:50:39
Phase Time Delta: 00:00:01
Completed Successfully? True

Last Setup Operation:
Operation Name: Upgrade security
Operation Started: 30.12.2019 17:49:58
Operation Ended: 30.12.2019 17:50:38
Operation Time Delta: 0:00:00:40,0000000
Completed Successfully? True

Nie stosowałam podanego w wątku rozwiązania związanego z Internet Information Services bo nie bardzo to rozumiem ale trochę się obawiam robić na pałę coś czego nie rozumiem :wink:

Nie, niczego nie stosowałam. Ogólnie ograniczam się do używania komputera i nie instaluję żadnych “magicznych” programów, unikam też ingerowania, ulepszania systemu.

Robiłam aktualizację z media creation tool ale na razie bez usuwania wszystkiego. Trochę się tego boję. Jeśli problem jest z samym laptopem to chyba grozi to, że system się nie zaktualizuje a ja stracę i to co mam teraz. :frowning: Zostawiam sobie to na razie jako opcję ostateczną.

Trzeba wejśc na stronę producenta i sprawdzić czy do sprzętu ma nowe sterowniki. Jesli tak to pobrac i zaktualizować.
Uruchomic w wierszu poleceń (administrator). kolejno następujace.
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
sfc /scannow
Przeskanować system farbarem ( First) … (dział bezpieczeństwo, poprosić iJuliusza)


To nie daje gwarancji ale przynajmniej pewność ze system nie jest zababrany. a wtedy mozna próbować dalej.

1 polubienie

Przerabiałem podobne problemy - przeskok z 1803 do 1909 za pomocą asystenta. Wypróbuj narzędzia z tej strony - polecam zwłaszcza to drugie (trzeba praktycznie po kolei wybrać wszystkie opcje).

No to jeszcze raz.
Błąd 0xC1900101 - 0x30018 W zdecydowanej większości jest powodowany niekompatybilnym sterownikiem.
Wersja 1903 i póżniejsza bazuje na nowym kernelu. To praktycznie nowy system.
Link info

Przeczytaj co odnosi sie do drugiej części błędu i co zaleca Microsoft.
“Odłącz wszystkie urządzenia peryferyjne podłączone do systemu, z wyjątkiem myszy, klawiatury i wyświetlacza.
Skontaktuj się ze sprzedawcą sprzętu, aby uzyskać zaktualizowane sterowniki urządzeń.
Upewnij się, że „Pobierz i zainstaluj aktualizacje (zalecane)” jest akceptowany na początku procesu aktualizacji.”
O co chodzi w tym Upewnij się. Tylko to czy system zaleca aktualizacje czy ty ją wymuszasz.
Jeśli tego wpisu nie ma to znaczy ze jest problem z niekompatybilnością.
Mozesz to próbować ominąć robiąc tak aktualizacje
" To resolve a rollback that was caused by driver conflicts, try running setup using a minimal set of drivers and startup programs by performing a clean boot before initiating the upgrade process.

A tak ciężko spróbować, co powiedziałem? MCT i uaktualnienie bez zachowania niczego? Niczego, to znaczy uaktualni też sterowniki, które ma w celu uruchomienia nowszej wersji i usunie wszystko co wprowadził użytkownik. Bez zachowania niczego. Słowo klucz.

Ja osobiście bym zrobił tak udał się na stronę Microstoft pobrał najnowszy obraz ISO wypalił na CD bądź wrzucił na pendrive jest tam opcja uaktualnienia systemu,gdyby to nie pomogło to format za pomocą wypalonej płytki czy pendrive i masz najnowszą wersję systemu :).Ja osobiście kiedyś w laptopie tak zrobiłem po formacie nie musiałem nawet sterowników szukać system sam dociągnął.

To samo uzyskasz z opcją, jak powiedziałem. Windows się uaktualni i dociągnie sobie sterowniki.

Jeszcze można zgrać dane a Windows zaorać nowszym - czysta instalacja.

Dziękuję wszystkim za pomoc i rady :slight_smile:
Ostatecznie zdecydowałam się dać już sobie spokój z dalszym poszukiwaniem co jest nie tak i zainstalowałam system z pendriva i wykorzystaniem opcji “usuń wszystko”. Przeszło bez dalszych protestów ze strony komputera i wygląda na to, że działa.

Przy okazji dodam tylko, że MS ma błąd w swoim zarzędziu (o którym już czytałam wcześniej ale myślałam, że naprawili) i pomimo wyboru opcji “usuń wszystko” nie usunął ani moich plików osobistych ani niektórych katalogów używanych przez odinstalowane aplikacje. Czyli poza moimi plikami mam na komputerze też z 10 GB danych które może są jeszcze potrzebne a może już nie… Teraz czeka mnie jeszcze instalacja wszystkich aplikacji od nowa i dogrywanie reszty potrzebnych danych ale mam nadzieję, że obędzie się już bez problemów. :slight_smile:

Pozdrawiam wszystkich

Trzeba było użyć opcji formatowania. Wtedy zapewniam cię, że by nic na dysku nie zostało. :wink:

1 polubienie

Pewnie tak ale ja czuję się mocno niepewnie w kwestiach wykraczających poza standardową obsługę komputera :wink: Myślałam, że przy opcji “usuń wszystko” faktycznie usuwa wszystko. Ale jak widać Microsoft zawsze coś pokombinuje :smiley:

Przy uaktualnieniu systemu z opcją usuń wszystko usuwa generalnie wszystkie pliki użytkownika z systemowej partycji, z kontami włącznie. Nie rusza niektórych sterowników, które mu odpowiadają, te co uaktualnił użytkownik. Natomiast niezgodne sterowniki sam sobie podmienia, przez co działa po takim uaktualnieniu. No i najważniejsze nie rusza innych partycji, które są niesystemowe.

"Przy uaktualnieniu systemu z opcją usuń wszystko usuwa generalnie wszystkie pliki użytkownika "

No właśnie u mnie usunął aplikacje, konta, sterowniki… ale wszystkie moje dokumenty, zdjęcia, filmy itp pozostawił. Ogólnie zostawił wszystkie katalogi tworzone przeze mnie. Czytałam już gdzieś o tym błędzie narzędzia Microsoftu i u mnie błąd się również ujawnił. Ale to szczegół. Ważne, że działa.

Mnie np. zachowało sam sterownik Logitech pod port PS/2 i w efekcie klawisze multimedialne pracują bez aplikacji Set Point - minus, że ich już nie przeprogramuje bez Set Pointa.

To możesz go doinstalować normalnie i przeprogramujesz wtedy bez problemu. :grin:

Nie, wtedy przestaną działać, a nie znam oprogramowania “Open Source” do modyfikacji sterownika by w tle nie musiał działać Logitech Set Point.