Konto administratora, czy konto użytkownika?

Obejrzałem demonstrację z dobrychprogramów – Bezpieczny komputer krok po kroku http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … k+po+kroku

i mam pytanie. Używam Windows Vista i łączę się z siecią właśnie w niepolecany sposób, czyli z konta administratora. Na szczęście do tej pory miałem tylko kilka dziwnych przypadków, ale o wszystkim system mnie informował. Polegało to na tym, że pojawił się komunikat typu:

Urządzenie np. Vfdb PC chce uzyskać dostęp do twoich zasobów.

Akceptuj Odmów

Klikałem to drugie i po sprawie. Wszelkie zmiany na koncie są kontrolowane przez system i by uruchomić jakiś program muszę kliknąć Anuluj lub Zezwalaj. Czy jest możliwe by ktoś z zewnątrz zatwierdził bez mojej wiedzy taki komunikat dostępu. Podobno nie ma takiej możliwości, a skoro tak czy warto tworzyć dodatkowe konto użytkownika w Windows Vista. Co o tym sądzicie, czy używacie dwu kont jednego użytkownika a drugiego administracyjnego. :slight_smile:

Zawsze warto …wręcz powinno się tak zrobić.

PS. Jeżeli już często używasz konta admina, to wypadało by chociaż niektóre aplikacje uruchamiać jako standardowy user np. przeglądraki internetowe.

Jeśli chodzi o uruchamianie programów, aplikacji, to przeglądarka internetowa uruchamia się po kliknięciu bez „Kontroli konta użytkownika”, czyli nie wyskakuje okno z zapytaniem

Jeśli ta akcja została uruchomiona przez Ciebie to kontynuuj

Kontynuuj Anuluj

Ale gdy uruchamiam np. CCleanera, to zawsze pojawia się ten komunikat i muszę potwierdzać. Podobnie ze zmianami np. w panelu sterowania -> zabezpieczeniach.

Powiem tak, Masz wyłączone UAC, jesteś na koncie admina i korzystasz z sieci ile wlezie, nie uruchamiasz przeglądarek internetowych (za pomocą Uruchom jako) z niższymi prawami, więc, aż się prosisz o włam do kompa. Wybacz ale to co robisz jest naprawdę nierozważne.

Utwórz nowe konto ograniczone np. za pomocą narzędzia Windows SteadyState i spod niego korzystaj z sieci lub przynajmniej uruchamiaj “wrażliwe programy” z niższymi prawami.

Przed chwilą sprawdziłem ustawienia UAC ,(opis dla chcących sprawdzić u siebie) wpisujemy msconfig w wyszukiwanie, a po pojawieniu się Konfiguratora systemu w zakładce Narzędzia klikamy Włącz kontrole konta użytkownika. Okazało się, że u mnie jest włączona! UAC działa, a jeśli wyłączymy natychmiast pojawia się Alert zabezpieczeń systemu Windows i okno zabezpieczeń zmienia w Innych ustawieniach zabezpieczeń kolor na czerwony.

35b164c613969b4fm.jpg

Pojawia się w Kontroli konta użytkownika opcja Włącz teraz. Więc nie da się nie zauważyć wyłączonego UAC , a uruchamianie przeglądarki zawsze odbywa się bez potwierdzenia, różnica jest jak wyżej pisałem przy uruchamianiu programów. :slight_smile:

Sciągnij sobie Sunrise Vista Konfigurator i zastosuj odpowiednie opcje (ustawienia UAC) to zobaczysz różnicę. Tak czy inaczej, nie zmienia to faktu, że nie polecam używania konta admina do codziennej pracy.