Kontrola czasu pracy komputerów w sieci domowej

Witam,

w domu posiadamy sieć połączoną poprzez router tp-link TL-WR740N. Komputer syna jest podłączony do routera kablem, mój poprzez wi-fi. W jaki sposób mogę sprawdzić ile czasu spędza mój syn w internecie i w jakich godzinach. Czy są jakieś programy, umożliwiającę taką kontrolę.

Dziekuję za porady.

W internecie wielkie litery oznaczają krzyk, dlatego też proszę skorzystać z przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym dolnym rogu swojego posta, i dokonać stosownej korekty.

Programy możliwe, że są, jako że ja nie mam jeszcze dzieci, to nie korzystam z tego, więc zbytnio nic nie polecę. Za to router, który posiadasz, posiada opcję kontroli rodzicielskiej (parental control) i tam możesz sobie ustawić w jakich dniach i godzinach syn może korzystać z internetu, np. codziennie lub w wybrane dni po 4 godziny lub od 16 do 18 i router automatycznie zablokuje dostęp do internetu. Oczywiście, jeśli takie rozwiązanie Cię interesuje.

Oczywiście, ze interesuje. Próbowałem ustawić taki limit, jedyne co zrobiłem to odciąłem młodemu internet. Robiłem wszytko wg instrukcji, jednak chyba nie do końca.

Jeszcze jedno pytanie. Czy na tym routerze mogę sprawdzić po ip przydzielonym przez router do komputera czas (konkretnie w jakich godzinach) jaki spędza w necie? Forma raportu.

dziekuję za odpowiedź.

Możliwe, że w innych routerach tak jest, ale wątpię, bo z punktu widzenia urządzenia, są to zbędne informacje, obciążające tylko procesor i pamięć routera, gdyż jego zadaniem jest routing. Twój router ma możliwość jedynie zbierania statystyk na temat wysłanych i odebranych danych.

Co do kontroli rodzicielskiej, to ustawiasz harmonogram (schedule), w jakie godziny i/lub dni ma być blokowany dostęp, określasz MAC adres IP komputera, który ma być blokowany i to właściwie wszystko.

Jak pisałem, możliwe że programy są, ale one musiałyby albo działać na komputerze dziecka z tym, że komputer nie mógłby pracować na prawach administratora, bo by sobie taki program zwyczajnie odinstalował, albo z internetem musiałby łączyć się przez twój komputer, który pełniłby rolę routera (pośredniczącego) i zapory sieciowe, na nim miałbyś pełną kontrolę, ponadto dostęp do internetu działałby tylko, gdyby twój komputer był włączony, tak więc musiałby działać 24h. Można by to jednak wykorzystać, jeśli w sieci są inne komputery, komputer dziecka byłby odseparowany do innej podsieci, reszta komputerów podłączona byłaby do routera i w ten sposób wszystie komputery korzystają normalnie z internetu, a syn tylko gdy Ty masz włączony komputer.

Bardzo dziekuję za odpowiedź. Bardzo mi pomogłeś. Dokładnie zapoznam się z instrukcją routera. Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam.