Konsolowe abonamenty i gry cyfrowe

Siemka,

Piszę tego posta, bo już lekko się pogubiłem chodzi o abonamenty i przenoszenie gier, na nowsze generacje.

Otóż posiadam PS3 i kupiłem need for speed most wanted (2012) sposób cyfrowy w ichniejszym sklepie i czy zatem jeżeli dysk mi padnie, bądź usunę grę to będę mógł pobrać ją na nowo? Może i trywialne pytanie, ale wolę się upewnić.
Drugie pytanie jest takie, czy gra zakupiona na ps3, będzie do pobrania w konsoli ps4/5 bądź jeszcze nowszych?
Trzecie pytanie: czy jest coś w rodzaju abonamentu jak xbox game pass, że mogę popróbować różnych gier, czy konsola została spisana przez sony na “straty”?

Posiadam również xbox one s all digital. Czy mając wykupiony xbox game pass, będę mógł odpalić ten abonament na innym urządzeniu np. xbox360, tzn pobierać gry? (domyślam się, że tylko te co zostały wydane x360)?
Czy mając wykupione na własność gry na koncie (niektóre x ona a niektóre x360, kupione normalnie cyfrowe zanim wykupiłem abonament), to czy będę mógł je uruchomić na starszym urządzeniu?

Trochę dużo pytań, ale wolę się upewnić jak za kilka latek będę konsolę zmieniał :wink:

  1. Tak, będziesz mógł ją pobrać na PS3 na nowo po zalogowaniu się na Twoje konto PSN.
  2. To zależy, czy dana gra jest PS3/PS4/PS5, sądzę że nie bo jednak to PS3 już trochę lat ma. Jednak w przypadku zakupu cyfrowych gier PS4 powinny się na PS5 bez problemu odpalić.
  3. PSN Plus, jednak już od dość dawana nie dodają gier na PS3, więc nawet jakbyś kupił teraz miesiąc to nie otrzymałbyś żadnych gier ps3.

Do pytania drugiego (PS), czyli nie będzie wstecznej kompatybilności jak to ma miejsce w xboxie, gdzie gry mogę zakupić, które wyszły na x360 i pierwszego x posiadając nowsze wersje konsoli? Kupując grę cyfrową za czasów x360, mogę ją odpalić na konsoli późniejszej generacji, więc w playstation tego nie ma?

Nie, PS3 to zupełnie inna architektura od PS4/PS5.