Konto Microsoft (Outlook, Hotmail), iCloud (Apple) - pytania

(66Garoz) #1

Pytanie moje jest czy przy dużo dłuższym braku logowania do konta MS poprzez strone outlook czy klienta poczty itp mogą usunąć konto czy nie??

(Morfik777) #2

Powinieneś zalogować się na swoje konto przynajmniej raz w okresie 270 dni. Po tym okresie konto zostaje wstrzymane, a po kolejnych 90 dniach skasowane i wszystkie dane usunięte.

Jak to wygląda w praktyce u mnie? Otóż nie logowałam się w ogóle ok. dwóch lat. Konto dalej jest aktywne, a moje dane i usługi połączone nie zostały skasowane.

(66Garoz) #3

Rozumiem.

Teraz pytanie o inny e-mail bo nie będę drugiego wątku zakłądał :slight_smile:

Chodzi o icloud.com czyli Apple. Czy jeśli bym nie miał urzadzenia Apple iphone, macbook itp to z e-maila od nich nadal moge korzystać??

(Morfik777) #4

Wydaje mi się, że tak - usługi te nie są zarezerwowane wyłącznie dla posiadaczy urządzeń Apple, mogą być tylko z ograniczonymi możliwościami. Lepiej jednak żeby odpisał tu ktoś, kto to praktykował. Nie wiem też czy mieszanie postów różnych tematycznie w jednym wątku będzie odpowiadać moderacji. Może dopisz to w temacie wątku.

(66Garoz) #5

To wszystko już widziałem tylko jest jedno pytanie kluczowe. Teraz chcąc korzystać z poczty iCloud za pomoca aplikacji firm trzecich czyli Outlook, mailbird etc muszę wejśc na tą strone: https://appleid.apple.com/#!&page=signin - zalogowac się do Apple ID gdzie wygenerowałem hasło dla aplikacji firm trzecich właśnie Mailbird i oddzielne dla kalendarza, pomijam iż logowanie do Apple ID odbywa sie dwuetapowo oprocz hasła jeszcze 6-cyfrowy kod z iphona mojego i czy wystarczy sobie zapisac te hasła do poczty i kalendarza i przy ponownej instalacji systemu poprostu je użyć, czy trzeba się będzie logować do Apple ID i generowac nowe hasła?? :slight_smile:

Czy to logowanie dwuetapowe moge wyłączyć wogóle jeśli mi teraz i kiedyś byłoby nie potrzebne??

(Pharun) #6

Jeżeli nie będziesz miał urządzenia od Apple to wyłącz dwuetapowe bo z tego co pamiętam nie zalogujesz się. Kalendarz i kontakty Apple mogą nie być zgodne z innymi aplikacjami - zależy co dana aplikacja obsługuje. Outlook na ten przykład postanowił nie obsługiwać danych z iCloud (kontaktów z Google też zresztą nie synchronizuje…) więc sprawdź czy dana aplikacja jest zgodna z rozszerzeniami Apple.

(66Garoz) #7

Uwierzytelnianie dwuetapowe chyba działą dopóki do konta Apple jest przywiązane urządzenie Apple bo opcji wyłącz ani an wspomnianej stronie, ani w iPhone SE nie ma, jest na sztywno Wł (włączone).

Co do generowania hasła dla firm trzecich i ich aplikacji działą to tak jak myślałem. Zalogowałem się na wspomnianej wcześniej stronie gdzie wygenerowałem oddzielne hasło dla Mailbird i apki UWP win 10 One Calendar. Wymazałem te hasła i ich generowanie i wygenerowałem jedno, które z pliku TXT, w którym zapisałem wkleiłem do ubu aplikacji i działa.

