Konto administratora BigLinux

Zmieniłem konto administratora na konto zwykłe teraz gdy chcę coś zmienić system pyta mnie o hasło root a ja go nie znam ?

To się tak da w Linuksie?

Podobno nie ma hasła:

Wykonałem komendę w konsoli.
Odpowiedż.
Niestety użytkownik jan nie ma uprawnień do uruchomienia '/usr/bin/'su jako root na jan15z90pgaa66y

Tak to jest pokazane.

To może zmień konto z powrotem ze zwykłego na administratora?

Żeby zmienić potrzeba root, to raczej logiczne.

Najprościej, uruchom system w trybie ratunkowym z instalatora i dopisz nowego użytkownika o prawach administratora. Ten system (linux), jest skomplikowany i wymaga czytania podręczników. Na szczęście podręczniki są w dużej części darmowe i dostępne w sieci. Nawet te w naszym języku, tyle że odnoszą się do bardziej popularnych dystrybucji.Tego co zrobiłeś nie powinno się robić nawet w windows.

Pokazałeś okno zarządzania użytkownikami tyle że, zainstalowałem Debiana 11 z sudo czyli podobnie jak BigLinux i nie daje się zmienić konta administratora na konto zwyczajne, spójrz:

Żeby przywrócić użytkownikowi jan uprawnienia administratora, najpierw trzeba w takim razie aktywować konto root.

Podczas startu systemu trzeba dostać się do linii komend Gruba i w linii zaczynającej się od słowa linux, na końcu jednorazowo dopisać:
init=/bin/bash
Potem wciskasz Ctrl+x, żeby uruchomić system ze zmienionymi opcjami.

Powinno zadziałać polecenie passwd:
/usr/bin/passwd
Wymyślasz hasło, wpisujesz [Enter], potem podajesz drugi raz [Enter]. Wyłączasz komputer.

Uruchamiasz komputer. Przełączasz się na konsolę TTY, np.:

Ctrl+Alt+F3

Logujesz się jako root, dodajesz użytkownika jan do grupy wheel:

gpasswd -a jan wheel

Wyloguj się z konsoli tty:

exit

Przejdź do środowiska graficznego, Alt+Ctrl+F1 lub Alt+Ctrl+F7, może być też F8 (zależy od wyobraźni canarinhos).

Przeloguj się w trybie graficznym, wyloguj i zaloguj ponownie, żeby system mógł się dowiedzieć o dodaniu użytkownika jan do grupy wheel.

Teraz powinno zadziałać polecenie:

sudo su -

Podajesz hasło uż. jan. Jeśli zaloguje cię na roota, znak zachęty #, to jest w porządku. Użytkownik jan ma pierwotne uprawnienia administratora - jak było ustawione podczas instalacji.

Jeśli konto roota chcesz przywrócić do poprzedniego stanu, czyli zablokować, wykonujesz polecenie (tam jest małe L):

sudo passwd -l root

Podajesz hasło uż. Jan.

Jeśli to wszystko się nie powiedzie albo coś pomylisz i pomiesza się jeszcze bardziej, po prostu przeinstaluj system i nie grzesz więcej :joy:

1 polubienie

Zapomniałeś chyba o przełączeniu FS / w trybie odczyt-zapis, a następnie o ponownym przełączeniu w trybie read-only.

  1. Dopisz do parametrów jądra, po słowie linux [spacja] init=/bin/bash (w menu grub konieczne może być naciśnięcie e)
  2. Naciśnij ctrl+x
  3. Wpisz mount -rw -o remount / [enter]
  4. /usr/bin/passwd [enter]
  5. Podajesz nowe hasło dwa razy, po każdym razie naciskając enter
  6. Wpisz mount -r -o remount /
  7. Wpisz /usr/sbin/shutdown -fh now lub /usr/sbin/shutdown --force -h now
  8. Uruchamiasz komputer
  9. Dalej powinno być, jak Marcin Ci napisał

W debianiowatych tak, trzeba przemontować na rw (choć nie jestem do końca pewny). Arch montuje rw. Sprawdzałem zresztą, wszystko działa jak ma działać.

Zdecydowałem się na reinstalacje systemu przy waszych rozwiązaniach łatwo byłoby o błąd z mojej strony.

I jak, poszło?

Dobrze system mam zainstalowany działa.

I jak, poszło?

Chyba jeszcze nie wymyślili ochrony: „do zaorania GNU/Linux z tej partycji potrzebujesz hasła root lub odeślij dysk do producenta w celu formatowania niskopoziomowego”.

Mógłbyś podać minimum trzy argumenty czemu zdecydowałeś się na BingLinux?

Facet jest pod wpływem ŚL.

Zapomniałem, system był i chyba nadal jest postawiony na partycji NTFS. Co oznacza że do naprawy właściwie wystarczył notatnik spod windowsa. :wink: