Konta użytkowników na serwerze dedykowanym

(Krystian Lysiak) #1

Witam

Mam serwer dedykowany na systemie Linux Debian. Stworzyłem konto użytkownika po przez komendę adduser. Za pomocą Webmina włączyłem dla tego konta dostęp do SSH. I teraz moje pytanie jak skonfigurować tego nowego użytkownika tak aby mógł na serwerze w swoim katalogu domowym zastępować pliki?? Ponieważ dostęp do FTP serwera ma ale nie może ani wysyłać ani zastępować plików. Dodam tylko że katalog domowy tego użytkownika to /root/selo/. Może to chodzi o to że katalog domowy użytkownika znajduje się w katalogu domowym roota??

(roobal) #2

Powinieneś stworzyć katalog domowy dla użytkownika, ponieważ do katalogu roota i wszystkiego innego co jest poza /home ma dostęp i prawa do wszystkiego wyłącznie root. Ponadto użytkownika możesz dodać do odpowiednich grup aby uzyskać więcej praw.

Pozdrawiam!

(Krystian Lysiak) #3

Powiedz mi jak stworzyć te grupy?? Tak abym np mógł określić aby dany użytkownik należący do danej grupy mógł przez ssha uruchamiać daną komendę??

(roobal) #4

Grupy masz opisane w /etc/group aby je podejrzeć wystarczy wydać polecenie:

cat /etc/group

A żeby dodać użytkownika do okroślonej grupy:

gpasswd -a nazwa_uzytkownika nazwa_grupy

Na przykład dodajesz użytkownika o nazwie user do grupy users:

gpasswd -a user users

Pozdrawiam!

(Krystian Lysiak) #5

Ok Dziękuję. A teraz mi powiedz jedno jeszcze. Kompilowałem za pomocą użytkownika root program dla użytkownika selodj. I powiedz mi jak skonfigurować użytkownika selodj aby przez FTP mógł zastępować pliki które kompilowałem za pomocą root i jak nałożyć ograniczenie wielkości na pliki który dany użytkownik wysyła przez FTP na serwer?

(nintyfan) #6

Pewnie nie o to Ci chodziło, ale nie wystarczy zmienić właściciela pliku(ów)? Ewentualnie można zmienić właściciela grupowego pliku.

(Krystian Lysiak) #7

powiesz mi jak to zrobić bo niestety mam pierwszy raz dedyka, na linuxie pracowałem parę razy ale na debianie pierwszy raz

(matiit) #8
chown -R użytkownik:grupa katalog

Zmieniasz użytkownika katalogu katalog i jego podplików i podkatalogów

(Krystian Lysiak) #9

Dziękuję i pozdrawiam