Jeszcze tylko Mailbird doda obsługe kontaktów z iCloud i bedzie gites :slight_smile:

Windows 10 nie synchronizuje z iCloud maili, kalendarza i kontaktów bo nie obsługuje trybu Push bo MS zawsze musi byc inny :slight_smile:

(Pharun) #8

Microsoftowe aplikacje przede wszystkim nie ogarniają formatu vCard jeżeli idzie o wizytówki kontaktowe - stąd brak obsługi kontaktów. Co ciekawe kiedyś Outlook nie miał z tym problemu - po prostu M$ w pewnym momencie wycofał wsparcie ustalając że nie powinniśmy korzystać z innych kont tylko z Hotmail/Outlook/Exchange. A mówią że to Apple lubi podejmować decyzje za użytkownika…

(66Garoz) #9

Ja z Apple dopiero od miesiaca niespełna więc nie wiem, w kazdym razie gdyby Windows 10 Mobile diałał tak jak iOS miał tyle aplikacji i tak rozwijanych to MS miałby z kim walczyć o mobilnośc, ale niestety skoro twórcy softu nadal boją sie przejśc na UWP to jak maja przekonac się do mobilności MS-ftu. Co do usług MS-ftu to fakt oni zawsze robią pod siebie te rzeczy i nie dośc, ze nie działą z innymi usługami jak nalezy to jeszcze prowokuja do tego, że człowiek mocno się zastanawia nad ucieczka od MS-ftu. Ja np. jeśli dam rade uzbierac kkase to w przyszłym roku mocno rozważe laptop Apple lub to pudełko pod monitor Mac Mini czy jak to się nazywa bo iOS mi się spodobał, a na wielu filmikach widziałem, że Mac OS to taki PC-towy iOS, a działa na filmikach jak nic innego. Włączasz, odpalasz, konfigurujesz i uzywasz z radochą, a że trzeba będzie się nauczyć obsługi to mam 35 lat chyba dam rade :stuck_out_tongue:

(66Garoz) #10

Doczytałbyś na tych wszystkich mądrych stronach Apple bo ja próbowałem wczoraj, ale zacząłem przysypiać przy tej lektórze i nic nie zrozumiałem :wink: Chodiz o to co się dzieje z kontem Apple ID gdy zechce kiedyś przestać używac iPhona, a chciałbym używac dalej e-mail i kalendarz czy wystarczy wejsc w to zarządzanie Apple ID i tam skasowac urzadzenie iPhone SE i zniknie uwierzytelnianie dwuetapowe czy poprostu uzywam tego hasłą wygenerowanego co wczesniej tu pisałem i mam reszte na tym Apple ID w “tyle”, że tak ujmę kulturalnie na ile to mozliwe ?? :slight_smile:

(Pharun) #11

Najłatwiej będzie jak sprawdzisz - zasadniczo nie mając iUrządzenia podpiętego do konta nie masz możliwości przeprowadzenia weryfikacji dwuetapowej więc przeczy to samo sobie gdyby była wymagana. Ja przesiadłem się z Windowsa na MacBooka 2,5 roku temu i nie żałuję. Początki były trochę kanciaste - człowiek się uczył co jak działa i gdzie jest, ale teraz nie zamieniłbym mojego MBA na nic innego co nie ma jabłka na obudowie. Do mojej pracy jest w 100% wystarczający, bateria umie trzymać i po 16 godzin - właściwie niczego się nie jestem w stanie przyczepić jeżeli patrzeć tylko z perspektywy moich potrzeb zawodowych. Uzupełniłem to iPhonem SE i na takim tandemie pracuje się bardzo komfortowo.

(66Garoz) #12

Ja z Androidowców przesiadłem się na iPhona SE i mam nadzieje, że będzie służył te 4 lata bo tyle ma wsparcie an iOS-a, a potem się zobaczy :slight_smile: Windows ogólnie jest jaki jest, ale te ich usługi Outlook, kalendarze etc działą troszke lepiej od Googlowych, ale najgorsze jest to, że nie możesz podpiąc innych usług. Co prawda z najnowsza aktualizacją ma się to zmienic, ale jakoś tego nie widze, zeby MS wkoncu zrobił cos czego firmy trzecdie lepiej nie zrobia. Mówie o sofcie :slight_smile:

Mnie tylko strasznie intryguje czemu np. taki Mac mini czyli skrzynka pod monitor tyle kosztuje od Appla, skoro plyta, cpu z zintegrowana grafika i HDD 1TB od Intela mozna miec za 2-2,5 tysia, a oni dwa razy tyle to za tego MacOS-a tyle zdzierają?? :stuck_out_tongue:

Pytam bo całe życie mnie to intryguje ich polityka, dlaczego nie mogliby pójśc krok dalej i dac kazdemu MACOS-a jak MS Windowsa?? :slight_smile: Ja bym odrazu kupił bo juz patrzec na tego Windowsa nie moge w sumie od Win 3.11 :smiley:

(66Garoz) #13

Uwazasz, że jak zakłądam wątek na dany temat i w nim spytam o coś innego raz to mam zakłądac drugi wątek po to, żeby o jedną rzecz spytać?? Nie ma to żadnego sensu i watpię, żeby moderacja o takie rzeczy robila jakieś “ale”.

