Konta użytkowników na serwerze dedykowanym

Witam

Mam serwer dedykowany na systemie Linux Debian. Stworzyłem konto użytkownika po przez komendę adduser. Za pomocą Webmina włączyłem dla tego konta dostęp do SSH. I teraz moje pytanie jak skonfigurować tego nowego użytkownika tak aby mógł na serwerze w swoim katalogu domowym zastępować pliki?? Ponieważ dostęp do FTP serwera ma ale nie może ani wysyłać ani zastępować plików. Dodam tylko że katalog domowy tego użytkownika to /root/selo/. Może to chodzi o to że katalog domowy użytkownika znajduje się w katalogu domowym roota??

Powinieneś stworzyć katalog domowy dla użytkownika, ponieważ do katalogu roota i wszystkiego innego co jest poza /home ma dostęp i prawa do wszystkiego wyłącznie root. Ponadto użytkownika możesz dodać do odpowiednich grup aby uzyskać więcej praw.

Pozdrawiam!

Powiedz mi jak stworzyć te grupy?? Tak abym np mógł określić aby dany użytkownik należący do danej grupy mógł przez ssha uruchamiać daną komendę??

Grupy masz opisane w /etc/group aby je podejrzeć wystarczy wydać polecenie:

cat /etc/group

A żeby dodać użytkownika do okroślonej grupy:

gpasswd -a nazwa_uzytkownika nazwa_grupy

Na przykład dodajesz użytkownika o nazwie user do grupy users:

gpasswd -a user users

Pozdrawiam!

Ok Dziękuję. A teraz mi powiedz jedno jeszcze. Kompilowałem za pomocą użytkownika root program dla użytkownika selodj. I powiedz mi jak skonfigurować użytkownika selodj aby przez FTP mógł zastępować pliki które kompilowałem za pomocą root i jak nałożyć ograniczenie wielkości na pliki który dany użytkownik wysyła przez FTP na serwer?

Pewnie nie o to Ci chodziło, ale nie wystarczy zmienić właściciela pliku(ów)? Ewentualnie można zmienić właściciela grupowego pliku.

powiesz mi jak to zrobić bo niestety mam pierwszy raz dedyka, na linuxie pracowałem parę razy ale na debianie pierwszy raz

chown -R użytkownik:grupa katalog

Zmieniasz użytkownika katalogu katalog i jego podplików i podkatalogów

Dziękuję i pozdrawiam