Kontrola wentylatora - nie speedfan

Witam ,

Mam nastepujacy problem , posiadam laptop marki dell inspiron M5010 z procesorem athlon p320 , informacji o modelu płyty głównej nie mogę nigdzie odnaleźć- kiedyś próbowałem everlastem to było ze “nieznana”.

CPU przy włączeniu ma jakieś 45-50 stopni , a następnie ok 60 ( bez stresu ) , dziś zostawiłem włączony komputer (jedynie 1 dokument word ) na łóżku ale od otworów wentylacyjnych było z 2-3 centymetry wolnego od brzegu kołdry i jak przyszedłem po kilku godzinach temperatura 92 .

Zrobiłem self diagnostic - fan -ok ,regulacja wentylatora w położeniu 0 , 2000 i 4000rpm - ok , sensor- ok

Ściągnąłem speedfan wykrywał mi temperatury CPU i HDD etc ale przy wartościach fan mimo ze się kręciły (było słychać) wartości 0 .

Jest jakaś możliwość by zwiększyć obroty wentylatora ??

Hej, z tego co widzę to masz nowego lapa, więc wiatraczek powinien dawać sobie radę. Głównie BIOS jest odpowiedzialny za prędkość wiatraczka, może warunki “łóżkowe” spowodowały żę się grzeje mocniej, więc jeżeli się nie wyłancza to nie masz się o co martwić, gorzej jak Ci się zacznie wyłanczać z przegrzania. Athlony z regóły dużo są w stanie znieść jeżeli chodzi o temp procka. Zobacz sobie program: http://www.dobreprogramy.pl/CPUCooL,Program,Windows,12775.html, bardzo fajny i pomocny jeżeli chcesz śledzić temp procka czy HDD. A jeżeli chcesz dokładnie zbadać swój sprzęt to SIW: http://www.dobreprogramy.pl/System-Info-for-Windows-SIW,Program,Windows,13062.html

Dodam jeszcze że jak ja siedzę ze swoim lapkiem na łóżku to podkładam pod niego twardą grubą gazetkę.

Pozdrawiam

Dzieki sprawdze te programy , wiem ze to w jakich warunkach leżał ma wpływ ale 60 - 65 przy bezczynności to też jakoś bardzo mało nie jest

A jak że tak się trochę dziwnie wyrażę “obmacasz” obudowę w okolicy procesroa to bardzo jest rozgrzana ? Generelanie powinna być w pokojowej temp.

Jest wyraźnie cieplejsza niż inne części komputera , powietrze opuszczające otwory wentylacyjne topi czekoladki (takie z jak w bombonierkach ) .

Cortemp32 - przez ostanie 2 godziny , komputer włączony z programem p2p wykazuje

temp 65

tem min 55

tem max 80

freq obu rdzeni w granicach 2-12 %

Obudowa lapa który cierpi na przegrzanie jest na prawdę gorąca (wtedy wiatrak nie daje sobie rady, albo po prostu nie działa), powietrze wydobywajacę sie z obudowy wiatraka (kanału) zazwyczaj jest ciepłe (ale nie powinno być gorące).

Na Twoim miejscu spróbowałbym przegrzać drania i jak się wyłączy oddać do serwisu na gwarancji (jeżeli jeszcze masz) jak nie masz to pisz, jest kilka opcji poprawy pracy wiatraka (czy nawet jego wymiana). A jak przegrzać ? Odpal skan na wirusy i inne robactwo, zagraj sobie jakąś wymagającą gierkę, pilnuj żeby procki chodziły na 100 % i czekaj … Jak padnie to wiesz co robić.

Jak się nie wyłączy tylko temp wywinduje poza normy to zrób screenshota i można powalczyć z supportem że laptop jest wadliwy.