(Morfik777) #14

Tak mi się wydaje z pkt. widzenia zwykłego usera. Gdyby większość miksowała sobie tematykę jak się podoba, trudno by było znaleźć konkretne wątki. I tak nawigacja w tym mało rozpowszechnionym “discourse” kuleje.

@topic - nie widzę niczego dziwnego w utrudnianiu przez M$ podstawowych operacji, które są dostępne płatnie na platformach Apple. Tak samo nie dziwię się coraz mniejszej kompatybilności aplikacji obu firm w funkcji czasu - mimo tego, że owa kompatybilność jest teoretycznie zapewniona. Przecież to są dwa różne universa. Google też należy do innego świata.

(66Garoz) #15

To tak jakbys kupił telewizor LG lub sony i nie mógłbys podłączyć dekodera nc+ bo musi być tej samej firmy bo konkurują ze sobą. MS w ten sposób podcina sobie żagle ograniczając sie tylko do włąsnych usług w chmurze.

(Morfik777) #16

Od dłuższego czasu podcina sobie na wszelkie możliwe sposoby, a jednak utrzymuje wysoką pozycję na rynkach. Nie tylko o usługi chmurowe chodzi. Może wynika to z faktu, że znaczna większość populacji używa Windowsów i kompatybilnego z nimi oprogramowania (poza Chinami i USA). Zaś jeśli chodzi o chmurki oraz usługi pokrewne, to prym wiedzie Google może nie z super elastyczną polityką czy niezawodnością, ale przede wszystkim dostępnością i szerokim wachlarzem powiązanych ze sobą usług, w tym darmowych.

Gorzej wyszłabym kupując nowego MB Air, do którego bez kosztownych przejściówek i kabli nie podłączyłabym nawet telewizora. Ale jeśli ktoś ma zasobny portfel, to głupi kabelek za ca. 200 zł nie stanowi problemu :slight_smile:

(66Garoz) #17

Dlatego ja jesli wogóle kiedykolwiek będzie mnie stać kupię tylko to: https://www.x-kom.pl/p/212442-nettop-mini-pc-apple-mac-mini-i5-26ghz-8gb-1tb-iris-graphics.html - bo ma USB i w zasadzie można podpiąć do każdego monitora przez HDMi, a przejściówka HDMI --> DVI nie kosztuje 200 zł :slight_smile:
Biorac pod uwagę, że wogóle nie gram to fajny sprzęcik na początki z MacOS, tylko przeraża mnie w tym HDD, teraz jadę na SSD i chyba szału bym dostał, a wymienić na SSD chyba się w tym “cudaczku” nie da :wink:

(66Garoz) #18

Dla zainteresowanych. Tak jak napisałem we wcześniejszych tutaj postach. Logujemy się na zarzadzanie kontem iCloud czyli Apple ID, generujemy hasło dla aplikacji firm trzecich jedno. Zapisujemy w pliku TXT i uzywamy dla iCloud poczta i kalendarz. Natomiast do zdjęć w Windowsie jest aplikacja iCloud i tam używamy loginu i hasła do Apple ID, ale niestety bez urzadzenia Aplle i dwuetapowego logowania dostepu do zdjeć nie ma. Czy bez smartfona i innego urzadzenia Apple dostep do e-mail i kalendarza będą z hasłem do aplikacji firm trzecich nie wiem bo nie miałem jak sprawdzic póki mam iPhona SE :slight_smile:

Obecnie do E-mail’a używam, KMail w Ubuntu 17.10 z wygenerowanym hasłem do aplikacji firm trzecich jednym.