Kontrast w TV - o co chodzi?

Witam. Każdy w tym dziale pisze o kotach, psach (lubie zwierzęta), jakie buty kupić itd., a ja mam pytanie dotyczące TV. O co chodzi z podawanym kontrastem przy TV np. 10000:1 Proszę wytłumaczyć mi to jakoś łopatologicznie :slight_smile: Pytanie z czystej ciekawości.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kontrast_(elektronika:

“Kontrast - parametr elektrooptyczny obrazu, który określa stosunek luminancji maksymalnej do luminancji minimalnej. Kontrast, ten współczynnik określający różnicę pomiędzy jasnością najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na wyświetlaczu jest bardzo ważny z kilku względów. Po pierwsze monitor o wysokim kontraście, nawet gdy skonfigurujemy go do pracy z optymalną jasnością (do pracy biurowej jest to 150 cd/m2) będzie prezentował obraz wyraźny, czytelny, a zarazem przyjazny dla wzroku. Po drugie niższa jasność i jednocześnie wysoki kontrast pozwolą na uzyskanie lepszych barw, czerń stanie się bardziej zróżnicowana i głęboka, a biel zachowa odpowiednią jaskrawość.”

Innymi słowy różnica jasności pomiędzy czarnym a białym

http://www.agito.pl/porady/jak-wybrac-t … to.28.html:

Kontrast w praktyce wpływa na odbierany przez użytkownika poziom ostrości obrazu. Tutaj istnieje generalna zasada: im wyższy kontrast tym lepiej - obrazy stają się bardziej wyraziste, a oglądanie filmów przyjemniejsze. Duży kontrast sprawia np., że czerń okaże się czarna jak smoła, a nie tylko ciemnoszara, a obrazy staną się o wiele przyjemniejsze dla oka. Poza tym przy wysokim poziomie kontrastu praktycznie zanika wspomniane zjawisko smużenia ekranu.

Dzieki za odpowiedzi :slight_smile:

generalnie tak, przy czym nie ma co patrzeć na współczynnik kontrastu podawany przez producenta sprzętu, a przez zewnętrzne testy. Na wyniki pomiarów bardzo duży wpływ ma metoda pomiaru, i tak producenci mierzą współczynnik kontrastu : wyłączonego wyświetlacza lub wyświetlacza włączonego, przy zewnętrznym oświetleniu lub bez niego itd. itp. co ma szczególnie duże znaczenie przy pomiarze minimalnej luminancji. Dodatkowo część producentów lubi podawać kontrast dynamiczny.

Ogólnie, ma to większe znaczenie marketingowe raczej. Wiele osób np. tutaj uważa, że do domowego zastosowania w zupełności wystarcza statyczny współczynnik kontrastu na poziomie 300:1 (mnie przykładowo uczono, że w zupełności do wszystkich zastosowań wystarcza 700:1)